Vstupte do úžasného světa Smyčky… (ukázka)
Jak jsem citovali v úvodním článku seriálu SF na malířském plátně před třemi lety: „Jeho obrazy, to jsou dokumenty alternativní historie venkovského Švédska na přelomu osmdesátých a devadesátých let minulého století. Působí jako polaroidové snímky z dětství, napsal redaktor blogu známého časopisu American Scientific, když dělal se Stålenhagem rozhovor. Optimistická a nablýskaná technologie na jeho obrazech leží semletá a zohýbaná rytmem normálního života, což je sympatický a neotřelý přístup, na hony vzdálený mainstreamové fantastice…“ Ilustrace shromážděné v Stålenhagově knize Smyčka nepůsobí jako z alternativního světa, ony jím jsou. Jde o publikaci natolik působivou, že ji lze přinejmenším z pohledu milovníků fantastického umění označit za jednu z nejvýraznějších žánrových knih tohoto roku…
Simon Stålenhag: Smyčka
vázaná, překlad Robert Tschorn, 136 stran, 498 Kč
V roce 1954 zadala švédská vláda stavbu největšího částicového urychlovače na světě. Stavba umístěná hluboko pod žírnými ostrovy na jezeře Mälaren byla dokončena roku 1969. Místní technickému zázraku přezdívali Smyčka. Tato kniha je o ní…
Stålenhagovy malby švédských periferií osmdesátých let, zabydlených fantastickými stroji a podivnými zvířaty, se staly nejen internetovým fenoménem. Jeho zpodobení dětství mezi starými auty, rozpadajícími se budovami a tajemnými přístroji má neopakovatelnou, podmanivou atmosféru, jež spojuje důvěrně známé se zcela cizím.
První malířský cyklus Simona Stålenhaga nyní vychází knižně spolu s příběhy těch, kdo ve stínu podivných strojů žili. Jde o vzpomínky a zápisky dětí, které vyrůstaly v neobvyklé krajině Smyčky. Na motivy těchto maleb a příběhů vzniká televizní seriál společnosti Amazon.