Ocenění

Z deníku otaku – část 4. – Owari no Seraph aj.

Autor | Aktuality | Sobota 12 prosince 2015 7.30

Japonské ostrovy nejsou rozlohou nikterak obrovské, pokud bychom ovšem měli posuzovat bohatství kultury dle velikosti žánrového trhu, museli bychom přiznat, že tvůrci odtud pocházející jsou nejen originální, ale i úspěšní. Asi stěží bychom našli jinou zemi, kde by byl trh s animovanou audiovizuální fantastikou tak rozvinutý a kde by žilo tolik fanoušků podporujících nejen hrdiny, ale i samotné autory. V minulých dílech deníku otaku jsme si osvětlili základní pojmy a rozdělení anime, dnes si představme tři seriály, které měly tento a minulý rok premiéru na televizních obrazovkách. U dvou z nich prozatím nevíme, nakolik budou úspěšné a budou-li natočeny další epizody, jistou oblibu si ale u fanoušků už vydobyly. A to nejen na japonském souostroví, ale i ve světě.

seraph-of-the-end

První anime je adaptací známé dark fantasy mangy Seraph of the End. Takaya Kagami, Yamato Yamamoto a Daisuke Furuya stvořily svět, ve kterém záhadný virus vyhladí všechny starší 13 let. V tento temný čas se objeví dávno zapomenutá rasa upírů, která si oslabené lidstvo zotročí. Hlavní hrdina žije v sirotčinci, kde jsou děti chovány doslova jako budoucí krmivo. Jednoho dne se pokusí s několika dalšími utéct, ovšem plán ztroskotá a jediný, kdo přežije, je on. Dostane se až k lidem, kteří proti upírům bojují, přísahá pomstu a stane se jedním z bojovníků odboje.

Úspěšná manga kategorie šónen mísící prvky dark fantasy, akce i dramatu byla uvedena na trh v roce 2012 a rychle si vydobyla značnou oblibu. Adaptace pro televizní obrazovky pak byla oznámena v roce 2014 a letos na jaře rozzářily televizní obrazovky první díly pod vedením Daisuke Tokudy. Úvodní série byla vysílána od dubna, druhá potom v říjnu tohoto roku. Podzim ovšem obohatila i RPG hra pro iOS a Android. Ačkoli se zdá směs podobných žánrových prvků už notoricky známá, letošní počin si prozatím vede mezi diváky skutečně dobře. Na příští rok bylo oznámeno i vydání OVA snímku (original video animation), který bude stejně jako anime produkovat Wit Studio.

Druhým zástupcem letošních anime je seriál Aldnoah.Zero mísící prvky sci-fi, mecha, dramatu i válečné akce. Na rozdíl od dříve zmíněného Serapha, anime kategorie seinen Aldnoah vzniklo dříve než manga. Příběh začíná roku 1972, kdy Apollo objeví na Měsíci zapomenutou mimozemskou technologii, ze které se vyklube hyperprostorová brána. Místo aby lidstvo stmelil, ukáže se tento objev jako jablko sváru a mezi Zemí a impériem Vers, které bránu ovládá, se rozhoří konflikt, který skončí zničením části Měsíce i samotné brány. Křehký mír má potvrdit návštěva princezny impéria Vers, na kterou je ovšem spáchán atentát a v odpověď je proveden další útok impéria na Zemi. Pod taktovkou zkušeného a oceňovaného anime matadora Ei Aokiho měla premiéru první i druhá série tohoto zajímavého sci-fi počinu. Pokud tedy patříte mezi fanoušky mecha a military sci-fi, rozhodně se tomuto anime nevyhýbejte.

Abychom vyvážili žánrovou pestrost anime seriálů, představíme jako poslední příběh kategorie seinen Dungeon ni deai wo motomeru no wa machigatteiru no darō ka? (Is It Wrong to Try to Pick Up Girls in a Dungeon?), který je směsí high fantasy, ecchi, komedie i akce. Anime je adaptací úspěšných příběhů Fujino Ōmoriho, které vycházely od roku 2013. Příběh je zasazen do země Orario, jejíž nedílnou součástí jsou i podzemní prostory rozlehlého labyrintu – dungeony. Místa plná draků a skřetů střežících poklady i vzácné artefakty. Hlavní hrdina dobrodruh Bell Cranel uzavírá smlouvu s bohyní Hestií a společně se vydávají vstříc dobrodružstvím do nitra dungeonu. V produkci studia GENCO byl režií pověřen Yoshiki Yamakawa a prozatím bylo z tohoto světa natočeno třináct epizod, které měly premiéru na jaře tohoto roku. O tom, jak a zda vůbec se budou další příběhy vyvíjet, už ale rozhodnou fanoušci a diváci.

Svět anime nabízí nepřeberné množství příběhů, žánrových směsí i více či méně povedených hrdinů, a to nejen v posledních letech. V příštím díle se rozhlédneme po temnějších počinech a zabrousíme i do hororového žánru.

Z deníku otaku:

Fullmetal Alchemist ♦ Psycho-Pass ♦ High School a Code Geass

1 620 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Komentáře by Slavo — 13.12.2015 @ 7.52

    Výborne, anime pozerám len občas, takže za toto oboznámenie s novinkami som vďačný

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.