Ocenění

Future Gate: Hledání hranice lidskosti

Autor | Aktuality | Úterý 14 března 2017 14.15

Festival Future Gate nám letos už počtvrté představil zajímavé filmové kousky oblíbeného žánru science fiction. Populární akci organizuje stejnojmenná nezisková organizace, která se snaží zprostředkovat fanouškům fantastiky, ale i široké veřejnosti zajímavé filmové projekce doplněné o spřízněné workshopy a přednášky. Tentokrát jednotlivé snímky pojil motiv hranic lidskosti, propojení lidstva se stroji, moderními technologiemi a umělou inteligencí. Šlo tedy o téma nadmíru zajímavé a tvůrci navíc často vyhledávané, ať už na poli filmovém či literárním, vždyť už v prvním vědecko-fantastickém románu, Frankensteinovi od Mary Shellyové, se objevuje nemálo souvisejících otázek, jež posléze inspirovaly nepřeberné množství tvůrců. A kdybychom chtěli jít po stopách uměle vytvořených bytostí hlouběji do minulosti, jistě bychom je našli i v množství mýtů a legend…

FG2017

S možným výskytem umělé inteligence přichází samozřejmě otázky, jak by na ni lidstvo reagovalo a co teprve jak by byla vnímána jedinci? Skýtají stroje potenciální hrozbu nebo nám můžou ukázat, kam až nás zavede civilizační pokrok? Nejen s těmito otázkami se v promítaných filmech setkáme, ačkoli na ně vždy nemusíme dostat odpověď… Mezi filmovými specialitami se letos objevilo kyberpunkové anime Akira nebo animovaný festivalový film Nova Seed. Mezi osvědčenými kousky, které mají i dnešním divákům co říct, se pak účastníci mohli těšit z Terminátora a E.T. mimozemšťana. Zatímco první jmenovaný patří dnes mezi kultovní záležitosti akční science fiction, neméně ikonický E.T. se svým příběhem o přátelství zapsal do srdcí nejedné generace dětí i dospělých. Kromě známých tahounů se však diváci mohli zajít podívat i na kousky, které se v českých kinech neobjevily, přesto by ale neměly ujít zvýšené pozornosti. Mezi takové patří komedie Moonwalkers o tom, jak to vlastně bylo s přistáním na měsíci. Protipól zmíněného filmu tvoří dystopické sci-fi Bílý král a vše doplňuje komplet nápadově pestrých kraťasů od IShorts.

FG2017-foto02

Filmová promítání doplnilo i několik besed a přednášek. V každém městě, kde se festival odehrával, se doprovodný program lehce obměňoval. V Brně jste si mohli ve večerních hodinách poslechnout přednášku o fantastice, kde jsem vystupovala společně s kolegyní Terezou Matouškovou. Více informací jste se mohli dozvědět také o Terminátorovi či o filmu Akira, kde se mimo jiné rozebíral neobvyklý japonský pohled na tématiku umělé inteligence. Pro Ostravu je pak připravena přednáška Martina Vaňa o vlivu sci-fi na počítačové hry. Atmosféru ještě více doplnila expozice robotů od českých tvůrců Stanleyho Povody, který o svém koníčku přednášel v Praze, AlienJedna a Psy.cho´s Nest či výstava obrazů tuzemských výtvarníků. Festival Future Gate se odehrává ve třech termínech ve třech českých městech. Svou pouť zahajoval v Praze v kině BIO Oko, poté se přesunul do brněnského Artu a pouť zakončí v ostravském Světě techniky přímo v srdci industriálních Vítkovic, kam se na něj ještě můžete zastavit v termínu od 16. do 18. 3. 2017.

FG2017-foto01

Photo: Facebook Future Gate Festival

954 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 2 »

  1. Komentáře by cojone — 14.3.2017 @ 15.49

    No, jen je škoda, že se o akci informuje až po ní 🙁 Loni jsme byli na veletrzíh a paráda, letos jsem neviděl žádnou upoutávku, až tento článek.

  2. Komentáře by Markéta Gajdošová — 15.3.2017 @ 14.03

    Tenhle víkend bude ještě v Ostravě, pokud se nepletu, tak si můžete třeba udělat výlet! 🙂

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.