Fanoušci se sjeli na vídeňský Comic Con!
Vídeňský Comic Con je na poli fantastiky bezesporu největší evropská událost roku. Letošního třetího ročníku se zúčastnila plejáda známých hvězd v čele s Adamem Brownem známým z filmu Hobbit, Jasonem Isaacem, který se představil například jako Lucius Malfoy ve filmovém Harrym Potterovi, nebo komiksovým scenáristou Scottem Snyderem, jenž je u nás znám díky Batmanovi či Americkému upírovi. Celkem dorazilo šedesát hvězdných hostů a pro návštěvníky byl připraven osmapadesátihodinový program, doprovázený bezpočtem soutěží a možností navštívit přes tři sta vystavovatelů a klubů. Není tedy divu, že VIECC Vienna Comic Con 2017 vzalo útokem celkem 24 800 fanoušků, což jak sami uznáte, zdaleka nepřekoná ani český Festival Fantazie…
Na vídeňském výstavišti se 18. a 19. listopadu 2017 otevřely brány pro všechny příznivce fantastiky, popkultury i cosplaye. Prostory conu byly opravdu obrovské, vždyť také zabíral dvě haly a řadu menších místností a sálů. I přes štědrý prostor byl ovšem VIECC návštěvníky natolik zaplněný, že se na některých místech těžce procházelo. V okolí nebyly žádné šipky ani směrovky, a tak jsme vstoupili zadním vchodem, čímž jsme se naštěstí vyhnuli přílivu návštěvníků čekajících u kas, které se otevíraly v deset hodin. Dominanty haly C tvořily podpisové stage scenáristů a kreslířů. Největší hvězdou byl bezesporu Scott Snyder, jenž působil skutečně sympaticky a mile. Prohodili jsme pár slov a Scott se také nezapomněl vyfotit s časopisem XB-1. Během hodiny se podepsal značnému počtu lidí, kteří před ním obzvláště v sobotu utvořili dlouhou frontu.
Podepsat komiks vám zde mohli i další tvůrci jako například Emanuela Lupacchino, scenárista Charles Soule, i u nás známý Adi Granov, který proslul zejména tvorbou pro nakladatelství Marvel, či Chris Giarrusso, autor grafického zpracování The G-MAN Super Journal. Na první pohled bylo ovšem jasné, kdo je tady skutečnou hvězdou, neboť většina podpisovek zela prázdnotou. Na programu byly kromě autogramiád také rozmanité přednášky a panelové diskuze tvůrců o jejich dílech, kde se člověk mohl dozvědět všelicos ze zákulisí umělecké tvorby. Program pak probíhal rovněž na hlavní stage, která měla omezený počet návštěvníků.
Vedle herců Adama Browna či Jasona Isaaca zde byl i John Rhys-Davies a člověk mohl potkat i seriálové tváře – Sebastiana Rochého ze Supernatural, Rosse Mullana z Hry o trůny, příznivce Star Treku zase potěšila Chase Masterson či Max Grodénchik. Pokud jste nestáli o podpisy, mohli jste se se svými hvězdami nechat zvěčnit na fotografii. Herci měli také svůj přednáškový program v hlavní hale, který byl samozřejmě velmi žádaný.
Vesmírné lodě, cosplayeři a spousta dalších zajímavostí…
Neodolatelným lákadlem byly bezesporu Star Wars, zastoupené expozicí vesmírné lodě, kolem níž korzovali a nechávali se fotit cosplayeři, nechyběl stánek s tematickým zbožím a výstava modelů z lega. Nejúchvatnější ovšem byla výstava modelů zapůjčených od umělců z Polska, na níž byly k vidění jak postavy z filmů, tak i mnoho lodí v úchvatném zpracování provedeném mnohdy do nejmenších detailů. Star Wars tu měli poměrně nemalé zastoupení fanoušků, z nichž mnozí neváhali dorazit v příslušných kostýmech. Na souboje se světelnými meči se člověk mohl podívat v bojové aréně, kde běžel celodenní program. Hned vedle začínala Artist Alley, jejíž stánky byly rozmístěny sice s velkými uličkami, ale návštěvníci se mezi nimi přece jen dost těsnili. Vynikající ovšem byly hlavně originální kresby a autorské komiksy. Vedle nich umělci vystavovali i různé šperky, doplňky a ozdoby. Kromě toho se tu daly najít i menší expozice věnované třeba Mad Maxovi a výročí 56 let Perryho Rhodana.
Po procházce kolem stánků a shlédnutí Cosplay Alley, kde jste si mohli nechat podepsat tisky od známých cosplayerů, jsme se vydali do vedlejší haly, kde byla především oficiální prodejní část. Stánky tu byly doslova napěchované sběratelskými soškami, knihkupectvími lákajícími na slevy, ale i obchody s oblečením. Opět se v uličkách tísnilo tolik návštěvníků, že se sotva dalo projít. Upřímně jsem litovala lidi ve velkých kostýmech, kteří se tím davem prodírali. Své expozice tu měli World of Tanks, našla se tu výstava ocelových sculptur s prodejním stánkem.
Na menším pódiu probíhaly přednášky a workshopy věnované cosplayi. Zajímavá byla práce s worblou pro začátečníky od LUX Cosplay, přednáška o profesionálním cosplayování s Nana Kuronoma nebo Bodyshaping od Ilunaneko Cosplay. Vybírat rozhodně bylo z čeho. V neděli se s přednáškou představila i steampunková autorka Anja Bagus, která na conu prodávala své knihy a upomínkové předměty. Velký prostor byl také věnován podpisovým stage se slavnými herci, kde se opět tísnily zástupy fanoušků.
Nutno říct, že VIECC není úplně takovým conem, jaký známe z našeho prostředí, jednalo se spíše o velký veletrh s doprovodným programem. Největší prostor tu měly prodejní stánky, program byl spíše okrajový a připomínal jen jakési zpestření. Vysloveně tu chyběla část, kde si mohl člověk odpočinout od nakupování. Hry a konzole zde byly v poměrně malém počtu, takže se na ně stály řady a člověk téměř neměl šanci se na ně dostat. Docela mě překvapil obrovský počet návštěvníků bez kostýmů, na našich a slovenských akcích podobného střihu je to viditelně populárnější. Co se týče úrovně cosplayů, tak myslím, že se rozhodně nemáme za co stydět.
Zajímavé kousky byly k vidění v cosplay soutěži, které se účastnilo několik Slovenek, ale i soutěžící z Maďarska a dokonce i Češka. Dohromady šlo o dvacet účastníků z pěti zemí. Soutěž měla čtyři kategorie, přičemž kategorii FX vyhrála slovenská cosplayerka Haylin, která v celkovém pořadí skončila druhá. První cenu si při své třetí účasti odnesl Daniel Felber alias EyeofSauronDesigns z Rakouska se vskutku kvalitně zpracovaným kostýmem Batmana. Vedle štědrého finančního obnosu bude Daniel reprezentovat VIECC na C2E2 Finale – šampionátu v cosplay pro rok 2018, který se bude konat v Chicagu.
Návštěva VIECC byla zajímavou zkušeností, zvláště když se člověk podíval, jak se dělají velké akce v zahraničí a co na nich letí. Atmosféra byla přátelská, nicméně občas i trochu hektická. Rozhodně to ale byl příjemně strávený víkend. Výstaviště se nachází přímo vedle Prateru, který bohužel vzhledem ke špatnému počasí návštěvností nepřekypoval, přesto si dokážu představit, že je tu plno možností, kam si odskočit, i kdyby vás nelákala návštěva historického centra Vídně. VIECC je rozhodně dobrým cílem výletu, zvláště když chcete vidět zahraniční hvězdy a užít si dva bezstarostné dny plné popkultury a utratit spoustu eur. Příští rok proběhne VIECC Vienna Comic Con na vídeňském výstavišti Messe Wien ve dnech 17. a 18. listopadu 2018…
Foto Reed Exhibitions Messe Wien
Minirozhovor s Haylin (Haylin Cosplay & Fashion & Design)
Jak jste vnímala soutěžní konkurenci a odhadovala své šance na umístění?
Ja som vôbec netušila aká je moja konkurencia až do poslednej chvíle, ale na kategórii efektov sme boli štyri. Dve sme boli zo Slovenska a mali sme ten istý charakter len s iným skinom. Ďalšia bola dievčina z Maďarska, ktorá sa nehodila do nasej kategórie, čo aj sama potvrdila, že povodne bola v kategórii armor ale preradili ju k nám. Štvrtá mala nádhernú gejšu z Ghost in the Shell, kde mala krásny make-up. Šicí a armorova kategória mala asi najväčšiu konkurenciu.
Byla jste překvapená z výhry?
Celkovo na súťažiach nerátam s umiestnením, ide mi hlavne o ukázanie mojej zručnosti a tato výhrá bola pre mňa prekvapením a moc sa z nej teším. Ešte viac ma prekvapilo, že som sa umiestnila druha v celkovom poradí najlepších celej show. Úroveň súťažiacich bola vysoká a dosť vyvážená. Každý mal získať cenu. A popravde na VIECC každý aj dáku pozornosť dostal. Ako aj minulý rok aj tento sme dostali niečo ako diplom účasti a platenú tašku s drobnosťami.
Jak vnímáte VIECC jako účastník?
Čo sa týka samotného conu tak ten je úžasný, tento rok bolo toľko ľudí, že by mali otvoriť novu halu. Hlavne v časti predajcov so stánkami sa nedalo hýbať.
Kostým Haylin (dáma se svícnem):
Fotky k článku Tomáš Dostál a Petra Slováková
♦ ♦ ♦
1 633 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora
Zajímalo by mě spíš srovnání s jinými zahraničními cony. Že to tam nebude jako v Chotěboři, to se tak nějak rozumí samo sebou. 🙂