Z deníku otaku – část 7. – Tokyo Anime Awards
Stejně jako literární nebo filmový svět, mají i anime svůj prestižní festival, na kterém se udělují ceny stěžejního významu. Mezi dříve oceňovanými totiž nechybí skutečně slavná jména a rok co rok je přehlídka zásobována dalšími počiny, které chrlí svět manga a anime. Každoroční setkání špičky tohoto oboru se odehrává v Japonsku na Tokyo Anime Award Festivalu a ceny se udělují v klasicky rozdělených kategoriích. Tokyo Anime Award ovšem nejsou pouze seriály a filmy japonských produkcí, rozsah festivalu hranice japonských ostrovů přesahuje. V současné době je totiž TAAF setkáním, které fakticky tvoří tři dříve samostatné akce. Tokyo International Animation Fair, Anime Contents Expo a AnimeJapan. Toto spojení se poprvé uvedlo před dvěma lety a stalo se jednoznačně světovou jedničkou mezi přehlídkami animovaných počinů. Jaký byl tedy loňský ročník?
Tokyo Anime Awards se v posledních dvou letech teprve formují a tvůrci si zvykají na nová pravidla i kategorie v udělování cen. Nově jsou například zavedeny hned dvě hlavní ceny, jedna pro počin filmový a druhá pro dílo, které bylo určeno televizním obrazovkám, nově jsou oceňováni i scenáristé či samotní animátoři. Není nikterak pravidlem, že mezi těmi, kteří cenu přebírají, jsou pouze žánroví tvůrci, podmínkou je pouze to, že se jedná o animaci. Rok 2015 byl druhým takto rozšířeným festivalem a nakolik se shoduje s názorem fanoušků u nás, posuďte sami. V hlavní kategorii bodovali tvůrci studia Walt Disney s hitem Frozen (Ledové království, 2013) a Tatsunoko Production s adaptací mangy Taiyō Matsumota Ping Pong the Animation (2014).
V kategorii, která je věnovaná domácí produkci, už ale nalezneme typicky japonské počiny, které jsou na ostrovech velmi populární. Nejlepším filmem se stal jednoznačně Stand By Me Doraemon (2014), 3D animovaná adaptace mangy Doraemon autorské dvojice Fujiko Fujio. Doraemon je příběhem robotické kočky budoucnosti, která přicestuje v čase zpět a seznámí se s chlapcem Nobim. Stojí za zmínku, že se kocour poprvé objevil v dětském časopise v roce 1969 a od té doby nic ze své popularity neztratil. Anime adaptace byly natáčeny a vysílány od sedmdesátých let a počet dílů už přesáhl druhou tisícovku. Mezitím se autorská dvojice stačila rozdělit, ovšem vítěznému tažení Doraemona to nemohlo zabránit. První 3D animovaný snímek režírovali Takashi Yamazaki a Ryuichi Yagi a ani tentokrát modrý kocour nezklamal. Bodoval nejen na Tokyo Anime Awards, ale především u fanoušků. V kategorii televizních pořadů potom zvítězil další fenomén, kterým je populární série Yo-Kai Watch (2014). Počin, který se naopak poprvé představil fanouškům před dvěma lety a jehož původ nalezneme u RPG hry pro Nintendo.
I když by se mohlo zdát, že vítězové jsou posuzováni spíše podle kasovních úspěchů, mezi individuálními kategoriemi najdeme zvučná jména a počiny, které svou krásou skutečně berou dech. Za zmínku rozhodně stojí vítěz v kategorii nezávislá (nekomerční) produkce Tomm Moore a jeho Song of the Sea (Píseň moře, 2014), Isao Takahata coby nejlepší režisér s neuvěřitelným Kaguya-hime no monogatari (Příběh o princezně Kaguje, 2013) nebo Hiroyuki Sawano, zkušený veterán anime hudby za skladby k anime Kill la Kill (2013). Loňský ročník Tokyo Anime Awards je ovšem už dlouho uzavřen a brzy se dozvíme, jaká jména budou oceněna letos či jaká překvapení nám loňský rok v animovaném světě nachystal.
Z deníku otaku:
Fullmetal Alchemist ♦ Psycho-Pass ♦ High School a Code Geass
Owari no Seraph aj. ♦ Blood+ aj. ♦ Claymore a Elfen Lied
1 089 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora
Pekný článok a užitočné informácie. Človek ani nevie, že také ceny existujú.