Bloodborne aneb Bojujte proti nákaze! (recenze)
Bloodborne je původně akční RPG z pohledu třetí osoby vytvořena japonskou videoherní společností FromSoftware a vydaná společností Sony Interactive Entertainment. Hra byla vydána v březnu 2015 jako exkluzivní kousek na herní konzoli PlayStation 4. Jde o další hru z úspěšné série Soulsborne, která proslula vysokou obtížností a po celém světě si i díky tomu získala mnoho fanoušků. Atraktivní námět, prostředí a svět však nezůstaly jen u konzolí, a tak se hra přesunula v podání CoolMiniOrNot a Blackfire Entertainment i na pole společenských her. Autorsky za její karetní verzí stojí Eric M. Lang, jenž je také tvůrcem titulů jako Blood Rage a Arcadia Quest.
Bloodborne je ve své karetní verzi určen pro tři až pět hráčů. Původní konzolová hra provádí hráče fiktivním městem Yharnam, které působí historizujícím evropským dojmem. Hráčovým hlavním cílem je najít a zničit zdroj nákazy, která dělá z lidí bestie. Podobný příběh nás čeká i ve stolní verzi. Její tvůrci se drželi poměrně osvědčeného a již jednou použitého vzorce. I zde se ve velkém sází na grafickou stránku věci – na děsivě a detailně provedené bestie, krvavé střety, drsnou atmosféru a hororově ponuré a temné vyznění. Grafická stránka hry je velmi pochmurná a temná, vzhledem k tomu je doporučena pro hráče od čtrnácti let.
Bloodborne je vhodný i pro hráče, kteří se o původní hru ani neotřeli, ale mají rádi karetní hry. Pro pochopení principů nejsou znalosti předlohy nutné, nicméně o příběhu či pozadí se tu moc nedozvíte. Záleží sice na preferencích hráče, zda má raději alespoň částečně nalinkované dobrodružství nebo se spokojí s tím, že proste jde k jasně vytyčenému cíli. To samé platí i pro postavy. Hráč si nevybírá konkrétní postavu, je prostě anonymní Lovec, který nemá ani vlastní kartu či figurku. Vzhledem k tomu, že příběh sám o sobě je poměrně přímočarý, ani pravidla nejsou nic složitého. Yharnamem se šíří nákaza, která dělá z lidí monstra. Vy, jako jeden z Lovců, musíte sestoupit do katakomb Kalichu, kde bojujete s příšerami a zároveň taktizujete proti ostatním soupeřům. Můžete kooperovat nebo se svých soupeřů ve správný čas zbavovat, protože hra má jen jednoho vítěze, který nasbírá v největším množství tzv. ozvěny krve. Během své cesty taktizujete, snažíte se ze situace vytěžit co nejvíc, zabíjíte monstra a u toho také používáte různé karty s předměty či vylepšeními, které vám mohou dát výhody jak pro postup, tak proti soupeřům. A jak se postupně zbavujete svých protivníků, otevírají se vám nové možnosti, na jejichž konci čeká finální soupeř, jehož poražením vše končí.
Hra je uložená ve velmi příjemně působící krabici, kde najdete přihrádky pro uložení žetonů, počítadla životů i karet, jakmile je vytáhnete z původního obalu. Jedno kolo trvá přibližně hodinu. Vzhledem k tomu, že se jedná o karetní hru s náhodným losem finálního bosse, jenž také ovlivňuje dění, lze mít pokaždé jinou hru s jiným scénářem, čímž se naskytuje poměrně slušné možnosti kombinací, vzhledem k bestiím, soupeřům a postavám, jež si volíte. Hra se skládá z herního plánu jednotlivých hráčů, žetonů krve, kulatého počítadla životů, které vám zpřehledňuje vaše šance proti monstrům v soubojích, hracích kostek a karet. Každá postava má jiné výhody a schopnosti dle vybraných karet. Ústřední premisa je, že vstupujete do katakomb, kde sbíráte krev bestií, abyste zabránili šířící se nákaze. Nic víc se z pravidel nedozvíte.
Plnění úkolu tedy není složité k pochopení, obtížnost tkví zvláště v soubojích s monstry, při kterých můžete přijít o cenné žetony krve. Pokud se je rozhodnete před soubojem uložit nebo se souboji vyhnout, přicházíte o šance získat další. Pravidla jsou poměrně jednoduchá, po vzoru moderních počítačových a konzolových her ani smrt hrdiny naštěstí neznamená konec, nicméně porazit stále silnější bestie je už problém, zvláště když vám štěstěna zrovna nepřeje a nejdou vám ty správné karty. Velkou měrou váš postup ovlivňuje náhoda (hody kostkou atd.) než vaše promyšlená strategie.
Na závěr by se dalo říct, že karetní Bloodborne je hra vhodná pro dospívající a dospělé hráče, kteří hledají něco snadno pochopitelného a zároveň delšího než deset minut. Necelá hodina pro jednu hru je příjemnou délkou, kdy se člověk zabaví a zároveň nenudí. Hra navíc dokáže udržet napětí, vyžaduje soustředění a trochu taktizování proti soupeřům. Pokud navíc znáte původní Bloodborne, můžete si vyzkoušet známé dobrodružství i z jiného úhlu pohledu. Jde o zajímavé hororové zpestření večera s přáteli, kteří chtějí popustit uzdu fantazii a vychutnat si temnější prostředí.
Bloodborne – karetní hra
design hry Eric M. Lang
výtvarno Sean Chancey
pro 3 až 5 hráčů od 14 let s dobou hraní 30 až 60 minut
1 151 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora