Dobyvatelé vesmíru: Herní sci-fi klasika
V dnešním článku si představíme herní klasiku, která je tady s námi už sedm let a navíc se dočkala i české verze od společnosti Albi. Řeč je o Dobyvatelích vesmíru (v orig. Race for the Galaxy) od Thomase Lehmanna a jde o karetní science fiction pro dva až čtyři hráče, ve které se snažíte vytvořit co nejmocnější mezihvězdné impérium. Ačkoliv je s podobným tématem ve stejném žánru her přehršel, řekneme si, jestli a proč má cenu se právě k této hře vracet i po letech a co zvláštního nám nabízí.
Krabice plná pomůcek
Když otevřete krabici Dobyvatelů vesmíru, najdete 150 karet, 28 žetonů vítězných bodů v různých hodnotách, pravidla hry a čtveřici velikých oboustranných přehledových karet. Ačkoliv pravidla nejsou vyloženě složitá, bez zahrání mohou být zprvu hůře pochopitelná a přehledové karty jsou skvělými pomocníky. Na jedné straně je detailně popsáno fungování karet a rozložení důležitých prvků a na druhé je rozepsán průběh kola se všemi možnými akcemi. Karty jsou dvou typů. Jedním je čtveřice různě barevných sad akčních karet. Vyjma barvy jsou sady zcela shodné a na začátku hry si každý hráč jednu z nich vybere. Druhý druh karet tvoří herní karty planet a technologií. Ty obsahují také pětici možných startovních planet a v případě potřeby i ke každé planetě doporučenou sadu startovních karet. V balení toho tedy není možná mnoho, ale herního obsahu je zde překvapivě hodně. Pravidla jsou na vysvětlení trochu obsáhlejší a složitější, zaměřím se proto na základní principy a mechanismy a popíši tradiční hru bez použití doporučených startovních karet.
Symboly kam se podíváš
Nejprve se podíváme na herní karty, tedy technologie a planety. Každá karta má v levém horním rohu svou vykládací cenu, která je u technologií vyobrazena v kosočtverci a u planet je v kruhu. Vedle této ceny je v šestiúhelníku číslo značící množství vítězných bodů, jež dostanete na konci hry, pokud máte danou kartu vyloženou jako součást vašeho impéria. Planety jsou trochu složitější ze dvou důvodů. Zaprvé je jejich číslice vykládací ceny buď v černé nebo červené barvě. Černě značené planety jsou civilní a můžete je osídlit (tzn. vyložit před sebe na stůl) normálním zaplacením jejich ceny. Oproti tomu červené jsou vojenské a k jejich vyložení je nutné mít dostatečnou vojenskou sílu. Druhé rozdělení je dle barvy kruhu. Pokud je kruh vybarvený, jedná se o normální produkční planetu. Jestliže je ovšem barva pouze na vnějším kruhu a nikoliv uvnitř, jde o tzv. prémiovou planetu s mírně odlišnými pravidly produkce zboží. Po levé straně karty najdete celkem šest řádků označených římskými číslicemi. Tyto číslice označují jednotlivé fáze kola. Pokud je na některém řádku číslice ve světle šedém poli a vyobrazené znaky, znamená to, že karta v dané fázi kola provádí či může provádět nějakou akci. Jestliže je číslice v tmavě šedém poli a žádný znak vedle sebe nemá, nedělá karta v dané fázi nic. U složitějších akcí je v pravé části karty malá tabulka s popisem funkce karty.
Těžké vysvětlování
Na začátku hry se připraví vítězné body – 12 bodů za každého hráče. Následně si každý hráč vezme jednu sadu karet a náhodně si vybere jednu kartu startovní planety. Poté se zbylé startovní planety a všechny herní karty zamíchají. Z vytvořeného dobíracího balíčku dostanou všichni po šesti kartách, z nichž si vyberou čtyři a zbylé dvě odhodí lícem dolů na odkládací balíček. Následně může začít hra. Hraje na kola, přičemž každé kolo se může skládat z následujících pěti částí – I. Průzkum, II. Rozvoj, III. Osidlování, IV. Spotřeba, V. Produkce. Během průzkumu si hráči dobírají karty z balíčku do ruky a vybírají si z nich, které si nechají a které odhodí. Během rozvoje je možné vykládat karty technologií, zatímco při osidlování jsou to karty planet – v obou případech může hráč vyložit pouze jednu kartu za kolo. Během spotřeby se mění vyprodukované zboží z planet na vítězné body nebo další karty do ruky. A finálně při produkci se na planetách vytváří nové zboží.
Proč jsem na začátku odstavce použil může skládat? Na začátku každého kola si všichni hráči tajně vyberou jednu kartu ze své sady, která odpovídá jedné z výše zmíněných fází. Když mají všichni vybráno, otočí karty a herní kolo následně obsahuje jenom ty fáze, které si hráči vybrali. Zatímco se všichni hráči mohou zúčastnit všech fází vybraných ostatními hráči, bonus pro danou fázi (popsáno na akční kartě) získá pouze ten nebo ti, kdo kartu fáze vybrali. Je tak možné projít kolo bez rozvoje nebo osidlování, stejně jako mít kolo složené pouze z jedné fáze, pokud všichni hráči vyberou karty shodné fáze. Když vykládáte kartu technologie nebo planety, platíte vykládací cenu zahazováním odpovídajícího počtu karet z ruky (s výjimkou vojenských planet dobývaných silou). Když navíc na svých planetách produkujete zboží, označíte to umístěním karty z dobíracího balíčku lícem dolů k planetě. Karty tak slouží zároveň i jako platidlo nebo zboží. Navíc se tímto způsobem nemůžete spoléhat na kombinaci karet, která stojí a padá s jedinou kartou. Hra končí v okamžiku, kdy má před sebou některý z hráčů vyloženo dvanáct karet nebo se rozeberou všechny žetony vítězných bodů. V tom okamžiku si hráči sečtou vítězné body z vyložených karet a žetonů a kdo má nejvíce, stává se vítězem hry.
Klasická hra v klasickém žánru
Dobyvatelé vesmíru jsou specifická hra, která se přes svou jednoduchost obtížně vysvětluje a nejlépe se učí zahráním si ukázkové partie se zkušenějším hráčem. Jakmile však proniknete logikou ikon a symbolů, vše do sebe zapadne jako kolečka perfektně seřízeného stroje. Některé věci bohužel zůstanou nevyužity, např. barevně zvýrazněné typy planet (Rebelská, Mimozemská apod.), které se vztahují k rozšířením. Ta jsou momentálně čtyři, ale český zákazník si je v mateřském jazyce neužije, neboť nebyly vybrány k vydání v lokalizované verzi. Měl jsem možnost hru s rozšířeními vyzkoušet a přijde mi škoda, že není možnost zahrát si v češtině solitér hru proti nemilosrdné umělé inteligenci, vesmírný boj Impéria a Rebelů (zdravíme Hvězdné války!) nebo snahu plnit rozličné cíle jako první pro bonusové body. I přesto se i základní hra dá zahrát nespočetněkrát bez pocitu ohrání. Na druhou stranu ikonografie pomáhá nahradit většinu cizího jazyka a v případě potřeby jsou díky fanouškům hry pravidla všech rozšíření přeložená a volně ke stažení např. na serveru Zatrolené hry.
Hra skvěle představuje klasické vzory vědeckofantastického žánru, ať už jde o technologie asteroidové těžby či terraformace, planety představující nezmapované džungle, pašerácké ráje nebo trosky kosmických lodí dávno zapomenutých ras. Navíc po naučení a se zkušenějšími hráči je hra velmi rychlá a díky společnému vyhodnocování fází jsou všichni stále ve hře a nejsou zde prostoje. Pokud máte chuť vyzkoušet si starší, leč klasické sci-fi, nabízející relativně snadná pravidla a zároveň hluboké strategické možnosti, mohli by se vám Dobyvatelé vesmíru líbit.
1 718 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora