TOP 12 zahraniční science fiction za rok 2018
Dovoluji si vám představit dvanáct nejvýraznějších science fiction titulů zahraniční produkce vydané během roku 2018. A přestože se v jednotlivých titulech mohou názory lišit, je více než pravděpodobné, že řada z nich se bude opakovaně objevovat i v dalších výběrech toho nejlepšího, co u nás v uplynulém roce vyšlo. Pokud jste si dosud stěžovali, že nápaditých, čtivých a výrazných science fiction románů u nás zase tolik nevychází, zde je důkaz, že tomu tak docela není, přestože by mohla být situace jistě i mnohem lepší. Rozhodně se ovšem nebraňte vyjádřit svůj názor na to, co ve výběru chybí či naopak přebývá, ať už přímo u nás na webu či na sociálních sítích, které mezi vás každý den rozhazujeme v naději, že vás naše snahy o tvorbu žánrového webu přinejmenším lehce zaujmou či alespoň pobaví…
Adrian Tchaikovsky: Děti času
vázaná, překlad Zdeněk Uherčík, obálka Luca Oleastri, 408 stran, 379 Kč
nakladatelství TRITON
Cena Arthura C. Clarka byla autorovi, jehož známe především díky česky bohužel nedokončené sérii Stíny vědoucích, udělena zcela po právu. Jde o osvěžující a zábavný příběh s motivem problematické kolonizace cizí planety. Knize se dosud nedostalo přílišné pozornosti, což ovšem vůbec neznamená, že si ji nezaslouží. Naopak, je hodná doporučení pro každého čtenáře science fiction.
Ann Leckieová: Ve službách milosti
vázaná, překlad Petr Kotrle, obálka John Harris, 312 stran, 349 Kč
nakladatelství ALBATROS/PLUS
Cena Locus, nominace na ceny Hugo a Nebula. Trilogie Impérium Rádč se u nás komerčně příliš nechytla, důvodem může být neobvyklost ženského rodu využívaného autorkou pro veškeré postavy bez rozdílu pohlaví, kdo však má v oblibě vesmírné romány, v nichž jde o něco víc než jen kosmické bitvy a akční podívanou, neměl by si sérii nechat ujít, přestože volně navazující, samostatný román Provenance (2017) česky patrně jen tak nevyjde.
Iain M. Banks: Pomysli na Fléba
brožovaná, překlad Richard Podaný, obálka Luke J. Frost, 500 stran, 449 Kč
nakladatelství PLANETA9
Úvodní kniha rozsáhlého cyklu jinak samostatných příběhů z vesmíru tzv. Kultury (česky známe pouze román Líc a rub vydaný před více než patnácti lety). Inteligentní a přitom vysoce zábavná space opera od výrazného a bohužel předčasně zesnulého skotského autora, jehož tvorba je úžasným zpestřením domácí scény. Poznejte vesmír, v němž zuří galaktická válka, a vzdejte díky snaze nakladatelství Planeta9, které nám toto dílo konečně přineslo v kvalitním překladu.
James S. A. Corey: Vzestup Persepole
brožovaná, překlad Jana Rečková, obálka Daniel Dociu, 440 stran, 399 Kč
nakladatelství TRITON
V rámci „čistě zábavné space opery“ jde spíše o otázku vkusu a Corey by mohl být některými s víceméně klidným srdcem zaměněn například za druhý díl série Becky Chambersové či některou ze space oper od Fantom Printu. Nicméně duo Abraham/Franck má za sebou skvělý seriál Expanze a v tomto případě jde především o zřejmě poslední překlad nedávno zesnulé Jany Rečkové…
Lavie Tidhar: Centrální stanice
vázaná, překlad Pavel Černovský, obálka Pedro Marques, 224 stran, 278 Kč
nakladatelství ARGO
Pamětní cena Johna W. Campbella, nominace na Cenu Arthura C. Clarka. Pro český trh opět dosti nezvyklá science fiction na pomezí povídkového souboru a mozaikovitého románu. Jednotlivé, původně samostatně publikované povídky skládají zvláštní a podmanivý obraz města bujícího na úpatí cesty do vesmíru. Nápadité, výrazné, ale pozor – bez důrazu na jednotící příběhovou linku.
Liou Cch‘-Sin: Vzpomínka na Zemi
vázaná, překlad Aleš Drobek, obálka Stephan Martiniére, 751 stran, 469 Kč
nakladatelství HOST
Cena Locus. Závěrečná část trilogie Vzpomínka na Zemi poněkud překvapivě vyšla pod stejným názvem. Reakce na ni jsou sice rozmanité, ovšem úspěch se jí ani na českém trhu nevyhnul. Ať už máte názor jakýkoli, jisté je, že čínská science fiction v podání Lioua Cch‘-Sina je příjemným zpestřením jinak stále pevné anglo-americké překladové hegemonie, lze navíc předpokládat, že se autor u nakladatelství Host usídlí na delší dobu.
Neal Asher: Válečná továrna
brožovaná, překlad Marek Hrnčíř, obálka Larry Rostant, 400 stran, 389 Kč
nakladatelství POLARIS
Možná trochu „guilty pleasure“, ovšem Asher si pozornost zaslouží. U nás patrně nejdéle nepřetržitě vydávaný cyklus zahraniční space opery, přestože dle Polarisu jsou prodeje bohužel setrvale spíše vlažné. Druhý svazek série Proměna je v rámci Asherovy tvorby spíše „známý průměr“, autor je ovšem stále zábavný a čtivý, přestože většinu svých nápadů spíše variuje a tentokrát ničím zvláštním nepřekvapil. I tak mu ale dejte šancia vstupte do fascinujícího vesmíru Řádu.
Neal Stephenson: Sedmeroev
vázaná, překlad Zdeněk Hofmann, obálka Martin Zhouf, 624 stran, 449 Kč
nakladatelství TALPRESS
Nominace na Huga a Pamětní cenu Johna W. Campbella. Sníh, Diamantový věk, Kryptonomikon, Anatém, Barokní cyklus. To už je pár podstatných argumentů v podobě autorových v češtině dříve vydaných knih. Sedmeroev, přestože se honosí nepříliš lákavou obálkou, je dle mnohých tím nejlepším, co Neal Stephenson napsal. Přežije lidstvo zkázu měsíce, jejíž důsledky drtivě dopadnou i na Zemi?
Nnedi Okoraforová: Kdo se bojí smrti
brožovaná, překlad Adéla Bartlová, obálka Markus Gann, 396 stran, 349 Kč
nakladatelství HOST
World Fantasy Award, nominace Nebula. V Hostu sázejí na neobvyklost, v tomto případě je jistým lákadlem rovněž chystaná adaptace do podoby televizního seriálu v produkci samotného George R. R. Martina. Nehledě na to je ovšem Nnedi Okoraforová výraznou mladou autorkou s neobvyklými nigerijsko-americkými kořeny, což se v její tvorbě ku prospěchu věci silně projevuje.
Pat Murphyová: Město, nedlouho poté
brožovaná, překlad Jakub Němeček, obálka Torgeir Fjereide, 336 stran, 330 Kč
nakladatelství GNÓM!
Nominace na Cenu Arthura C. Clarka. Velmi neobvyklý román, jak by se ostatně u produkce nakladatelství Gnóm dalo čekat. Kniha, která umí buď nadchnout, anebo zcela zklamat, to už je čistě na povaze čtenáře, jemuž se dostane do rukou, nicméně pro vnímavějšího jedince, jenž nepase pouze po „první signální“, přímo mana nebeská. Za zmínku stojí i příjemná forma malého, „vymazleného“ paperbacku.
Peter F. Hamilton: Pandořina hvězda – Bariéra
brožovaná, překlad Petr Kotrle, obálka Larry Rostant, 688 stran, 499 Kč
nakladatelství PLANETA9
První část dvoudílného románu Pandořina hvězda se nese ve znamení návratu rozmáchlé, náročnější space opery na český trh. Ostatně tomu už jsme díky předchozímu cyklu Petera F. Hamiltona uvykli, jen je škoda, že na další knihu jsme museli čekat víc než deset let. Můžete se těšit na lidstvo osídlující daleký vesmír díky vynálezu červích děr, jak už to tak ale bývá, náhle zjistí, že není ve vesmíru samo a mnohé ještě přesahuje jeho chápání…
Karin Tidbecková: Amatka
vázaná, překlad Lukáš Novák, 232 stran, 249 Kč
nakladatelství ALBATROS/KNIHA ZLÍN
A na závěr bonbonek pro ty, co už mohou být znuděni tradičním pojetím žánru. „Surrealistický románový debut zasazený do světa, který je stvořen a udržován jazykem, navazuje na literární odkaz Ursuly K. Le Guinové a Margaret Atwoodové.“ Tak zní první věta anotace a knihu definuje poměrně věrně jako na poměry běžné science fiction vskutku originální, neobvyklou a podmanivou četbu pro náročné.
4 266 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora
PMarek: Tak jo, právě jsem si to přidala do seznamu.
Jan Peregrin: Na Hamiltona jsem se těšila jako školáček na velké prázdniny 🙂 . Nechávám ho na konec roku, abych z toho měla dvojité vánoce. Teď poslouchám takovou prapodivnou detektivku, ale musím toho už nechat a zase se věnovat seriózním scifárnám.