Ocenění

BioReference 8/2017 (filmový přehled)

Autor | Aktuality | Středa 26 července 2017 10.40

Počet filmových premiér se ve druhé polovině prázdnin neuspokojivě smrštil na minimum, jakoby si i kinosály chtěly oddechnout předtím, než dorazí podzimní filmová nálož. Ovšem i tak si z naší pravidelné nabídky, která s fantastikou místy jen koketuje, můžete vybírat. Z nežánrových filmů můžeme upozornit na domácí snímek Křižáček Václava Kudrnky s Karlem Rodenem v hlavní roli, jenž je dle ohlasů určen spíše pro náročnějšího diváka. To nový film Jana Svěráka Po strništi bos bude zřejmě cílit na co nejširší diváckou obec napříč generacemi. Po delší době se v našich kinech představí i původní slovenský snímek, kriminálka Petera Bebjaka Čára. Z dalších zahraničních snímků zmiňme komediální drama Gastóna Duprata a Mariano Cohna Vážený občan, komedii uznávaného režiséra Stevena Soderbergha Loganovi Parťáci, dokumentární esej Američana Terrence Malicka Cesta času o vzniku, vývoji a zániku známého vesmíru, nebo krimi thriller Douga Limana Barry Seal: Nebeský gauner s Tomem Cruisem.

Atomic Blonde: Bez lítosti

atomic-blonde-poster

Premiéra 3. 8. 2017. David Leith začal svou filmovou kariéru jako kaskadér, ale talent ho brzy posunul také na post choreografa akčních scén. Další meta v branži na sebe nenechala dlouho čekat. Že to tomuhle chlapíkovi může slušně jít i na režisérském postu, jsme se přesvědčili už v Johnu Wickovi (2014). Spolu s režijním a kaskadérským parťákem Chadem Sahelským vytvořili vlastní akční styl bojových scén a nazvali jej gun-fu. Jak to Leithovi půjde sólově se můžeme přesvědčit v komiksové adaptaci Atomic Blonde: Bez lítosti. Nečekejme však žádný superhrdinský opus, ale dle traileru spíše něco ve stylu Kingsmana. Samotný příběh se odehrává na konci osmdesátých let ve špióny prošpikovaném Berlíně. Do města rozděleného zdí přijíždí agentka MI6, aby vypátrala, kdo zabil jejího kolegu, který měl u sebe seznam dvojitých agentů. Do hlavních rolí byla obsazena Charlize Theronová a sekundovat ji budou borci jako James McAvoy nebo John Goodman.

Annabelle 2: Zrození zla

Annabelle-2

Premiéra 10. 8. 2017. Panenka Annabelle získává statut známé hororové postavy a určitě by chtěla být populární třeba jako kolega Chucky. Přiznejme si, že k tomu má dispozice. Poprvé ji ve snímku V zajetí démonů (2013) představil nejúspěšnější režisér a producent hororového žánru posledních let, James Wan. První samostatný film z roku 2014 zapadl do průměru, ale i tak posedlou Annabelle ještě víc zpopularizoval. Aktuální pokračování bylo svěřeno švédskému spisovateli, animátoru a samozřejmě i režiséru Davidu F. Sandbergovi, který bodoval debutovou krátkometrážní lekačkou Lights Out (2013). Loňské celovečerní zpracování zmíněného kraťasu po názvem Zhasni a zemřeš jasně dokázalo, že žánr má sympatický rodák z Jönköpingu jednoduše v krvi. Annabelle 2: Zrození zla tak může překvapit a stát dalším ze snímků, kdy druhé pokračování předčí to úvodní. Jde o prequel, který představí manželskou dvojici živící se výrobou loutek. Stále se však nemohou vyrovnat s tím, že jim před lety zemřela dcera. Jako útěchu přijmou do svého domu jeptišku a několik mladých dívek ze zrušeného sirotčince. Poté se ke slovu dostane hrůzná devíza snímku – Annabelle.

Temná věž

dark-tower

Premiéra 24. 8. 2017. Filmových adaptací příběhů Stephena Kinga je slušná řádka. Málokdy ale výsledek alespoň naplní očekávání fanoušků. Na každý nový snímek je proto pohlíženo s obavami. Nejinak je tomu u aktuální Temné věže, kterou autor považuje za svůj opus magnum. Na režisérské křeslo byl dosazen dánský scenárista a režisér Nikolaj Arcer, který zaujal thrillerem ve skandinávském stylu Královská hra (2004) či koprodukčním historickým dramatem Královská aféra (2012). Role Rolanda Deschaina byla svěřena Idrisu Elbovi, čímž je hned na začátku zbořena eastwoodovská knižní inspirace, a jako Muž z černém se objeví charismatický Matthew McConaughey. Uvidíme, jak moc se bude příběh o souboji dobra a zla ve výsledku držet knižní předlohy a jak jej přijmou věrní příznivci literární předlohy. Za zmínku stojí, že hudební složky se ujal Junkie XL, skladatel, jenž má poslední roky v portfoliu soundtracky k snímkům Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti, Deadpool, Black Mass: Špinavá hra, 300: Vzestup říše nebo fenomenální hudební doprovod k postapokalyptickému bijáku Šílený Max: Zběsilá cesta. Jak na filmovém plátně dopadne pokus o zkázu Středosvěta se dozvíme těsně před koncem prázdnin.

Hurvínek a kouzelné muzeum

Hurvinek-film

Premiéra 31. 8. 2017. Jsou dětští hrdinové, na jejichž příbězích vyrůstají generace diváků. I proto jsme do výběru zařadili snímek Hurvínek a kouzelné muzeum. Dřevěné postavičky jsou mezi námi už od 2. května roku 1926 a jejich popularita překročila hranice nejen naší republiky, ale celého kontinentu. Dalo by se říct, že společně s Milerovým Krtečkem jsou nejznámějším tuzemským artiklem, který rozdává smích dětem po celém světě. Podobně jako v případě Čtyřlístku, se i Hurvínek a jeho bližní dočkali celovečerního animáku, u kterého by se měli bavit především ti malí, ale určitě u něj zavzpomínají i ti dávno odrostlí. Režisérský tandem Inna Jevlanniková a Martin Kotík si ukousli pořádný krajíc, neboť snímek bude mnohými srovnáván s původními loutkovými představeními, filmy nebo s populárními audio nahrávkami. Už z upoutávek je patrné, že animovaná podoba postav nesedne každému. Málokdo si přitom uvědomí, jak náročná je výroba takového snímku. Film vznikal více než sedm let a na jeho výsledné podobě se podílela i animátorská studia z Belgie a Ruska. Tvůrci nesázeli na známé příběhy, ale vymysleli zcela novou zápletku. Dozvíme se v ní, že pan Spejbl pracuje coby hlídač v Muzeu loutek, kterému hrozí zbourání. Hurvínek nebude respektovat zákazy a dostane se do podzemních prostor budovy, kde je ukryto tajemství kouzelného muzea, klíč k záchraně i zločinný Pán loutek. V českém znění se představí Martin Klásek, Helena Štáchová, Petr Rychlý, Martin Dejdar, Jan Vondráček, Jiří Lábus a další.

1 580 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 4 »

  1. Komentáře by Ronkar — 26.7.2017 @ 10.45

    Temná věž jasná, Annabelle by mohla být také dobrá 🙂

  2. Komentáře by Roman Tilcer — 26.7.2017 @ 10.50

    Atomic Blonde vypadá slibně už pro ten odkaz na Blondie (Debbie Harry) a celkovou odpovídající stylizaci. 🙂

  3. Komentáře by klerik — 26.7.2017 @ 16.26

    Za mě možná temná věž, jinak je srpen dost slabý …

  4. Komentáře by Kim — 26.7.2017 @ 18.42

    Ani jedno, po Dunkirku si dám pauzu. Pak už jen Blade Runner a nové SW.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.