Obsah XB-1 4/2015
Obsah XB-1 4/2015
Zahraniční SF
Avram Davidson: Slávská kamna
(The Slovo Stove, 1985)
Joe Haldeman: Třísté výročí
(Tricentennial, 1976)
– ceny Hugo a Locus, nominace na Nebulu
Kate Wilhelmová: Dívka, která spadla do oblohy
(The Girl Who Fell into the Sky, 1986)
– cena Nebula
•
Domácí SF
Lukáš Hrdlička: První kategorie
Alfred Barsch: Prach a stín
•
Publicistika
Martin Šust: Angloamerická fantastika v roce 2013
Jason Sanford: Nenuťte příběhy být něčím, čím nejsou
Boris Hokr: Stylové revoluce nebo skutečně dětský film?
•
Fantastická věda
Pluto vyhlazuje tvář
Nastal čas zavolat do vesmíru?
První hotel vedený roboty
Tání ledovců probouzí sopky
•
Filmfaroniáda
Filmové premiéry; Jupiter vychází;
Žena v černém 2: Anděl smrti;
Den po konci světa; Wer; Klapka!
•
Vivisektor
Čtenáři čtenářům; Andy Weir: Marťan;
Kim Newman: Anno Dracula; David Brin: Existence;
Kai Meyer: Arkádie Procitnutí; Otomar Dvořák: Ďáblův klíč;
Petr Junek: Stigma diabolicum – Nový světový řád;
Jason Rohan: Kuromoriho meč; Robert Jordan: Nové jaro;
Anthony Ryan: Píseň krve; Kay Hooper: Slepá důvěra;
Doctor Strange: Přísaha; Nové knihy
•
Autor obálky: Petr Kopl
•
3 365 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora
Také mám kompletní kolekci. A nenakoupeno nějak zpětně, nýbrž už od první Ikarie poctivě každý měsíc někde na stánku. Pokud jde o redakci na vrchní přední straně obálky, tak to máme:
11/1998-Ríša, Adamovič, Jiran, Neff.
6/2000-Neff.
1/2011-Ríša, Jiran, Šust.
Na obálce jsou Jaroslav Jiran nahoře, v řadě pod ním Pavel Kosatík, Jaroslav Olša Jr., Ondřej Neff, Eva Hauserová, Martin Šust, v dolní řadě Alena Bytomská, Vlado Ríša a Ivan Adamovič.
Chystáme povídky od litevského, holandského a čínského autora.
Ešte raz, (dopoludnia som písal aj cez facebook), blahoželám Vám ku takému peknému výsledku vo vydávaní tohoto časopisu. Ikariu som si ešte v roku 1990 začal kupovať, neskôr som sa stal jej predplatiteľom. Bolo prirodzené, že som sa stal verným predplatiteľom aj časopisu XB – 1. Sci fi a fantazy je mojím knižným koníčkom Z mojej malej knižnice asi 700 kníh mám túto literatúru asi v počte 60%. Samozrejme po roku 1990 sú to najmä české vydania, ale mám aj slovenské. Osobitne si cením jednu drobnú publikáciu, ktorá vyšla v roku 1969 vo vydavateľstve Labyrint. je to kniha o I. Asimova zo slovenským názvom Vo vesmíre niekto vraždí. práve táto kniha vzbudila vo mne v detstve záujem o tento druh literatúry. Nestal som sa síce žiadnym vedcom, ale dovolím si tvrdiť, že vedecký vývoj vo svete sa uskutočnil aj vďaka iným múdrym, ktorí sa zaujímali o tento druh literatúry, počnúc knihami Julesa Verna. Sny sa stávajú skutočnsťou. Ja som rád, že som sa dožil začiatku praktickej realizácie týchto snov. Sme však len, ( napísané slovami W. Churchilla), len na na konci začiatku. Škoda, že ja sa už nedožijem ďalšej realizácie snov ľudstva pri odhaľovaní a osídľovaní našej slnnečnej sústavy. Osobitne Vám však prajem, aby raz XB – 1 čítali aj na planéte Mars a samozrejme na našom súputníkovi, Lune. Záverom azda to staré známe… („Svůj širák odhazuji v dál…“, „Já nosím v nitru svém své elegance květ…“).Nech máte čím viac čitateľov…
Děkujeme za krásné přání. 2/3 redakce už jsou v důchodovém věku a já vlastně jednou nohou taky, ale budeme se snažit 🙂
Martine, až my dosáhneme (dosáhneme-li) onoho věku, bude slovo „důchod“ dostatečně retro, aby se kolem něj rozvinul samostatný fantastický žánr – takový ten gerontopunk nebo politicky poněkud korektnější seniorpunk…
Vnoučatům budeš vyprávět, jak si pamatuješ svět, v němž se psaly dopisy ručně, povídky se mlátily přes kopírák, telefonovat chodilo k sousedům, internet existoval jen v bujné fantasii několika autorů a tvůj první počítač měl 80kB RAM, aplikace se do něj tahaly z kazeťáku (následuje vsuvka „co je to kazeťák“)…