Ocenění

Letmý pohled do kinosálů na východ od hranic

Autor | Aktuality | Pondělí 4 července 2011 7.00

Ačkoliv jsou naše kinosály a prodejny DVD zásobovány žánrovými snímky z Hollywoodu i západní Evropy mimořádně vydatně, vlivem odlivu zájmu distributorů a také kulturních rozdílů uniká naší pozornosti podstatná část světové filmové produkce. A to i přesto, že nám pod pokličku asijské filmové kuchyně dává nahlédnout alespoň japonská produkce. Asie však jistě není pouze země vycházejícího slunce, zajímavé snímky vznikají i v dalších zemích. Alespoň letmo nahlédněme na některé filmy z Ruska, Indie, Tchaj-wanu, Jižní Koreje a Thajska. Možná vás zaujmou natolik, že vám bude nekonečný hollywoodský příval připadat jako nudně se valící se řeka, která mnohdy ztrácí v porovnání s divokými horskými bystřinami, kterých je na východ od nás víc než dost. I kdyby ne, pestrost ve výběru je vždy vítanou záležitostí…

Rusko

Především je potřeba zmínit, že (ačkoliv můžete nesouhlasit) ruská filmová škola není nečinná a má z čeho čerpat. A to nejen díky kvalitní a trvající literární tradici žánrových autorů. Důkazem může být snímek režiséra F. Bondarčuka z roku 2008 Obitaemyy ostrov (Inhabited Island), který je natočen podle románu bratrů Strugackých. Už z traileru je ale zřejmé, že se režisér víc kloní ke klasickým Hollywoodským postupům než k tradicím vyprávění např. A. Tarkovského.

Indie

O další kus na východ vyrostla pro takřka miliardu diváků obdoba Hollywoodu, která si říká Bollywood a jejímž středem je především indická filmová produkce. Ačkoliv by se mohlo zdát, že se tu točí pouze barevně pestré milostné příběhy se zpěvy a tanci, i tady nalezneme žánrové snímky. A nevypadají špatně (i když i zde nalezneme typické znaky Bollywoodu v kombinaci s citacemi Hollywoodské produkce). Nejnověji stojí za zmínku snímek o robotovi, který se zamiloval, Endhiran režiséra S. Shankara, který byl uveden do distribuce v roce 2010.

Mimo S. Shankara musíme zmínit i herce a režiséra R. Roshana, který stvořil pravého indického superhrdinu jménem Krrish (2006). Tento snímek je volným pokračováním autorova Kol… Mil Gaya (2003), ve kterém mimozemská entita předala superschopnosti obyčejnému chlapci. Snímek Krrish je pak příběhem jeho syna a získal si tolik popularity, že bylo natočeno další pokračování Krrish 2, které uvedou tvůrci do kin přístí rok.

Tchaj-wan

Zmiňujeme-li Tchaj-wanskou produkci posledních několika let, nelze opomenout sci-fi komedii S. Chowa CJ7 z roku 2008, která je ověnčena mnoha cenami. Půvabný snímek líčí přátelství malého chlapce s mimozemskou entitou a trable, které jsou s tím spojené. Film byl natolik úspěšný, že na základě jeho příběhu vznikl i animovaný snímek, který byl uveden do produkce minulý rok.

Pro milovníky hororů nelze nezmínit oceňovaný snímek režiséra Chao-Bin Su Silk z roku 2006, který si rozhodně zaslouží pozornost. Příběh rozhněvaného ducha malého chlapce, kterého zabila matka, získal cenu za zvláštní efekty a byl nominován hned ve čtyřech dalších kategoriích na tradičním čínském festivalu Golden Horse Festival. Chao-Bin Su se ale k žánru nevrátil a uvedl v minulém roce do kin snímek ze starověké Číny Reign of Assasins (2010)

Jižní Korea

Jižní Korea je tradiční líhní hororových snímků. Připomeňme např. cenami ověnčený film The Tale of Two Sisters (2003), Bunshinsaba (2004) nebo snímky The Red Shoes (2005), Cello (2005) či The Wig (2005) vyprávějící příběh dvou sester, kterým změní život koupě paruky, To Sir with Love aka Bloody Reunion (2006) a další. V posledních dvou letech zaujal diváky například film Yoga (2009) Yun Jae-yeona o pětici dívek, které se zapsaly na školu jógy. Ale ve chvíli, kdy začnou  jógu praktikovat, začínají se dít podivné věci.

Za zmínku ale také stojí film Cyborg She (2009) Kwak Jae-yonga, který se řadí do sci-fi žánru a vypráví příběh kyborga-dívky z budoucnosti a mladíka ze současnosti.

Thajsko

Ani Thajsko není nezajímavou zemí. Fanoušci hororu by si neměli nechat ujít kultovní The House (2007) či Coming Soon (2008), v minulém roce pak tvůrci potěšili i milovníky superhrdinů snímkem The Red Eagle (2010).

462 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.