Ocenění

Sólo pro válečného mága a jeho arzenál (recenze)

Autor | Aktuality | Středa 28 června 2017 9.10

Béčková městská fantasy v českém prostředí kvete jedna radost. Však si také stačí vymyslet ženami nenáviděného a zároveň milovaného cynika v ikonickém oděvu, dát mu zřídka užívané české jméno cvrnknuté angličtinou, vybavit ho zvláštními schopnostmi a dostatečným palebným arzenálem a následně ho už jen vyslat do světa dělat bordel ve jménu dobra… Nakladatelství Epocha se nedávno ohlásilo s dalším příběhem tohoto populárního subžánru, tentokrát z pera dosud neznámého lanškrounského rodáka Oskara Fuchse…

Frost_FRONT

Válečný mág Zikmund Frost je v něm stále ve formě navzdory tomu, že už mu je pár století a prošel více bitvami, než by byl ochotný počítat. Nedopřejí mu ani chvilku oddechu a jeho nadřízené ho z vyhřátého pelechu tahají hned po ránu. Zpočátku rutinní prácička, tj. vystřílení brněnského pavilonu Anthropos do posledního exponátu za účelem zneškodnění jednoho nafoukaného čaroděje, se ovšem brzy zvrhne v mnohem komplikovanější problém a naspeedovaný Frost si musí proklestit cestu nespočtem nemrtvých potvor, aby se dostal ke zbytku strůjců čarodějnického povstání, čímž to ale zdaleka nekončí.

Fuchs uvítá čtenáře útlé prvotiny zostra a bez žádného extra vysvětlování principů svého světa. Ostatně na obšírné popisy ho ani neužije (tedy pokud se zrovna netýkají krás ženského těla), a tak svého hrdinu rovnou posílá do akce a nijak se s ním nemazlí ani co se počtu nepřátel týče. Vybít zaplněný fotbalový stadion by dalo méně práce. Proto je trochu s podivem, jak lehce Frostovi všechno vychází. Jistě, je to zkušený válečný mág, kromě huby plné keců má i několik nadupaných bouchaček s téměř nekonečným zásobníkem a po svém boku podobně vyzbrojené pomocníky, jenže čtenář tak nějak pořád čeká, že si alespoň odře koleno při dramatickém seskoku z budovy nebo ho některý z jeho četných protivníků zastihne nepřipraveného…

Namísto toho se Frost bez přestání veze na vlně drsného hláškování v rytmu střelby z magicky upravených zbraní, na strach o postavy nebo snad budování napětí se tady nehraje. Jediné momenty, kdy děj mírně zpomalí a Fuchs svým postavám dopřeje trochu odpočinku, je několik krátkých exkurzí do dějin našeho území. Do kontextu autorova světa sice zapadají a přidávají svou trochu do mlýna magií protkaných českých zemí, tempo děje se jimi však prakticky zastaví a po neúnavně akčním úvodu působí mdle.

Sám proti světu

Zikmund Frost je ten typ sarkastické postavy, která má s každým nějaký problém nebo nevyřízené účty a všechny ve svém okolí vytrvale vytáčí. To, že je občas trochu na ránu, mu ale stejně odpustíte, protože je to v podstatě dobrák a jeho energie vtipně glosovat každou drobnost se ne a ne vyčerpat. Je otázka, zda je tato typizace postavy pro béčkové městské fantasy nezvratně příznačná, či zda už se nejedná o ohrané klišé. Ale protože tento subžánr slouží spíše k vystřelení si mozku z hlavy než k jeho namáhání, není ani žádoucí se tím zabývat. Po většinu času se Frost jednoduše drží role sympaťáka a jeho vyprávění v první osobě má jistou jiskru, pokud vám tedy ich forma nedělá při čtení potíže. Na hlubší propracování charakteru zde – podobně jako třeba v Kladivu na čaroděje – není prostor.

Frost je koneckonců „jen“ akční humorná jednohubka s místy až pornografickými prvky, kterými by pohoršil nejednu zarytou feministku. Fuchs si psaní očividně užíval až tak, že jeho příběh v jistých scénách připomíná vlhké sny třináctiletého kluka. Je trochu škoda, že drtivá většina ženských postav (jakkoli se liší jejich typizace, schopnosti nebo mluva), zde vystupuje především proto, aby se s nimi hlavní hrdina v jednu (a dokonce tutéž) chvíli vyspal. Na druhou stranu, pánům to dost možná vadit nebude. Paradoxně nejzábavnější postavou je tak mluvící vlk Wolfi, který v přestrojení za německého ovčáka místo štěkání hajluje. Pokud ovšem zatoužíte po přímočaré oddechovce plné nekorektního humoru a střemhlavé akce, nemusí být Frost nejhorší volba (raději ho ale nezkoušejte srovnávat s Kulhánkem či Kopřivou). Má sice své mouchy, ovšem v rámci zběsilého děje na tom zase tolik nesejde.

Oskar Fuchs: Frost

brožovaná, obálka Žaneta Kortusová, 168 stran, 159 Kč

Související odkaz:

Veletržní novinky 2017: EPOCHA (ukázky)

fantasticka_epocha_logo

1 837 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.