CS-Files: Jeden zločin, mnoho možností
V případě nálezu mrtvé osoby, která si svůj náhlý konec nepřivodila sama, čeká policii spousta práce a vyšetřování. Následující události známe z bezpočtu televizních seriálů, kdy nám stačí pár prostřihů na laboratorní specialisty a jejich záhadnou práci s baňkami, mikroskopy a počítačovými databázemi, aby nám po chvíli ukázali klíčové stopy vedoucí k vrahovi. Celá věc je ovšem náročnější, pokud oběti z tohoto světa pomáhal jeden ze členů policejního sboru. V dnešní recenzi se podíváme na zoubek deduktivní a blafovací hře CS-Files, v níž se coby vyšetřovatelé hongkongského oddělení vražd pokusíte najít pachatele ve vlastních řadách.
CS-Files od společnosti Grey Fox Games můžete ve vyhledávačích najít také pod názvem Deception: Murder in Hong Kong, což je původní název z dob, kdy hra vyšla s pomocí podporovatelů na serveru Kickstarter. Verze prodávaná v Essenu a brzy i v obchodech vznikla s následnou spoluprací se společností Jolly Thinkers a obsahově je stejná jako verze nabízená skrze crowdfundingový server. Hra je určena 4 až 12 hráčům a dle počtu a dedukčních schopností zúčastněných trvá zhruba 20 až 70 minut.
Krabice s hrou obsahuje 12 karet rolí, 200 malých červených karet stop a 90 malých modrých karet způsobu usmrcení. Dále zde najdete 32 kartonových karet nápověd a událostí, 11 žetonů policejního odznaku a 6 dřevěných kulek pro označování nápověd. Součástí jsou samozřejmě i pravidla rozdělená na čtyři stránky, kde je vše potřebné jednoduše vysvětleno. V krabici je přiložena kopie pravidel v anglickém a čínském jazyce. Ke kvalitě komponent nemám výtku. Krabice je možná svým prostorem zbytečně štědrá, ale vnitřní plastový pořadač potěší skutečností, že se do něj všechny karty zcela pohodlně vejdou i po obalení. Všechny komponenty obsahují ikonické obrázky, ačkoliv to hlavní – psané slovo – je na každé kartě napsáno anglicky a čínsky.
Laboratoř nikdy nelže, ale ne vždy pomáhá
Na začátku hry se dle počtu hráčů zamíchá balíček rolí, který vždy obsahuje kartu vraha (Murderer), forenzního specialisty (Forensic Scientist), a následně tolik karet vyšetřovatelů, kolik je hráčů. Součástí hry je i karta svědka (Witness) a komplice (Accomplice), o těch však později. Zamíchané karty se tajně rozdají a každý si prohlédne svou kartu, aniž by ji někomu ukazoval. Hráč, který dostal roli forenzního specialisty, ji ihned odhalí.
Následně všichni ostatní hráči dostanu z odpovídajících balíčků 4 karty stopy, 4 karty způsobu usmrcení a žeton policejního odznaku. Karty nechají ležet odhalené před sebou. Následně všichni kromě forenzního specialisty zavřou oči. Hráč hrající za specialistu vyzve vraha, aby otevřel oči a ukázal na jednu z karet stopy a na jednu kartu způsobu usmrcení, které má daný hráč vyložené před sebou. Vybrané karty jsou vodítka, která se budou ostatní hráči snažit odhalit. Vrah následně zavírá oči a otevřít je mohou všichni. Poté následují tři kola vyšetřování.
První kolo vyšetřování je nejdelší a znamená nejvíce práce pro forenzního specialistu. Ten před hráče umístí celkem šest kartonových karet nápověd. První je fialově zbarvená příčina smrti (Cause of death), jež je přítomna v každé hře. Následně si specialista vybere jednu ze čtyř zelených karet místa, kde se zločin odehrál (Location of crime) a poté si vytáhne čtveřici náhodných nápověd ze zbylých hnědých kartonových karet. Pomocí těchto šesti karet bude hráč napovídat vyšetřovatelům, kdo z nich je ve skutečnosti vrah a zároveň je to jediný jeho prostředek komunikace. Během hry nesmí mluvit, naznačovat, ani jiným způsobem navádět hráče na vrahem vybranou dvojici karet. Aby to nebylo tak snadné, tak některé hnědé karty nápověd příliš nesouvisí s vybranými kartami, ale jelikož specialista musí umístit kulku na každou ze šesti karet, může docházet k matoucím nápovědám, nebo se hráči zaměří na méně důležitou věc.
Následně kolo vyšetřování probíhá tak, že specialista může na každou z karet nápověd umístit pouze jednu dřevěnou kulku, a to na jednu ze šesti možností. Může umístit všechny nápovědy naráz, nebo umístit první na jednu kartu, počkat kam tato nápověda zavede hráče a následně korigovat jejich diskuzi a teorie umístěním další nápovědy na kartu druhou, třetí a tak dále. Jakmile je umístěna poslední dřevěná kulka, začne prezentace teorií, když každý hráč vyjma forenzního specialisty v krátkosti řekne, co si myslí o nápovědách, kterým kartám by to mohlo odpovídat a kdo by mohl být potenciálním vrahem. Jakmile se takto vyjádří všichni hráči, pokračuje hra druhým kolem vyšetřování. Specialista si vytáhne další kartu nápovědy a nahradí s ní jednu z hnědých karet, která mu přijde nejméně užitečná nebo zbytečně zavádějící. Následně umístí na jednu ze šesti možností kulku a spustí tím další kolečko prezentace názorů. To samé se opakuje i ve třetím kole, po němž hra končí.
Případ se komplikuje
Kdykoliv během hry může hráč s žetonem policejního odznaku vznést obvinění proti jinému hráči a ukázat na jednu kartu stopy a jednu kartu způsobu usmrcení před obviněným hráčem. Pokud se skutečně jedná o vrahem vybrané karty, je tento padouch lapen a vyšetřovatelé společně s forenzním specialistou vyhrávají hru. Jestliže neurčí správně obě karty, forenzní specialista řekne pouze „Ne“, odebere hádajícímu hráči odznak a hra normálně pokračuje. Neúspěšný vyšetřovatel se dál účastní hry, může sdílet svá podezření a přesvědčovat ostatní, aby usvědčili jiné hráče, ale nemůže už nikoho obvinit. Pokud všichni neúspěšně použijí své odznaky, nebo ani po třetím kole vyšetřování neodhalí, kdo má prsty ve vytvoření chladnoucí mrtvoly, vyhrává hru hráč vraha.
Pokud by se vám hra zdála příliš složitá, můžete každému namísto čtyř způsobů úmrtí a čtyř stop dát pouze tři a tři karty. Jestliže se vám naopak zdá dedukce klíčových karet snadná, můžete každému hráči dát pět a pět. Jestliže navíc hrajete v šesti a více hráčích, můžete do hry přidat roli komplice a svědka. Komplic otevírá oči společně s vrahem a ví, které předměty si vybral. Po dobu celé hry se mu snaží pomáhat a aktivně odvádět pozornost ostatních hráčů jinam. Svědek otevírá oči poté, co je vrah a komplic zavírá. Specialista mu ukáže na dvě osoby hrající za vraha a komplice, ale neřekne mu, kdo je kdo, ani které karty si vrah vybral.
Co tedy svědkovi brání v prostém výkřiku: „Jsem svědek a jeden z těchto dvou hráčů je onen hledaný padouch a mordýř!“, ptáte se? Na tuto eventualitu autor hry Tobey Ho myslel a přidal velmi nepříjemný zvrat. Pokud je během hry vrah úspěšně odhalen, může ukázat na jiného hráče v pokusu zabít svědka zločinu. A když se mu podaří svědka identifikovat, povedlo se mu ho zneškodnit před výpovědí a společně s komplicem vyhrává hru. Svědek se tak snaží napovídat a přitom na sebe neupozorňovat, což nemusí být snadná práce. Ve více hráčích rozhodně doporučuji tyto dvě role použít, protože přidávají hře další vrstvu podezřívání.
Poslední zajímavostí, kterou je možné do hry přidat, jsou karty událostí. Jde o šestici kartonových karet, které se přimíchají do balíčku nápověd po odhalení čtyř náhodných nápovědních karet v prvním kole vyšetřování. Když si ve druhém či třetím kole vyšetřování forenzní specialista vezme z balíčku namísto klasické nápovědy kartu události, jednoduše přečte její text a řídí se pokyny.
Stanete se kriminalisty?
První a nejdůležitější otázka – jak se CS-Files hraje? Odpověď: skvěle! Je to zábavná, poměrně rychlá deduktivní hra s nepřeberným množstvím kombinací karet i nápověd, takže se opravdu nestane, že by dvě hry probíhaly stejně. Dříve jsem zde recenzoval klasickou hru Ultimate Werewolf (recenzi si můžete přečíst na tomto odkaze), která CS-Files v mnohém připomíná. Jsou zde tajné role, vražda a odhalování určité role v omezeném čase. Některé klíčové prvky jsou však jinak. V první řadě není v CS-Files eliminace hráčů, všichni hrají až do konce. Zadruhé zde vypravěč (forenzní specialista) není jenom pasivním prvkem dohlížejícím na chod hry, ale aktivně (byť omezen specifickými pravidly) se účastní hry na straně vyšetřovatelů. Po dobu hraní se tak baví všichni. A pozice specialisty se může rychle střídat, protože není nutné si pamatovat mnoho zvláštních schopností mnoha postav a kdo za ně v aktuální hře hraje, jak je tomu v Ultimate Werewolf, ale stačí se řídit pár jednoduchými pravidly a pamatovat si dvě karty, popřípadě ještě svědka.
Hra je navíc skutečně hratelná i ve čtyřech hráčích, i když nejde zrovna o ideální počet. Dvanáct hráčů si také nedovedu reálně představit, jelikož se v takovém počtu snadno ztratíte v množství karet vyložených před hráči. Samozřejmě se to dá upravit rozdáním pěti karet ve čtyřech hráčích nebo třech ve dvanácti. Ideální se ale jeví počet hráčů mezi pěti až osmi. Pokud máte rádi deduktivní hry bez eliminace hráčů (např. Resistance), líbí se vám lehké detektivní téma, rozhodně byste neměli tuto hru přehlédnout. Cena v obchodech se momentálně pohybuje kolem tisíce korun, což není zrovna málo, ale s ohledem na celkové zdražování všech her a množství zábavy, která tato obsahuje, je to akceptovatelná cena. Milovníky detektivek, dedukce a blafování bude každopádně tento výlet do Hong Kongu bavit.
1 036 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora
To vypadá zhruba jako kombinace Městečko Palermo/Cluedo/Koncept. 🙂
Rozhodně to v sobě kombinuje prvky z jiných her, viz. mé srovnání s Ultimate Werewolf v poslední části článku. Hledal jsem něco bez eliminace hráče, protože u vlkodlaků je ve více hráčích docela frustrující, když vypadnete na začátku a stanete se jenom pasivním pozorovatelem.