Ocenění

Herní hlídka aneb novinky z báječného světa her 35

Autor | Aktuality | Středa 23 září 2015 7.30

Prodírat se novinkami je v těchto týdnech stále obtížnější, jelikož s blížícím se časem otevření vstupu do hal Messe Essen a zahájení veletrhu SPIEL ’15 se to jenom hemží oznámeními chystaných her. To by pro článek o novinkách sice bylo skvělé, ale probrat se desítkami titulů, které u nás v budoucnu nikdy nebudou dostupné, připomíná těžký život dobrodruha, jenž se s mačetou prosekává neproniknutelnou amazonskou džunglí. Přesto jsme se i dnes a pouze kvůli vám prosekali k tomu nejzajímavějšímu, co nás v herním světě čeká leckdy snad i na domácím trhu.

Česká naděje

Hope

Michal Suchánek už v loňském roce představil připravovanou karetní hru pro dva hráče s názvem HOPE. Momentálně probíhá na crowdfundingovém serveru Kickstarter kampaň pro její financování. Každý z hráčů si zvolí jednu ze čtyř možných frakcí – mimozemšťany, mutanty, roboty a lidi – a bude bojovat o své místo na válkou spálené Zemi. Čtveřice frakcí je asymetrická a vyžaduje odlišný herní styl, takže o variabilitu by mělo být postaráno. V rámci herního kola se soupeři budou střídat ve vysazování jednotek a lokací na herní plán, jejich posouvání, útoky a speciální efekty, přičemž cílem je připravit soupeře o všechny zdroje, nebo získat třicet a více zdrojů.

Více informací o hře včetně pravidel si můžete prohlédnout na oficiálních webových stránkách. Deskofobie měla HOPE k dispozici a video s její recenzi můžete zhlédnout na tomto odkaze. Bohužel se Petrovi příliš nelíbila, ovšem doufejme, že o připomínkách tvůrci vědí a mohou během kampaně učinit případné změny, jež povedou k vyladěnějšímu hernímu zážitku. Přinejmenším tomu nasvědčuje dosavadní komunikace herních tvůrců například v diskuzi na komunitním webu Zatrolené hry. Držme tedy palce.

FFG oprašuje historii

Hoax

Jedno z největších, ne-li největší herní vydavatelství ve Spojených státech se rozhodlo oživit trojici starších her v novém a moderním kabátu. Fantasy Flight Games oživují blafovací a dedukční hru Hoax pro 3 až 6 hráčů, ve které má každý skrytě jednu ze šesti možných rolí (každá role je ve hře dvakrát, takže mohou mít 2 hráči shodnou roli), ale mohou o své skryté kartě lhát a využívat tak schopnosti ostatních rolí. Nesmí je přitom ovšem nikdo nachytat. Jde o velmi podobný styl, jaký můžete znát ze hry Coup, kde hráči taktéž mají různé role a snaží se odhalit ostatní. Hoax ale poprvé vyšel už v roce 1981 a rozdíl mezi hrami je zároveň v počtu hráčů i v počtu karet rolí.

Warhammer_Quest

Druhý dech chytí i Warhammer Quest z roku 1995, ačkoliv se tato dungeon-crawl hra změní o něco víc. Nová verze ponese název Warhammer Quest: The Adventure Card Game a jak už název napovídá, půjde o kooperativní karetní hru pro 1 až 4 hráče a bude svým stylem připomínat úspěšnou sérii Lord of the Rings: The Card Game. Stále se však hráči stávají ikonickými hrdiny a vstupují do podzemí, aby se utkali se skaveny, gobliny, ghůly, obřími netopýry a všelijakou další havětí známou ze světa Warhammer. S ohledem na značné zkušenosti FFG s karetními hrami by tato reinkarnace známé značky mohla být pro fanoušky jistě zajímavá. Po příjemných Diskwars nás tak čeká další výlet do fantasy prostředí, které má potenciál stát se dějištěm řady stolních her.

Runebound

A konečně nás čeká třetí edice fantasy hry Runebound, v níž se 2 až 4 hráči stávají hrdiny světa Terrinoth (licencovaný fantasy svět her Runewars, Rune Age, Descent: Journeys in the Dark či BattleLore). Čeká vás opět cestování po herní mapě, likvidace draků, plnění úkolů a mnoho dalších činností známých z předchozí verze. O změnách zatím FFG mlčí a ani stránka hry zatím nenabízí pravidla k nahlédnutí, ale dle vyjádření jde o kosmetické změny a aktualizace ne zcela moderních mechanismů, které ovšem povedou k pravděpodobné nemožnosti použít pro hru rozšíření z předchozí verze. Z náznaků Toma Vasela, který měl možnost si hru v rámci prezentace na letošním Gen Conu vyzkoušet, je rozdílů poměrně dost a hra je v první řadě svižnější a herní mechanismy méně těžkopádné. Více informací nás snad čeká během podzimu.

Letem herním světem

l5r-logo

Legend of the Five Rings je sběratelská karetní hra z japonského prostředí, jež byla představena v roce 1995 a na rozdíl od mnoha jiných CCG (collectible card game) přečkala zub času až do dnešních dní, tedy rovných dvacet let. Celou tu dobu její tvůrci z Alderac Entertainment Group (dále jen AEG) hru rozšiřovali a dlouhou dobu byla tato značka vlajkovou lodí společnosti, což znamenalo nejenom udržování sběratelské karetní hry, ale také vznik hry na hrdiny z atraktivního východního prostředí. To se nyní změní. Celou značku totiž od AEG kupuje Fantasy Flight Games, která hru upraví a představí jako nový přírůstek do své nabídky LCG (living card game), a to na Gen Conu v roce 2017. Todd Rowland z AEG ve svém vyjádření napsal, že společnost za poslední roky prošla velkou změnou a zaměřuje se především na karetní a deskové hry a velká turnajová sběratelská hra si momentálně jen těžko hledá v nabídce firmy své místo. Přesto mohou být všichni hráči spokojeni, že namísto ukončení celého světa převezme štafetu jiná společnost a byť za cenu úprav a zpětné nekompatibility her si budeme krásné japonské prostředí užívat i do budoucna.

Stronghold_2ed

Mimo jiné novinky se na veletrhu SPIEL v Essenu dočkají fanoušci polského vydavatelství Portal Games hned dvou přepracovaných her. Omlazení se dočkala ta, která studio katapultovala do velkého světa deskoherního byznysu – Stronghold. Hra, v níž se jeden hráč stává obráncem hradu a druhý ho se svou hordou příšer obléhá, se dočkala přepracovaných herních mechanismů, stala se čistým duelem dvou hráčů a grafika také prošla faceliftem. Druhou je pak malá asymetrická karetní hra Convoy, v níž se jeden hráč coby mechanizovaná inteligence Moloch snaží zničit zbytky lidstva a druhý se mu v tom na straně lidského odboje Outpost snaží zabránit. Hra nově nese název Neuroshima: Convoy a dočkala se grafických úprav, vylepšené a intuitivnější symboliky a speciální schopnosti karet byly zjednodušeny a z pravidel přesunuty přímo na samotné karty.

Convoy_2ed

Kanadská společnost F2Z Entertainment vlastnící herní vydavatelství Z-Man, Filosofia Éditions a Pretzel Games oznámila během letošního Gen Conu koupi amerického vydavatele Plaid Hat Games (např. Mice and Mystics, Summoner Wars či Dead of Winter). Colby Dauch, manažer Plaid Hat Games, napsal ve zprávě pro média, že jeho společnost byla vždy nejlepší ve vývoji a tvorbě her a díky tomuto spojení budou mít více času právě na tuto činnost, zatímco distribuce bude s pomocí partnerství F2Z Entertainment ještě kvalitnější. Doufejme, že má pravdu a čekají nás další skvělé hry, jak je u této společnosti zvykem.

Scythe

Také dříve se objevovaly hry, které jejich autoři pouze představovali a pořádali demo ukázky, aby vytvořili povědomí o hře před zahájením kampaně na serverech Kickstarter nebo IndieGoGo. Nejinak tomu bude i letos, ačkoliv u některých her je „hype“, tedy před vydáním produktu vytvořené obrovské očekávání, na zcela nové úrovni. Hlavní roli v tom hraje především Jamey Stegmaier a jeho připravovaná hra Scythe. Po úspěchu jeho předchozí hry Euphoria: Build a Better Dystopia se stal stálicí úspěšných kickstarterových kampaní a u novinky mu mohutně pomáhá svět stvořený polským ilustrátorem Jakubem Rozalskim. O hře si v budoucnu povíme více, ale zatím se můžete pokochat galerií umělce, protože kombinace počátku 20. století a obřích mechů vypadá skvěle.

1 182 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.