Ocenění

Krvavá záhada jménem Morphin Red (recenze)

Autor | Aktuality | Pátek 15 ledna 2016 17.00

Po povídkové sbírce Stavy nestavy, bytosti nebytosti vydalo nakladatelství Brokilon krátce před koncem loňského roku další knižní novinku spisovatele Petra Heteši pod poněkud záhadným názvem Morphin Red. Jde o samostatný román, mající však mnoho společného s předchozími díly autora. Opět jde o směs nekompromisní akce, napětí a kyberpunku odehrávající se v kulisách vzdálené budoucnosti a ve špinavých ulicích čtenářům dobře známého města Baltimore. Přesto je zde jeden zásadní rozdíl a lehce provokativní a vyzývavý obal knihy může mnohým napovědět. Ano, tentokrát není hlavní postavou drsného příběhu osamělý smolař kráčející ve stopách neohrožených hrdinů, ale je jí pro autora dosti neobvykle žena…

Morphin-Red-obalka

Jay Reiserová se spolu se svými třemi přáteli ještě v nedospělém věku stala obětí nelegálního projektu s označením Morphin Red, který, jak už to tak bývá, nedopadl dle očekávání. Jeho cílem bylo vytvořit za pomoci genové manipulace a zavádění biotechnologií do lidských těl poslušného supervojáka. Po dvaceti letech se na jednom blogu objeví jméno spojené s tímto projektem, po čemž následuje rychlé smazání obsahu a brutální vražda majitelky stránek. Mocný šéf farmaceutické korporace je odhodlaný odklidit veškeré stopy, ať už jde o informace nebo snad lidi. Jenže je tady ještě Jay, která se za pomoci svých přátel chystá odhalit pravdu nejen o projektu, ale i o sobě samé. Postupně se odkrývají skrytá tajemství, mrtví přibývají a smrtící smyčka se kolem čtveřice začíná stahovat. Nezbývá jim než se snažit být neustále o krok napřed a přežít s využitím veškerých schopností, jež získaly díky ne zase tak úplně neúspěšnému projektu. Blíží se úplněk, období, kdy jejich síla dosahuje vrcholu.

Příběh je zasazen do přetechnizovaného světa roku 2034, v němž lidé v honbě za vytouženou dokonalostí podstupují různé hardwarové i softwarové úpravy. Na pracovištích se pohybují androidi a UI se stávají nenahraditelnými pomocníky i přáteli. Technologické výdobytky si ovšem mohou dovolit jen ti bohatí… Petr Heteša si nepotrpí na dlouhé úvody, je nekompromisní nejen ke čtenářům, ale i ke svým postavám, které rozhodně nejsou ukázkami nejvyšších ctností či snad duševní rovnováhy. A pokud se snad objeví sebemenší náznak romantického vzplanutí, končí bez milosti smrtí.

Takřka nic tak neruší krvavou hru o udržení špinavého tajemství za jakoukoli cenu. Akční jízda připomínající místy klasické špionážní romány směřuje k napínavému finále a očekávanému rozuzlení. Přímočarý příběh narušují pouze ukázky z dívčina deníku, v němž popisuje své umístění do detekčního ústavu, vznik přátelství s trojicí puberťáků postižených obdobnými duševními stavy a nakonec útěk a následné skrývání v ulicích Baltimoru. Deníkové zápisky nepostrádající takřka naturalistické popisy sexuálního násilí však působí vcelku rušivě a knize nepomáhají ani nepříliš povedené ilustrace samotného autora vyznívající až lehce parodicky. Přesto jde o Hetešův standard, jenž bezesporu potěší valnou většinu věrných čtenářů. Autor si tak i nadále udržuje spolehlivou kvalitu a přestože mu k dokonalosti ještě leccos chybí, nezbývá než těšit se na jeho další příběhy…

Petr Heteša: Morphin Red

brožovaná, obálka Lukáš Tuma, 450 stran, 298 Kč

Související odkazy:

Heteša vám do žil vlije Morphin Red (ukázka)

Povídkové stavy nestavy Petra Heteši (recenze)

brokilon_logo

836 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.