Ocenění

Herní hlídka aneb novinky z báječného světa her 36

Autor | Aktuality | Středa 28 října 2015 9.45

Po Essenu se život opět vrací k normálu, samozřejmě až na záplavu her, které je třeba vyzkoušet. Než se však přesuneme k samotným recenzím, stojí za to poohlédnout se po dění v herním světě, které mohla výstava SPIEL zastínit. Podíváme se tak na novinky z českého herního prostředí, prohlédneme si dění ve hrách na hrdiny a nakonec zabrousíme i na crowdfundingovou platformu Kickstarter, na níž se momentálně sešlo hned několik významných projektů, z nichž některé bylo možné právě v německém Essenu vyzkoušet. Těšit se můžete nejen na hry zahraniční, ale i ty českého původu a na své si přijdou příznivci fantastických světů rozmanitého charakteru včetně fanoušků mýtů Cthulhu…

Bleskově z herního stolu

Kryci_Jmena_01

MindOk konečně dopřeje radost i českým hráčům, kteří si nyní mohou vyzkoušet nejnovější hru Vlaadi Chvátila s názvem Codenames, v české verzi přeloženo coby Krycí jména. První kopie hry je možné zakoupit na Deskohraní – pražské herní akci pro veřejnost i zkušené hráče. Ve hře máte rozložené kartičky s různými slovy a jeden hráč se dle karty rozložení těch správných slov pro svůj tým snaží vymyslet spojující slovo, po kterém může říci číslo, kolik kartiček se slovy jeho nápověda spojuje. Zda budete sehraný tým, který si dle skvěle promyšlených asociací projde hrou bez ztráty bodu, nebo se naopak dočkáte série komických nepochopení, už záleží jenom na vás.

Portal

Blackfire Entertainment v Essenu ulovil smlouvu na české vydání hry Portal: The Uncooperative Cake Acquisition Game, kterou v anglické verzi vydává společnost Cryptozoic. Hra pro 2 až 4 hráče se odehrává ve světě populární logické hry Portal, v níž se pomocí dvojice portálů snažíte řešit prostorové a fyzikální hádanky a překážky. Ve stolní verzi máte celý tým panáčků (testovacích subjektů), kteří se v měnícím se prostředí snaží zachránit co nejvíce kousků dortu své barvy a zlikvidovat postavy a dorty ostatních. Jednoduchá párty hra by nám konečně mohla dokázat, že dort není pouhá lež (hráči videohry vědí).

Sorcerer

O karetní hře Sorcerer: A Strategy Card Game jste možná ještě neslyšeli, ale vězte, že Peter Scholtz ji ve spolupráci s českou a slovenskou herní scénou připravuje už několik let. Jeho návštěva Essenu se dle všeho zdá být úspěšnou, a pokud vše klapne, bude hra mít brzy zajištěnou distribuci a dostane se i na naše stoly. Mytický svět plný kouzel, monster a boje si autor nejenom sám vymyslel, ale také ilustroval. Jestliže se chcete dozvědět o hře víc, doporučuji návštěvu oficiálních stránek hry na tomto odkaze. Na stránkách naleznete nejenom množství informací o světě, ale i pravidla a ukázky karet.

Novinky pro hrdiny

Mouse_Guard

Dnes nenecháme spát ani hry na hrdiny a ve stručném přehledu se podíváme na to nejdůležitější. V první řadě je třeba zmínit, že se do prodeje po bolestivě dlouhé době znovu dostává RPG hra Mouse Guard, a to ve druhé edici od společnosti Archaia Studios Press. Hra vychází ze stejnojmenných komiksů od autora a zároveň ilustrátora Davida Petersena. Komiks sleduje osudy myších strážců ve středověké společnosti inteligentních hlodavců, kteří se při své službě stávají průvodci a ochránci myší na cestách, pozorovateli a průzkumníky a chrání myší svět před predátory. Pokud hledáte nevšední, leč zajímavé herní prostředí, rozhodně se na tuto možnost podívejte detailněji.

Numenera_IntoTheNight

Monte Cook Games nelenili a po úspěšné kampani vydávají první z trojice rozšiřujících knih obsahujících informace o méně probádaných částech Devátého světa ze hry Numenera. Into the Night pojednává o cestování vesmírem a mimo planetární výlety, což bude pro postavy žijící v období našeho raného středověku jistě nezapomenutelný zážitek. Další knihy budou brzy následovat, přesněji pak Into the Deep, v níž se podíváme pod hladiny moří a oceánů, kde je mnohem živěji, než si suchozemští obyvatelé myslí, a poslední třetí díl Into the Outside nabídne možnost prozkoumat jiné dimenze, časoprostory a vesmíry. Jestliže vám při hraní dochází nápady na prapodivné zážitky pro postavy hráčů, zde můžete rozhodně načerpat spoustu nové inspirace.

SOE_Handbook

Cubicle 7 Entertainment vydává svou příručku World War Cthulhu: The SOE Handbook. Kniha vychází z reálných materiálů používaných za druhé světové války pro přípravu vojáků zvláštních jednotek, které daly po válce vzniknout dodnes známé SAS. Součástí je výběr rekrutů, jejich výcvik, bojové techniky, taktika, umění sabotáže, výroba improvizovaných zbraní a mnoho dalších dovedností, které museli vojáci jednotek Special Operations Executive umět. To vše je přitom převedeno do pravidel herního systému Call of Cthulhu a okořeněno poznámkami o monstrech a nevýslovných hrůzách čekajících vojáky za frontovou linií. Kniha je tak nejenom průvodcem výcviku historických jednotek, ale zároveň slouží jako příručka hráčům i pánovi hry.

dungeons-and-dragons-5th

Poslední zpráva se týká celkově segmentu her na hrdiny, neboť ICv2 po roce opět vydává žebříček prodejů sestavený dle prodejců, distributorů a výrobců v USA pro léto 2015. Na prvním místě se umístila série Dungeons & Dragons v nejnovější páté edici, čímž sesadila na druhé místo sérii Pathfinder Roleplaying Game. Na třetím místě se umístila série Star Wars RPG od Fantasy Flight Games (není zde rozdělení, ale berou se všechny tři příručky dohromady), dále pak kyberpunkový Shadowrun v páté edici a příčku prvních pěti uzavírá steampunkové Iron Kingdoms Full Metal Fantasy Roleplaying Game. Navíc se dle zprávy tento segment herního trhu neustále rozšiřuje a posílil prodeje za dané období na 880 milionů dolarů. Můžeme tak být v klidu, hry na hrdiny se jen tak vydávat nepřestanou.

Když rozhoduje lid

7th_Continent

Na Kickstarteru se to hemží zajímavostmi a tak věnujme prostor těm nejžhavějším novinkám. Začneme dobrodružnou kooperativní hrou pro 1 až 4 hráče s tajuplným názvem 7th Continent. Ve hře se stáváte průzkumníky, kteří se účastnili expedice na nově objevený sedmý kontinent. Po návratu do civilizace vám ale není dobře a začnou se dít zvláštní věci, které ve spojení s nočními můrami odhalí, že jste byli návštěvou neznámé pevniny prokleti. Vracíte se tedy na ostrov, abyste ze sebe toto břímě sejmuli. Hra připomíná karetní gamebook, kde společnými silami prozkoumáváte ostrov, překonáváte překážky, vyrábíte předměty a zažíváte rozličná setkání, jejichž řešení může mít pro hru dalekosáhlé následky. Hra byla lidmi ze společnosti Serious Pulp prezentována v Essenu a rozhodně vypadá dobře. Herní doba se odhaduje na několik hodin a součástí pravidel je mechanismus pro snadné „uložení hry“ a její opětovné rozehrání. Pokud vás hra zaujala, dozvíte se více na stránkách projektu.

Scythe

Dalším horkým želízkem v ohni je dítko Jameyho Stegmaiera a ilustrátora Jakuba Rozalskiho s úderným názvem Scythe. Tato velká hra pro 1 až 5 hráčů vás přenese do alternativní východní Evropy dvacátých let minulého století, kde pětice frakcí bojuje o území okolo staré továrny, která během velké války vyráběla pozoruhodné mechy. Ačkoliv o sobě hra prohlašuje, že spadá do rodiny 4X her, je to spíše extrémně tematické euro obsahující mírnou formu boje a soupeření o nadvládu nad územím. Ohlasy jsou však naprosto nadšené a demo hry v Essenu vypadaly už coby prototyp krásně. Lákadlem jsou nejenom zcela asymetrické a měnící se frakce, ale také sofistikovaná hra jednoho hráče proti kartami řízenému soupeři. Dle vybraného milionu dolarů se zdá, že Stonemeier Games se opět trefují do černého a stránka jejich hry rozhodně stojí za obhlédnutí.

Cthulhu_Wars

Dále se nám na herní stůl (v tomto případě raději vyrobeného z masivu) vrací boj příšer, bohů a kultistů známých z Mythosu H.P. Lovecrafta. Sandy Petersen totiž spustil druhou vlnu své monstrózní hry Cthulhu Wars. Pod názvem Onslaught Two je pro stávající majitele hry k dispozici šestice rozšíření a busta H. P. Lovecrafta coby žeton prvního hráče. Pokud ovšem nemáte nic z předchozí vlny, není třeba zoufat. Můžete si v rámci kampaně pořídit jenom základní hru, nebo máte možnost si jako skutečný fajnšmejkr pořídit rovnou naprosto vše. V tom případě si ovšem připravíte necelých 18 tisíc korun. Na druhou stranu se ne každý může chlubit hrou, která na sebe svým vzhledem a figurkami (označovat obří monstra jako miniatury by zřejmě bylo možné považovat za herezi) zaručeně strhne pozornost širokého okolí. Posuďte sami buď zde, či přímo na stránce projektu.

1 580 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 10 »

  1. Komentáře by Kim — 31.10.2015 @ 18.40

    prosím recenze gwintu

  2. Komentáře by Martin Sust — 31.10.2015 @ 20.00

    Nemáte na mysli Gwent? Tedy zaklínačskou karetní hru?

  3. Komentáře by Kim — 1.11.2015 @ 9.39

    ano ale píše se to GWINT

  4. Komentáře by Martin Sust — 1.11.2015 @ 9.59

    Nikoli. Píše se to Gwent – https://www.youtube.com/watch?v=yH1wWEDIr8w. Uvidíme, jestli se podaří přinést recenzi…

  5. Komentáře by idle — 1.11.2015 @ 10.16

    Nejde o různé jazykové varianty?

  6. Komentáře by Martin Sust — 1.11.2015 @ 10.17

    Těžko říct, všude po internetu jsem zaznamenal pouze variantu Gwent.

  7. Komentáře by idle — 1.11.2015 @ 10.26

    Koukám, že když dám do Googlu „gwint“, vyskakuje na mě polština.

  8. Komentáře by Thales — 2.11.2015 @ 13.15

    Gwint (nebo Gwent pro anglicky mluvící země) bude problém, protože není samostatně v distribuci a dokud se tak nestane, na recenzi si bohužel budeme muset počkat.

  9. Komentáře by Martin Sust — 2.11.2015 @ 13.41

    Aha, takže v polštině je to skutečně Gwint, díky za upřesnění. Google nějak s polštinou nespolupracoval 🙂

  10. Komentáře by Kim — 4.11.2015 @ 17.46

    nevím na obalu datadisku ke hře je Gwint.V překladu hry uvnitř, hry též Gwint?

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.