Kdo stojí za Vzpourou automatonů? (recenze)
Steampunková tématika je v posledních letech velkým lákadlem pro tvůrce i spisovatele. Alternativní prostředí 19. století láká nezaměnitelnou historickou patinou, vyzývá k toulkám na pomezí fantastických žánrů a stále poskytuje řadu neprozkoumaných oblastí, v jejichž kulisách lze vyprávět množství nápaditých příběhů. V těchto vodách se pohybují rovněž Příběhy Impéria, společenská hra na hrdiny Jonáše a Kryštofa Ferencových, do jejichž světa je zasazena i komiksová kniha Vzpoura automatonů. Příběhy dobývají český herní trh od roku 2009 a dokázaly si u nás získat spoustu příznivců, takže se dočkaly několika rozšiřujících knih. Komiks je dalším střípkem zvelebujícím lákavé univerzum, kde ulice plní mlha z továren, kola průmyslové revoluce se roztáčejí na plné obrátky a město je plné skrytých tajemství, nájemných vrahů, mágů a bytostí z Férie…
V rámci česky vydaných steampunkových komiksů mohl čtenář dosud volit mezi překladovou produkcí reprezentovanou proslulou Ligou výjimečných Alana Moora, Talbotovým Grandville a populární kráskou Lady Mechanikou, či domácí tvorbou, z níž zmiňme příběh Ve smyčkách hada (původně vycházející na pokračování v časopise ABC) autorského dua Gutwirth/Kocián a v časopise Bublifuk rovněž na pokračování vydávané vyprávění Hilfréda Hubertuse Babočky od Tomáše Kučerovského. Aktuálně začal v Pevnosti vycházet steampunkový seriál Magion od Dana Černého, jenž se v budoucnu snad dočká i souhrnného vydání. Zatímco Ve smyčkách hada, moderně vyhlížející komiks nepopiratelně inspirovaný kupříkladu výše jmenovanou Lady Mechanikou, zaujme přinejmenším svým zasazením do alternativní historické Prahy, Vzpoura automatonů rozvážně sází na pro steampunk zcela typické prostředí alternativního Londýna 19. století.
V názvu zmíněné oddíly ocelových automatonů unesou královnu elfů, což může vést až ke zničení staré magie, kterou nelidské bytosti životně potřebují. Trojice královniných věrných služebníků se tedy vydává na výpravu za záchranou své paní a následně objevují laboratoře, kde bytosti magického charakteru čeká mnohdy krajně nešťastný osud. Přes rozmanité překážky se jim královnu sice daří osvobodit, stále na ně ale čeká řešení palčivého problému v podobě nebezpečných mechanických monster. Musí tedy vypátrat, kdo je ovládá a přijít na to, jak ho zastavit…
Industriální steampunk kontra klasická fantasy
Příběhy impéria pracují s nadmíru lákavými motivy, které navnadí nejednoho milovníka steampunku, a zároveň s sebou přinášejí ozvláštnění v podobě zapojení fantasy prvků, jako jsou elfové, víly nebo magie, čímž stírají zdánlivě nepřekročitelnou hranici mezi industriálním prostředím a prvky klasické fantasy. Stejnými vlastnostmi disponuje i komiks, bohužel se na sedmdesáti třech stranách příliš mnoho zajímavého nedočkáme. Některé momenty působí jako by patřily do většího příběhu, jenž dosud čeká na své dovyprávění, jiné působí naopak nedomyšleně, čemuž by se dalo předejít, kdyby šel komiks více do hloubky a autoři mu poskytli větší prostor.
Charaktery postav jsou dosti útržkovité, jednoduché a povětšinou nepříliš zajímavé. Vzhledem k omezenému rozsahu není téměř možné vybudovat si k nim bližší vztah. Máte tak pocit, že spíš než plnohodnotný komiksový příběh, držíte v rukou epizodu z hraní na hrdiny. Je opravdu škoda, že se tvůrci, kteří bezesporu mají bohaté znalosti prostředí i společnosti viktoriánského Londýna, se čtenáři nepodělili o propracovanější a nápaditější příběh. Klasický mustr zde není ničím ozvláštněný, a tak po přečtení zůstává pachuť nevyužitého potenciálu. Kresba Jonáše Ference je ovšem zajímavá, netradiční a vcelku líbivá. Pro Příběhy impéria charakteristická, snadno zapamatovatelná a osobně ji považuji za schopnou upoutat pozornost, přestože jí občasně chybí větší dynamika a postavy leckdy působí příliš strnule.
Nakladatelství Mytago knize věnovalo značnou péči – obálka je poutavá, komiks po grafické stránce umně zpracovaný a zaujmou i předěly mezi kapitolami. Cílovou skupinu lze však určit s obtížemi, protože mezi hráči Příběhů impéria jsou lidé různých věkových kategorií a komiks se viditelně snaží o přístupnost co nejmladšímu publiku, přičemž se tak logicky vzdaluje vkusu většiny starších a náročnějších. Začínající čtenáři mohou být s výslednou podobou knihy spokojeni, už jen proto, že zase tolik původních českých steampunkových děl u nás k dostání není. I přes jednodušší příběh komiks pozornost k samotným Příběhům impéria jistě přitáhne. Může se tak stát vstupní branou do působivého světa, jenž vám skýtá možnost vytvořit si vlastní příběh a nechat se unášet sílou vyprávění…
Příběhy impéria – Vzpoura automatonů
Jonáš Ferenc & Kryštof Ferenc
brožovaná, obálka Jonáš Ferenc, 80 stran, 329 Kč
1 637 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora