Jak si Lemirův berserkr kamaráda našel (recenze)
Produkce Comics Centra bývá návyková, tohle malé komiksové nakladatelství věnuje své produkci nadstandardní péči, otevírá dveře dokořán před fanoušky a při každé jejich návštěvě navíc nešetří úsměvy a dobrou náladou, přestože je vlastně vytrháváte z práce. Spolu s tím, že vybírají to nejlepší zejména z produkce amerického nakladatelství Dark Horse, jež proslulo nejen příběhy z neustále se rozrůstajícího světa Mika Mignoly, se nelze divit, že si kolem sebe postupem času vytvořilo nemalou komunitu věrných příznivců. Je tak těžké takřka jakékoli jejich novince odolat, přestože knihovna úpí pod návalem titulů, zvláště když do ní tu a tam vložíte nějakou tu jejich monstrózní lahůdku o velikosti knižního Moby Dicka. A tak i přes odhodlanou snahu odolat zárodku nové série jsem nakonec ostudně podlehl a pořídil si první svazek Nezkrotného Berserka…
Hned zkraje uvedu hned několik „polehčujících“ okolností. Tak především jde o dobrodružství barbarského válečníka bojujícího proti magickému zlu. Ano, je to otřepané pulpové téma, zároveň ale má neskrývaná slabina. Za druhé, jde o dílo scenáristy Jeffa Lemira, kterého jsem si rychle oblíbil díky osvěžující Plutoně, originální Černé palici či syrovému Essex County. Za třetí, jde o Lemirovu spolupráci s kreslířem Mikem Deodatem Jr. a už z ukázek je vidět, že po téhle stránce je to dokonalá lahůdka. Nemohu posoudit, jak zdařilá byla spolupráce tohoto tvůrčího týmu v případě marvelovského Thanose, nicméně už z ukázek obou sérií je znát, že Deodato Jr. své umění nesporně ovládá, ať už jde o superhrdiny s pláštěnkou nebo sekerou a mečem.
Kresba je rozhodně tím, čím Nezkrotný Berserkr na první pohled vyniká. Nelze se divit, že si Lemire hned po dokončení Thanose chtěl spolupráci s Mikem zopakovat. Nejde jen o realistickou, přesto osobitou kresbu, ale také o nápaditou a dynamickou práci s panely. Je to práce zkušeného mistra, jenž nesahá ke zbytečným experimentům a má vše dokonale zažité, nebo to tak přinejmenším působí. To Lemirův scénář prozatím nijak zvlášť neohromil, ale, a to se sluší vyzdvihnout, ani nezklamal. Příběh barbarského válečníka, jenž se po trýznivé ztrátě své rodiny dostane do současné Ameriky, kde v osobě životem zklamaného bezdomovce najde překvapivě vhodného souputníka, sice nepřináší nic obzvláště nového, na druhou stranu jde o nadějně rozjetou sérii, která do budoucna slibuje mnohé. Snad jen ten střet barbarského válečníka s americkým velkoměstem současnosti mohl být výživnější. Uvidíme, jak si náležitě nesourodá dvojice poradí v konkurenci Leiberova Fafhrda a Šedého Myšilova či rozmanitých a přesto se až nápadně podobajících hrdinských dvojic Michaela Moorcocka.
Jak už z výše uvedeného vyplývá, první kniha Nezkrotného Berserka je především dílem ostřílené autorské dvojice, která má svou spolupráci už zažitou a vcelku hravě a také s jasně rozeznatelnou chutí si poradila s fantasy typu meč a magie. Jde o prozatím lehce nadprůměrný rozjezd, který si užijete, pokud tedy hned zkraje nebudete očekávat zázraky. Kresebně rozhodně nezklame, ovšem co do příběhu, je snad až příliš brzy hodnotit. Nicméně nad koupí druhého svazku váhat nebudete, což je asi výsledek, po kterém všichni komiksový tvůrci touží ze všeho nejvíc.
Nezkrotný berserkr, svazek první
scénář Jeff Lemire, kresba Mike Deodato Jr.
vázaná, překlad Ladislav Niklíček, 144 stran, 599 Kč
1 684 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora