Z deníku otaku – část 22. – Trigun
Posledně jsme se bavili o poměrně novém anime Kiseidžú: Parasyte, emzácké sci-fi ze stáje významného studia Madhouse. A protože scifáren od Madhousu není nikdy dost, přihodíme dnes další. Tentokrát se ovšem podíváme na kultovní, časem prověřený kousek, který řada fanoušků pokládá za jeden z nejlepších vědeckofantastických titulů. Jako manga spatřil světlo světa poprvé roku 1995 a do roku 1997 se dočkal tří akcí nabitých svazků. K animované adaptaci došlo už na jaře 1998 v podobě westernu Trigun. Nepředstavujte si ale žádný Divoký západ na konci devatenáctého století a neohrožené kovboje s kolty proklatě nízko. Tenhle western je říznutý kyperpunkem, podbarvený atmosférickým rockovým soundtrackem a odehrává se v pustinách planety Gunsmoke…
Vash the Stampede je živoucí legenda v tom nejhorším možném slova smyslu. Nezastavitelná hrozba, lidský tajfun, který boří města, když jimi prochází. Na jeho hlavu vypsali astronomickou odměnu $$60,000,000,000. Města se vylidňují, jen co místní zaslechnou, že se blíží. Meryl Stryfe a Milly Thompson jsou zase pojišťovací agentky, jejichž zaměstnavatel musí řešit škody způsobené Vashovým řáděním. A proto je pošle, aby ho našli a pro dobro všech zmírnili v jeho destruktivních sklonech. Ovšem Vash, jehož ty dvě poznají a začnou doprovázet na cestách, své pověsti zcela nedostává. Je to srdečný chlapík, pacifista s ohromným apetitem a přesnou muškou, kterou ovšem za žádných okolností nechce nikomu ublížit, a to ani v sebeobraně. A že se má hodně co bránit na všechny strany – kde se objeví, tam po něm někdo jde v touze shrábnout za jeho hlavu pohádkovou odměnu.
Jakkoli se anime může v prvních chvílích zdát vážné, hlavní složkou jeho první poloviny, jejíž cílem je především seznámit diváky s hlavními postavami, je především humor. Jeho zdrojem není jen svěží postava Vashe coby věčného smolaře, který se z průšvihu vždy nějak vylíže, ale i jeho konflikty se spolucestovateli, kteří se jen stěží snaží s Vashovými vylomeninami držet krok a během toho neumřít. Ale jak už to tak u starších anime občas bývá, nic není napořád a dříve či později přejde smích i tu nejpozitivnější postavu Trigunu. Vash si s sebou totiž táhne obrovské břemeno. Snaží se žít morálně jako dobrý člověk i přesto, že má ohromnou moc být přesným opakem této své vytoužené představy. A přesně to proti němu chtějí jeho nepřátele obrátit.
Divočejší než Divoký západ
Vash the Stampede může být tisíckrát pacifistou hlásajícím mír a lásku, přesto mu to není nic platné. Nejsou to jen lovci odměn, kdo mu jdou po krku, ale také ti, kteří znají jeho podstatu a touží v něm probudit to nejhorší, co se v něm nachází. Nezáleží na tom, jak a zda se jim to daří nebo ne – jakkoli se Vash snaží během zachraňování situace nezlikvidovat půlku města, většinou se mu to nezdaří. Vynalézavá destruktivní akce stojí v základu téměř každého dílu, zpracováním animace se sice ne vždy může měřit se současnými kousky, nápaditostí je ale často s přehledem předčí. Mísí se v nich jasně komická linie zapříčiněná Vashovým komedianstvím (a na první pohled možná i neohrabaností) s kontrolou nad situací plynoucí z hrdinovy takřka nezpochybnitelné neporazitelnosti.
Trigun není jen o boji dobra proti zlu. Jakkoli můžeme jednotlivé postavy s jejich motivacemi i činy postavit na určitou stranu odvěkého konfliktu, vždy musíme hledat důvod toho, co je tam postavilo – nenajdeme ze záporáka, který by byl zlý účelově jen proto, aby zatápěl hlavní postavě. Trigun v mnoha rovinách přináší filozofické otázky o tom, co je správné, a vždy skončí u jediného – u otázky volby. Zabít, či nechat žít? Vnitřní konflikt nejen Vashe se táhne šestadvaetidílnou sérií v touze dojít morálně nejlepšímu rozřešení. A ne vždy je to jednoduché.
1 381 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora
Toto som videl kedysi dávno, klasika, ktorú by ste nemali vynechať