Lobo: Capo di Tutti Capi (recenze)
Lobo je hodně hustý bourák! To ví nejen jeho fanoušci, ale především jeho nepřátelé. Komiksy, kde Lobo hraje prim, nejsou pro každého. Je zde servírováno násilí po megakrutých porcích a hlášky jsou hustější než mlha u rybníčku Brčálníku. Lobo je prostě Velkej šéf! A taky lovec odměn. Chytá parchanty po celém vesmíru a má pro strach uděláno. Je to přesně ten týpek, ze kterého paničky chytají amok a přitom jim vlhnou kalhotky. Smradlavý, neučesaný hvězdný honák, co bude uspokojený, jenom když nějakou takovou vobslouží svým zeleňoušem. A buď to prostě přijmete, nebo ne. V druhém případě mě však nenapadá ochrana, která by vás od posledního Czarniana zachránila. Tohle všechno a ještě mnohem víc vám dojde, když si přečtete nakladatelstvím Crew aktuálně vydaný komiks Lobo: Bullíkův případ a další příběhy.
„A co teprve kilo semtexu, když potřebuješ několika maňasům
zapálit koudel u prdele! Hejk hejk!“
Loba píše Alan Grant a popravdě se s tím vůbec nemazlí. Myslím, že vše, co je dnes označováno jako politicky nekorektní je přesně základ toho, co svému hrdinovi dává do vínku. Není nouze o pořádně akční scény, nechybí rozptýlení v podobě svůdných žen, dočkáme se siláckých hlášek suchých jako cesta, uvidíme bitky, při nichž se drolí zdi a kulky sviští jako Fittipaldi. Podíváme se do světa, kde nic není normální a kde vše bouchá víc než šampaňský na Silvestra. V tomhle případě nám to vizuálně ztvárnil Val Semeiks, jehož kresba se k tomuto zběsilému drsňákovi náramně hodí. Pasáže, v nichž je v pozadí vidět hvězdná obloha, patří k tomu nejimpozantnějšímu z celého komiksu. Tenhle pán jednoduše umí! Je mi jasné, že někteří namítnou, že Simon Bisley to není. Ale milí zlatí, co by vám na to řekl samotný Lobo? Myslíte, že byste ho potěšili? Já myslím, že ne. Spíš bych si tipnul, že vám vrazí dynamit do zadnice, zapálí ho a ukrutným nákopem vás pošle někam na oběžnou dráhu. Lobo je totiž fešák vždy a navíc je smrtelně neodolatelný.
„Ále… nestojíš mi ani za to, abych se na tebe vyblil, ty svině!“
Bullíkův případ už tu kdysi byl. Přesněji vyšel jako čtyřdílný sešit v rámci Comicsových legend, a to hned jako jejich pilotní čtyři čísla v letech 1998–99. Otázkou je, jak se k vydání budou stavět fanoušci, kteří už tohle vydání mají. Ovšem co by fanouškům, kteří takto uvažují, řekl samotný Lobo? Asi něco jako Koukej sklapnout, magore! nebo by na ně jen poslal toho psa, co s ním často chodí. Aktuálně tedy dostanete všechno pěkně v jedné knize a jako nášup dva zatím nepublikované kraťasy Bladhoundova krev a Tirácký sen. Sice to nejsou ty nejdelší příběhy, jaké byste si přáli, ale jsou i tak pořádně výživné a plnotučné. Prostě Lobo v plné palbě!
„Nikdy se nemůžeš zahrabat dost hluboko na to,
aby tě Velkej šéf zase nevyšťoural ven!“
V hlavním příběhu knihy se hned na začátku dozvíme starou známou věc. Lobo už zase nemá žádné chechtáky a tak si musí nějaké obstarat. Jako lovec lidí potřebuje chytit nějakého padoucha, na jehož hlavu je vypsána tučná odměna. Na hlavu jakéhosi Roberta de Nitra je vypsáno 10 tisíc kreditů. Není to zrovna žádná hitparáda, ale když máte hluboko do kapsy, tak se chytíte i stébla. Každopádně na nějaké to pivo to stačí, a když bude šikovná servírka, dá se i poplácat po prdeli. Lobák však má zase pech a z hledaného kriminálníka mu zůstane jen drobná proprieta. Nezbývá než najít něco pořádného. Na nějakého účetního páprdu jménem Bullík je vypsána odměna 10 miliónů kreditů. A to už je pořádný balík. Má to jeden velký háček, dotyčného hlídá Mor d´Fatal se svým gangem Krkvomandem. Už z tohoto krátkého popisu musí být jasné, že půjde pořádně do tuhého a nebudete se vůbec nudit. Lobovská zábava skýtá přece mnohé…
„Zkurvenci vyjevený! Já nesnáším hysterický baby se samopalama.“
Bladhoundova krev je velmi povedeným kraťasem, který nepobral přílišnou hloubku, ale o to víc je v něm akce a poťouchlého vtipu. Vše začíná zase úplně stejně. Lobo má jednu kapsu prázdnou a druhou vysypanou. Takže je čas vzít další prácičku. Sto talířů za Lazara se jeví jako snadný úkol a jednohubka pro takového machra, jako je Lobo. Když prozradím, že se vše opět nečekaně zkomplikuje, myslím, že nebudu říkat nic, co byste zrovna netušili. Dodám jen, že se v tomhle příběhu podíváme na jednu řácky vyfintěnou planetu a tam potkáme jednoho nóbl superhrdinu. V závěrečném kraťasu si Lobo splní svůj Tirácký sen. Je mu svěřen Hvězdný honák, nejmodernější vesmírný tirák s titanovou kastlí v ceně pěti milionů kreditů. Z tohohle kšeftu má Velkej šéf pořádnou radost, protože svou prdel sveze v pořádným dělu. Ale dostane dost podivný náklad a ještě podivnějšího spolujezdce. Nebyl by to však Lobo, aby se cestou nekochal mléčnou dráhou, tiráckými bary a všechno nedopadlo jeho po čertech galantním stylem.
„Je mi jako bych se rok máčel v kyselině
a pak mě rozbušili bucharem…!“
Nová kniha dobrodružství vesmírného křupana z planety Czarnia je opět dobrá. Dobrá v případě, že jste naladěni na stejnou vlnu heavy metalového rádia jako Lobo. A to i přes to, že má z větší části starý obsah. Ono je to v podstatě jednoduché, Lobo je Lobo a tam se nedá uhnout. Pokud budete chtít číst Supermana, nesmí vás iritovat jeho červené slipy a pláštěnka. Pokud máte rádi Garfielda, nemůžete mít alergii na kočičí chlupy a lasagne. Pokud jste naladěni na inťoušskou komiksovou vlnu, nečtěte ani jedno z výše zmíněných. Lobo je lovec lidí a jakákoli odměna ve stylu Živý nebo mrtvý ho jednoduše láká. Zvláště, když je pořádně tučná. A to že to vesměs nedopadne podle jeho představ… bavili byste se, kdyby byl stejně nudný jako Bobby Sixkiller? Já teda ne! Je jasné, že před sebou nemáme nejlepší komiks všech dob, ani letošního roku. Ale máme tady pořádnou oddechovou s velkým O. Nic proti oduševnělé intelektuální literatuře. Nic proti psychologickým románům, u kterých musíte přemýšlet nad každou větou. Nic proti něčemu náročnějšímu… ale pokud si někdy potřebujete dát pořádný brak, který morálně nepoučuje, ale o to víc se u něj bavíte a nemusíte přemýšlet, pak je tady Velkej šéf! A v tom je jeho nezkrotná síla!
Alan Grant & Val Semeiks – Lobo: Bullíkův případ a další příběhy
brožovaná, překlad Pavel Dort a Šimon Španihel, obálka Val Semeiks, 160 stran, 349,- Kč
610 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora