Ztracená v dobré knize aneb uspěje Fforde napodruhé?
Je tu už pět let, co u nás vcelku nenápadně vyšla jedna skvělá kniha, v níž je ukryto víc fantazie než v deseti běžných žánrových titulech dohromady. Jaspera Fforda jsem tehdy uvítal na českém trhu s nadšením. Říká se, že Češi mají smysl pro humor, ovšem tentokrát se to zase tak moc nepotvrdilo. Jinak si neumím vysvětlit to, že kniha u nás neuspěla. V úvodním dílu Ffordovy románové série je celá řada míst, kde se od srdce zasmějete, vlastně je jich tam tolik, že se kniha vyrovná i tomu nejlepšímu od Pratchetta. Ale přesto to nestačilo a na druhý díl jsme si museli počkat dlouhých pět let. Rozjíždět po takové době cyklus znovu je obtížné a i když bych rád věřil, že se to podaří, mám své pochybnosti. Ovšem Fforde by si to zasloužil, protože jen málokdo vytvořil tak úžasný svět, jako on. Svět, ve kterém jsou spisovatelé těmi největšími mediálními hvězdami a literatura je v oboru zábavy na prvním místě. Je příjemné se do takové představy vžít a odkrývat desítky drobných i větších literárních žertů, které autor do každé knihy zanesl. Pokud se u čtení rádi bavíte, zasmějete a umíte si spolu s autorem hrát dle jeho pravidel, pak jsou knihy Jaspera Fforda tím pravým čtením pro vás. Snad u nás budou vycházet i nadále, ať se budou obálky jednotlivých svazků lišit jakkoli.
Jasper Fforde: Ztracena v dobré knize
vázaná, překlad Pavel Medek, obálka Josef Danglár, 420 stran, 329 Kč
Poznejte bláznivý svět, kde je absurdita na denním pořádku, kde zločinci unášejí z knih vaše oblíbené hrdiny, skutečné lidi ukrývají do stránek knih a ještě za to požadují výkupné. Knihy Jaspera Ffordeho jsou proslulé literárními žertíky, slovními hříčkami, nečekanými zvraty i tím, jak obtížné je jejich žánrové zařazení.
Agentka Středa Další nečekaně objevuje rukopis dávno ztracené Shakespearovy hry a někdo neznámý se ji několikrát pokusí zabít. Musí ochránit sebe a zároveň ve spolupráci s otcem zachránit svět a celé lidstvo před bezprostředně hrozícím zničením. Výsledkem je oslňující ohňostroj vtipných nápadů a originálních zápletek – kniha, která se čte jedním hodně dlouhým dechem.
Jasper Fforde (11. ledna 1961 ve Walesu) je anglický spisovatel a kameraman. Více než 14 let se věnoval psaní vedle své práce asistenta kamery, například u bondovky Zlaté oko či velkofilmu Zorro: Tajemná tvář. Nápad na svůj první román se Středou Další Malér Eyrová dostal v roce 1988, ale kniha vyšla až v roce 2001. Povzbuzen nečekaným úspěchem se do světa, v němž velkou roli hraje knižní kultura, vrátil v dalších pěti románech s hlavní hrdinkou Středou Další. Kromě toho již napsal řadu dalších románů, mimo jiné i fantasy příběh pro mladé čtenáře Poslední drakobijce. Pozoruhodné jsou také autorovy stránky www.jasperfforde.com, které jsou branou do pozoruhodnéhofantaskního světa tohoto autora a dokumentují jeho oblibu mezi čtenáři ve světě.
722 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora
Na Ffordeho čtu jen samou chválu, mám jen zmatek v názvu série (Čtvrtek vs. Středa).
Je to ženská, tak snad Středa, ne? 🙂
No jo, ono je to Thursday Next. Kdyby to vydal někdo nejmenovaný, tak bychom možná opravdu četli třeba, že „Čtvrtek běžela se zbraní v ruce“ 🙂
A víš, co je nejhorší? Já si vždycky trošku pletla Wednesday a Thursday… jestli budu číst tohle, tak si v tom udělám ještě o něco větší guláš. Chjo.
Chudák paní Čtvrtková, takhle přišla o svoji šanci.