Ocenění

Drsné komiksové Probuzení! (recenze)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 26 července 2018 21.30

Komiks Netvora americké scenáristky Marjorie Liu a japonské kreslířky Sany Takedy patřil v edičním plánu nakladatelství Crew mezi nejzajímavější nové tituly. Lákavá podívaná slibující estetiku art deco, prvky steampunku a zázemí asijské kultury v komiksové sérii, která si letos odnesla slušnou zásobu Eisnerových cen v kategoriích nejlepší série na pokračování, nejlepší publikace pro dospívající, nejlepší kreslíř, autor obálek a scenárista, nemluvě o loňských oceněních Hugo a Britská cena fantasy určených pro první svazek souhrnného vydání jednoduše za pozornost stojí. Je tedy skvělé, že se Netvora nedávno představila i českému publiku v prvním svazku s podtitulem Probuzení.

cover1.indd

Alternativní svět založený na syntéze fantasy, asijské kultury a postapokalyptických motivů nás přivádí do doby po velké válce mezi znesvářenými rasami kolem roku 1900. Funguje zde magie, žijí tu prastaří bohové a monstra. A v těchto kulisách se odehrává veskrze lidský příběh dívky Maiky, která skončila v táboře pro otroky a má poměrně jasné cíle, přičemž ty primární jsou samozřejmě pomsta a odhalení vlastní minulosti. Zatímco Maika je arkanik, potomek staré rasy, která se zkřížila s lidmi a vládne magickými schopnostmi, jejími protivníky jsou čistokrevní lidé, jejichž matriarchální společnost je ovládána náboženskou sektou. I kněžky ovšem mají tajné zbraně, dokážou zázraky s látkou, kterou vyrábí z těl nadpřirozených bytostí. Takřka na prahu další války tak proti sobě stojí dvě mocnosti, přičemž ani jedna nezná slitování. A Maika se musí poprat nejen se svými protivníky, ale rovněž s monstrem, které uvnitř ní dlouhou dobu spalo a má své vlastní plány…

Dílo zkušené autorky paranormálních romancí…

Marjorie Liu je ostřílenou autorkou, ostatně na kontě má hned několik paranormálních romancí a městských fantasy. Kromě toho pracuje pro Marvel na známých sériích jako jsou NYX, X-Men nebo Dark Wolverine. V komiksu Netvora se promítají její asijské kořeny, vedle různých estetických prvků, rysů postav, chování a společnosti připodobňuje válečné téma knihy k válce v Číně. Nebojí se mluvit o násilí a utrpení a poukazuje na to, jak je ve skutečnosti děsivé. Objevují se tu různá aktuální témata jako rasismus a feminismus, je však na čtenáři, jaké si k těmto otázkám zvolí odpovědi. Příběh sice pracuje s prvky fantastiky, působí ovšem realisticky a hluboce lidsky, varuje před tím, co způsobuje extrémismus, nesnášenlivost, předsudky a mnoho dalších společenských nešvarů.

Netvora je pozoruhodným dílem i díky precizní kresbě a celkovému výtvarnému zpracování. Vizuální stránka je skutečným zážitkem, kresba je detailní a poutavá na každé stránce. Prvky steampunku jsou pouze okrajové, estetika art deco nádherná a secesní architektura zajímavě zakomponovaná. Vzhledem k tomu, že zejména uplatnění steampunkových motivů bývá v asijských zemích dosti problematické, může komiks posloužit také jako skvělý příklad, že to jen jde. Protnutí techniky a magie je nenásilné a působí promyšleně. Temná až hororová atmosféra dokáže zaujmout a udržet čtenáře v napětí. Sana Takeda dodala brutalitě na reálnosti, rozhodně nejde o četbu pro slabé povahy. Stejně jako v mnoho jiných asijských komiksech, ani zde se nevyhnete potokům krve a rozsekaným tělům. Oproti tomu se tu však občas mihne i humor nebo alespoň roztomile nakreslená postava povětšinou inspirovaná mytologií.

Netvora-Probuzeni-ukazka

Atraktivní směs asijského a západního komiksu

Děj obsahuje bezpočet vedlejších linek, které se pravděpodobně zúročí až v dalších dílech, což má ovšem za následek zmatení čtenáře, jenž je hned o začátku vržen do vrstevnatého děje a vcelku komplikovaného světa, aniž by měl šanci domyslet si souvislosti. Později se začnou objevovat jednotlivá vysvětlení, i tak ale zůstává mnoho nezodpovězeno. Výhodu mají jednoznačně čtenáři asijských komiksů, protože v těch bývá počáteční mlžení a oddalování odhalení docela obvyklé. Vzhledem k původu obou autorek je vliv mangy patrný, a to jak ve vedení příběhu, tak po kresebné stránce, i když se najde rovněž nespočet západních vlivů, díky nimž je výsledek ještě zajímavější. Rozhodně však nejde o komiks pro každého, nejedná se o epickou pohádku ani o klasické fantasy. Netvoru oceníte, zvláště pokud hledáte temné a neotřelé příběhy, při kterých je nutné zapřemýšlet a které ve vás zanechají spousty nezodpovězených otázek a lehce nastíněných analogií s historickými událostmi.

Netvora: Probuzení

scénář Marjorie Liu, kresba Sana Takeda

brožovaná, překlad Filip Škába, 192 stran, 499 Kč

crew-logo

1 614 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.