Tides of Time aneb Ve víru věků… (recenze)
Nadešel čas podívat se na novinky z letošní výstavy SPIEL, ale začneme zlehka. Jedním z novějších trendů jsou mikrohry, tedy stolní hry obsahující malé množství komponentů a vyžadující malý prostor s herní dobou v rámci několika málo minut. Do této kategorie spadá rovněž jedna z nejnovějších her vydavatelství Portal Games vytvořená Kristianem Čurlou, v níž se podíváme na fantastická místa a zkusíme našeho soupeře ošálit a urvat si větší příděl vítězných bodů. Zda se na tuto cestu budete chtít přidat, si můžete rozmyslet po přečtení dnešní recenze.
Malé velké karty
Krabička Tides of Time (česky vyjde díky vydavatelství REXhry pod názvem Ve víru věků) obsahuje karetní draftovací hru pro 2 hráče. Pokud nevíte, co je to draft, jde o herní mechanismus vybírání si jedné karty z větší nabídky, kterou poté pošlete soupeři, zatímco on vám pošle svou nabídku a tímto způsobem se střídáte ve vybírání. Mechanismus má své počátky u sběratelských karetních her, kdy se na turnajích tímto způsobem tvořily těsně před hrou herní balíčky a o vítězi tak nerozhodovala možnost zakoupit si drahé karty, ale znalost karet a dovednost je spojovat do účinných kombinací. Tento princip ale můžete znát také z námi už dříve recenzované hry 7 divů světa (anglicky 7 Wonders). Níže je popsána anglická verze hry od vydavatelství Portal Games, případné změny v českém vydání jsou možné, ale momentálně o žádných nevím.
Krabička obsahuje 18 velkých tarotových karet, kartu nápovědy, čtveřici žetonů pro označení karet odkazu, bloček skórovacích papírů, tužku a krátká pravidla. Karty jsou velké a každá představuje fantastické výjevy. Ilustrace sice nejsou pro hru důležité, ale na hru se moc hezky dívá. Herní text, důležitý pro získávání bodů, je dobře čitelný a problém při čtení můžete mít snad jenom se samotným názvem karty, který je vždy psán v hezkém okrasném písmu. Karta nápovědy obsahuje prakticky všechna potřebná pravidla a je srozumitelná. Žetony jsou z poctivého kartonu a co doopravdy potěší, je bloček s tužkou pro zapisování bodů. Ne, že by šlo o nějaké kvalitou zcela výjimečné komponenty, ovšem oproti jiným hrám, které hráči pouze sdělí, že si má nějakým způsobem zapisovat body, je příjemné mít vše potřebné ke hře v jedné krabici hned od začátku.
Do víru věků
Každá karta (jsou orientovány na šířku) má na sobě dvě důležité herní informace. Tou první je barevný symbol umístěný v levém horním rohu karty, zatímco v pravém horním rohu je popsáno, jak vás tato karta odměňuje vítěznými body. Ve hře je celkem 5 barev, každá z nich je vyobrazena na trojici karet. Zbývající tři karty nemají žádný symbol a mají speciální podmínky pro získávání bodů. Podmínky mohou vypadat například – za každý symbol zelené barvy dostaneš 2 body. Máš-li nejvíce modrých symbolů, získáš 7 bodů.
Na začátku hry se karty zamíchají a každý hráč si jich vezme pět do ruky. Z těchto karet si oba hráči vyberou jednu, kterou vyloží a skrytě si ji položí před sebe. Zbylé čtyři předají soupeři. Jakmile mají oba hotovo, odhalí vybrané karty a nechají je vyložené před sebou. Stejný postup proběhne i se zbylými čtyřmi kartami, takže na konci kola má před sebou každý hráč vyloženo pět karet. Následně se každá karta vyhodnotí a do bločku si hráči zapíší, kolik celkově získali vítězných bodů.
Poté si vyložené karty vezmou zpět do ruky a v tajnosti vyberou jednu, kterou si nechají vyloženou do konce hry coby odkaz. Skrytě ji položí na stůl a dají na ni jeden ze čtyř nepoužitých žetonů odkazu. Dále vyberou jednu kartu, kterou zcela vyřadí ze hry a vrátí ji do krabice. Jakmile mají oba hotovo, odhalí vybranou kartu odkazu a nechají ji před sebou vyloženou do konce hry. Následně si doberou z nepoužitých karet dvě do ruky a odehrají kolo stejným způsobem jako první. Po druhém výběru jedné karty odkazu a jedné k vyřazení si doberou zbývající karty a stejným způsobem odehrají i poslední třetí kolo. Komu se podařilo v průběhu tří kol nashromáždit nejvíce vítězných bodů, vyhrává hru.
Poprvé, podruhé, potřetí
Dost snadné, že? Kde je tedy ta hra a nepřestane vás to po pár zahráních bavit? Ignacy Trzewiczek a lidé z Portal Games si při výběru her dávají pozor a tak ani Tides of Time není malou jednohubkou na jedno spolknutí. Čím častěji hrajete a čím lépe znáte karty v balíčku, tím více možností se před vámi otevírá. Najednou víte, kterou kombinaci karet chcete vyložit a jaké karty určitě nenechat soupeři, aby si mohl plnit své plány. V rámci malého prostoru jste tak nuceni neustále manévrovat, odhadovat soupeře a možná i trochu blafovat, aby vás neprohlédl a nevzal vám potřebné karty. To samé platí i o výběru karet odkazu a karet určených k vyřazení, které mohou donutit soupeře ke změně výběru karet. Stále se ovšem bavíme o mikrohře, kterou dohrajete i s trochou toho dumání nad tahem do patnácti minut.
Obstojí proti věkům?
Nejzásadnější otázka zní: je to hra pro mne a bude mě bavit? Jestliže máte rádi malé krátké hry pro dva hráče a líbí se vám draftovací mechanismus, potom je Tides of Time opravdu zajímavá volba. S častějším hraním se stává strategičtější a roli vyplňovače času plní skvěle. Pokud hledáte plnohodnotnou hru pro dva, u které strávíte delší dobu, bude lepší se porozhlédnout jinde. Kristian Čurla vytvořil kvalitní, ale přiznaně malou karetní hru, která se dobře hraje a pobaví, ale pravděpodobně u ní nikdo nebude trávit celý večer. Cena tomu odpovídá, v Essenu se prodávala za 12 €, což by v přepočtu mohlo odpovídat ceně kolem tří set korun. Doporučenou částku za české vydání hry momentálně neznám, ale odhaduji, že se nebude příliš lišit. S ohledem na všeobecné zdražování her to není přehnaná částka, na druhou stranu je momentálně výběr menších her pro dva hráče natolik pestrý, že je Tides of Time pouze jednou z možných voleb. Řadí se ovšem k těm lepším.
1 527 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora