Gotham v časech Divokého západu (recenze)
Johan Hex, lovec lidí a nadmíru schopný pistolník s kolty proklatě nízko, už k tuzemským komiksovým fanouškům na svém bujném oři jednou přicválal. Tenkrát to bylo ještě v příběhu pojmenovaném po něm samotném a s dodatkem Tvář plná násilí. Teď je tady znovu, ale co víc, není sám. Sice jako osamělý jezdec přijíždí do města, kde dávají netopýři dobrou noc, ale na další dobrodružství dostane od autorů do vínku nepříliš hrdinského společníka. All Star Western 1: Pistolníci z Gothamu je novým příběhem, který vzniknul díky oprášení válečných seker v DC Comics, které všichni znají pod indiánským jménem Nová 52. Vše se odehrává v době, kdy ještě padouši bujaře přizvukovali, že whisky to je jejich gusto a po batarangu na obloze ani kojot nezavyl.
Gotham nikdy nebyl klidným místem pro život. Už v časech Divokého západu to v něm pěkně vřelo a ti, kteří by snad měli zájem zde pěstovat růže prérie nebo chovat stádo tatanek, museli táhnout o vigvam dál. Do tohohle tavicího kotle, kde se shromažďovali všemožní gauneři, pobudové a jiná podivná cháska, přijíždí muž s tváří plnou násilí, Johan Hex. Městské prostředí nemá zrovna v oblibě, ale vzhledem ke svému živobytí dostal tip, že se zde nachází trojice po čertech vypečených bratří Trappů, na jejichž hlavy je vypsána tučná odměna. Už po svém triumfálním příchodu, kdy na předměstí bez mrknutí zdravého oka zlikviduje nějaké gringos druhé kategorie, je přizván k zajímavému případu. Ten jako by z oka vypadl slavné viktoriánské legendě o Jacku Rozparovači. Někdo likviduje místní děvky a to stylem, který spíše připomíná kuchání dobytka. A nikdy neopomene na zdi nechat vzkaz, jehož významem je strach. Existují metody řekněme poněkud drastické, kdy z podezřelého přiznání či informace jednoduše vymlátíte, a to klidně i pomocí nástrojů mučení. Anebo existuje postup, jejž bychom v dnešních dnech mohli nazvat psychologickým profilováním pachatele. Jenže nejen v Gothamu zatím nedohlédli ani na konec devatenáctého století a tato vědní disciplína je teprve v plenkách. Místním průkopníkem je živností lékař Amadeus Arkham, který sice moc síly a odvahy nepobral, ale co se týče dedukce a teorií o uvažování pachatele, nade všechny vyniká.
„Slušné lidi nezajímají vaše obscénní názory
na šílence a duševní pochody dětských myslí.“
Tato protikladná vyšetřovací dvojice si bude muset poradit nejen s bestiálními vraždami prostitutek, ale i s častými únosy malých chlapců nebo s tajným spolkem následovníků Kainových. Každý z nich tyto případy řeší metodou sobě vlastní, ale dohromady se z nich stává tým, ze kterého nejednomu padouchovi spadne brada až k ostruhám. Scenáristická dvojčata Justin Gray a Jimmy Palmioti se s tématem vypořádali se zručností mistrů v točení lasem. Nejenže vystavěli příběh na spojení zdánlivě neslučitelného, ale zároveň mu dali punc akcí nabitého thrilleru. Banditi, kteří jsou nejčastěji portrétováni na veřejných místech s nápisem Wanted dead or alive, se musí třást až do morku prohnilých kostí. Jde po nich totiž muž, který je ještě krutější, než kdy oni vůbec byli, a po ruce má parťáka, který má víc rozumu než indiánská rada starších. A ke všemu i do těchhle drsných zapadákovů proniká evropská kultura a modernizace. Dráha železného oře se rozlézá jako klubko jedovatých hadů, vydělávat se dá na všem, nejen na drincích pro znavené pistolníky, a ve městech vznikají organizované zločinecké spolky, v nichž nalezneme i tu nejslovutnější místní honoraci. Proti nim jsou pak bandy lupičů přepadávající pony expresy jen jakousi druholigovou bandou zoufalých břídilů.
„Lidé jako Hex nemívají přátele, ale jen oběti a komplice,
z kterých se oběti snadno stávají.“
Evidentně se v této sérii máme nač těšit i do budoucna. Tvůrčí tým nám v úvodním svazku servíruje porci známých legend a případů, umně zahalenou do zvířeného prachu Divokého západu. K tomu přidává drsné hlášky, které jsou kolikrát sušší než deset minut stará slina na zápraží saloonu v pravé poledne. Na líc této minci neopomněli přidat inteligentní humor, logické uvažovaní a gentlemanské zvyky jak ze staré dobré Anglie. Padouchy už nepoznáte podle do čela zaražených rančerských klobouků a šátků, jejichž horní lem končí u kořene nosu. Naopak, ten největší může mít slušivý oblek, vybrané chování gentlemana každým coulem a kapesní hodinky se zlatým řetízkem. Vlastně se nacházíme v době, kdy se to všechno láme. Kdy drsné westernové zvyky procházejí vývojem a kdy se znakem opravdového muže nestává to, že ho cítíte na sto honů, ale třeba dobře pěstěný voskovaný knírek a kolínská. A jaké lepší místo si pro tuhle umně zvládnutou scenáristickou taškařici vybrat, než rodiště nejznámějšího netopýřího muže, že? Možná se nebudete ani tak bavit při poněkud plagiátorských příbězích, ale o to více se budete bavit při dobře zvládnutých detailech, různých komiksových a pop kulturních odkazech, na autorském citu sloučit zdánlivě neslučitelné. Takovou malinkou třešničkou na dortu jsou dva závěrečné bonusové kraťasy El Diablo a Barbary Ghost. V prvním indiánský šaman pošle zombifikační prokletí na jeden americký zapadákov a ve druhém se setkáme se vznikem čínských mafií a čtvrtí ještě v době, kdy jste svůj dopravní prostředek přivazovali před nevěstinec a než jste si stáhli kalhoty, museli jste mu natankovat oves. Uvidíme, co přinese další kniha, ale už teď se těším na novou nálož po čertech vypečené ostré směsi, která je sice namíchána stylem vraž tam, co se dá, ale ve výsledku chutná tak, že by díky ní i sup změnil stravovací návyky.
All Star Western 1: Pistolníci z Gothamu
scénář Justin Gray & James Palmioti, kresba Justin Norman, Jordi Bernet & Phill Winslade
vázaná / brožovaná / limitovaná, překlad Martin D. Antonín, obálka Justin Norman, 192 stran, 599 Kč / 399 Kč / 999 Kč
Související článek:
V Gothamu nosí kolty proklatě nízko! (ukázka)
1 472 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora