Bacigalupiho temná budoucnost se vrací… (recenze)
Americký spisovatel Paolo Bacigalupi je českému čtenáři znám povídkovou tvorbou i několika romány pro mládež. Oblíbený je však i mezi staršími čtenáři, zejména mezi příznivci originální a náročnější četby. Nakladatelství Argo nám letos nabídlo zajímavou románovou novinku Vodní nůž, která je jeho druhým románem cíleným na dospělého čtenáře, přičemž jeho debutový román Dívka na klíček posbíral takřka všechna prestižní žánrová ocenění včetně Huga, Nebuly, Locuse či Pamětní ceny Theodora Sturgeona, nemluvě o oceněních pro nejlepší žánrovou překladovou knihu z Francie, Německa, Španělska či Japonska a samozřejmě také z České republiky. Těžko najít science fiction knihu, ke které lze přistupovat s větším očekáváním…
Vodní nůž představuje tíživou postapokalyptickou vizi budoucnosti, v níž se po drastických změnách klimatu stala největším bohatstvím voda. Zdevastovaná a vyprahlá civilizace je zmítána ekologickými potížemi a lidé se zoufale snaží přežít – migrují, drancují a především vedou neustávající boj o vodní podíl v kulisách rozpadajících se Spojených států. Tak jako města Phoenix a Las Vegas ležící na řece Colorado. Ve službách města Las Vegas pracují vojáci přezdívaní Vodní nože – lidé určení pro jakoukoliv špinavou práci. Jedním z nich je i Angel Velasquez, jenž je vyslán prověřit možné objevení nového vodního zdroje. Společnost mu dělá novinářka Lucy Monoreová, která vede vlastní boj a sleduje odlišné cíle. Nesourodá dvojice je okolnostmi donucena v divokém a nebezpečném světě spolupracovat alespoň do té míry, dokud jim to bude vzájemně prospěšné.
Bacigalupi se tak dle očekávání opět zabývá svým ústředním tématem ekologického ohrožení a přitom prokazuje znatelné zlepšení po řemeslné i příběhové stránce. Boj o vodu je sice vděčným tématem nejednoho postapokalyptického příběhu, přesto je zde zdánlivě vyčerpané téma pojato s překvapivou invencí. Čtenář je do děje vtažen od prvních stránek a postupně poznává špinavý, zbídačený a utrápený svět, v němž se lidé plazí po existenčním dně bez naděje na zlepšení. Atmosféra příběhu je temná a hutná, což jen podtrhuje smysl pro detail, který na druhou stranu zřejmě místy neocení čtenář toužící po svižně plynoucím ději. Pokud však máte podobný styl rádi a toužíte po propracovaných vizích nutících k hlubokému zamyšlení, můžete se těšit na mistrovské zvládnutí řemesla a působivou schopnost zobrazit všeobecné zoufalství, bolest a zmar.
Příběhové linky, jež se střídavě věnují Angelovi a Lucy, se záhy protnou, do té doby se však dostatečně seznámíme s motivací obou hlavních postav, s nimiž autor následně umně pracuje a přizpůsobuje je novým okolnostem. Bacigalupi má cit pro tvorbu lidsky působících postav, jež se chovají uvěřitelně a nehrají si na hrdiny. Angel oplývá atraktivní filozofií člověka, jenž se pohybuje na hraně zákona, a Lucy je silná žena, která si v obtížných situacích umí poradit, nenechá si nic líbit, a přesto působí velmi žensky. Oba si jdou za svým cílem, v cestě jim však stojí spletité zájmy korporací i jednotlivců ovládajících všechno a všechny, bez úcty k lidským životům s politikou údernou a nemilosrdnou jako nabitá zbraň.
Autorův smysl pro pečlivé budování a posilování příběhu a vykreslení zbídačeného prostředí vyvažují akční pasáže, dramatické úniky a vyšetřování, přesto je možné, že někteří budou Bacigalupiho tvorbu pro dospělé považovat v porovnání s jeho romány pro mládež za obtížnou a těžkopádnou. Ovšem věrní příznivci pravděpodobně dostanou přesně to, co od svého oblíbence očekávají. Vodní nůž je nesporně zajímavým a atraktivním dílem s charakteristickým autorským rukopisem, drsnou a temnou atmosférou i s potřebnou dávkou originálních motivů a jako takový si své čtenáře jistě najde. Knize se navíc dostalo výjimečné péče, vnitřní strany pevné vazby netradičně ilustrují digitální ilustrace a další najdete v podobě koláží rovněž v textu. Vše včetně grafické úpravy od Milana Malíka, jenž je zodpovědný i za design Bacigalupiho předchozích děl, nemluvě o stejně tradičním a spolehlivém překladu Richarda Podaného.
Paolo Bacigalupi: Vodní nůž
vázaná, překlad Podaný Richard, obálka a ilustrace Milan Malík, 352 stran, 398 Kč
Související články:
Ponurá vize vyschlé budoucnosti… (ukázka)
Dějiny jsou na klíček (recenze)
1 250 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora