Ocenění

Z deníku otaku – část 15. – Kuroshitsuji

Autor | Aktuality | Sobota 21 května 2016 22.00

Čas od času se ve světě mangy a anime objeví postava, která, ač je původně koncipována jako vedlejší, uchvátí diváky natolik, že se stane hlavním tahákem dalších dílů, pokračování či případně následně vydávaných OVA. Existuje jen hrstka z nich, které z tohoto světa pronikly až do hraného filmu, ovšem fenomenální postava Black Butlera Sebastiana Michaelise to dokázala. Ze stránek populární mangy, přes svět televizních obrazovek, kde se objevilo první anime, až ke stříbrnému plátnu v hraném příběhu. A přestože jsme se tohoto fenoménu už dotkli v sérii článků Mistři animované fantastiky v připomínce tvorby Noriyuke Abeho, abychom pochopili onu míru popularity i oddanosti fanoušků, je třeba představit série a filmy Black Butler v širším kontextu a od samého začátku…

015_kuroshitsuji5

Historie postav světa Black Butlera se začala psát roku 2006, kdy vyšel mladé autorce jménem Yana Tobosová úvod v časopise Monthly Gfantasy. Yana Tobosová sice debutovala ve stejném časopise už o dva roky dříve, fenoménem se ale stalo až stvoření černého komorníka Sebastiana Michaelise: V atraktivním prostředí Londýna viktoriánské éry přijde za záhadných okolností mladý šlechtic Ciel o rodiče. Aby mohl jako jediný dědic rodinného podniku a jmění disponovat majetkem a hledat vrahy své rodiny, potřebuje víc než jen pomoc dospělého. Upíše tedy duši démonovi Sebastianu Michaelisovi, který na sebe vezme podobu jeho věrného komorníka. Společně hledají nejen vrahy Cielových rodičů, ale odkrývají i podsvětí Londýna a slouží královně. A i když se to zdálo zprvu nemožné, s množstvím dobrodružství se mění i Sebastianův pohled na Cielovu duši.

Manga kategorie šónen Black Butler vychází od roku 2006 a nové příběhy obou hlavních protagonistů stále přibývají. První adaptace v podobě anime seriálu se dočkala roku 2008. Kuroshitsuji (Black Butler, 2008) pod režijním vedením Toshiyi Shinohary čítá čtyřiadvacet epizod a jeden OVA snímek, kde se seznámíme s prostředím, postavami a prožijeme s nimi první zajímavé dobrodružství. Popularitu a množství fanoušků si získala i anime adaptace a seriál byl odvysílán na více než deseti televizních kanálech. Okouzlil diváky anglosaského i asijského světa.

Kuroshitsuji II (Black Butler II, 2010) v režii Hirofumi Ogury přivádí na scénu další postavy a nového démonického komorníka, tentokrát sluhu Aloise Tancyho jménem Claude Faustus. Druhá řada anime seriálu se mírně odklání od předlohy, ovšem vzhledem k tomu, že je hlavní příběhovou linií souboj dvou démonických komorníků, získává zároveň nový rozměr. V bohaté a rozsáhlé základně fanoušků sice převládá názor, že pokračování překonává předchůdce, ale ozývají se rovněž kritické hlasy, jež tvůrcům neodpustily vyústění příběhu Sebastiana Michaelise.

Ovšem i přes to popularita Black Butlera podpořena novými sešity mangy vzrůstala. Třetí řada už Kuroshitsuji: Book of Circus (Black Butler: Book of Circus, 2014), jejíž režie se ujal Noriyuki Abe, byla nad očekávání sledovanou záležitostí a vzbudila novou vlnu nadšení. Adaptace mangy byla tentokrát k potěše konzervativních fanoušků dosti věrná, ovšem atmosféricky mnohem temnější a nelítostnější. Rok 2014 ovšem nebyl jen premiérou třetí série příběhů, stal se i rokem, kdy byly postavy populární mangy představeny také na stříbrném plátně v hrané filmové adaptaci.

Black Butler v hrané podobě se přesunul z viktoriánské Anglie do současného Japonska, chlapce Ciela vystřídala dívka a hlavní úlohy Sebastiana Michaelise se zhostil populární Hiro Mizushima. Abychom ale neošidili žádného fanouška, je třeba zmínit, že na motivy mangy byla roku 2009 vydána také hra pro Nintendo DS Kuroshitsuji Phantom & Ghost a ve stejném roce měl premiéru i muzikál That Butler, Friendship. Všichni ovšem netrpělivě čekají na rok 2017, na který je ohlášeno uvedení celovečerního animovaného filmu Kuroshitsuji: Book of the Atlantic. Půjde opět o adaptaci jednoho z už vydaných manga příběhů a režií byl opět pověřen úspěšný Noriyuki Abe. Máme se tedy na co těšit.

2 317 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.