Ocenění

Ted Chiang vypráví Příběhy vašeho života

Autor | Aktuality | Pondělí 14 března 2011 10.00

Teda Chianga snad nemusím představovat a pokud ano, počkejte si na dubnové číslo magazínu XB-1 s jeho novelou a rozhovorem. Ještě předtím však vyjde v českém překladu sbírka prací, která ho představí poprvé i v knižní podobě. Drobnou nevýhodou může být v očích některých čtenářů fakt, že šest povídek z tohoto výběru už česky vyšlo a jedna ze dvou zbývajících je „pouhou“ mikropovídkou o rozsahu několika málo stránek… Ale radím vykašlat se na tyhle kupecké počty. Na druhou stranu knižní podoba vedle dvou nevydaných prací přinese i několik nových překladů z dílny Richarda Podaného, skvělou grafickou úpravu Milana Malíka a také autorovy poznámky k jednotlivým povídkám. Ted Chiang si podobný soubor v českém překladu zaslouží jako málokdo jiný a jeho sbírka se tak v tom nejlepším světle připojí k nedávno vydané sbírce Paola Bacigalupiho. Doufejme, že obě povídkové sbírky se setkají s dobrým čtenářským přijetím a v budoucnu se dočkáme dalších podobných souborů.

Ted Chiang: Příběhy vašeho života (vázaná, překlad Richard Podaný, Pavla Horáková a Bob Hýsek, obálka Milan Malík, 272 stran, 299 Kč, vychází 21. 3. 2011)

Co když stavitelé Babylonské věže vskutku dosáhli nebe – a narazili na klenbu tvrdou jako žula? Co když správná kombinace písmen opravdu dokáže vdechnout život hlíně? Co když se mýlili Galileo, Kepler a Newton – a ten správný výklad světa nám podali renesanční alchymisté a tvůrci kabaly? Co když je veškerá naše matematika založena na elementární chybě a 1 a 1 nejsou 2?  Co se stane, až nás navštíví mimozemšťané, kteří si pamatují budoucnost?

Ted Chiang je velmi zvláštní autor. Tvoří nesmírně pomalu, nanejvýš jednu povídku za rok – ale téměř pokaždé je to skutečná událost, přesahující a bourající běžné žánrové hranice fantastiky. Za své práce získal nejvyšší žánrová ocenění, od Huga přes Nebulu po Locus, o řadě dalších nemluvě. Sbírka Příběhy vašeho života obsahuje jeho osm prvních publikovaných povídek.

Obsah:

Babylónská věž (Tower of Babylon, 1990, česky poprvé v ročence To nejlepší ze SF 1, 1993)
Pochopit (Understand, 1991, česky poprvé jako Porozuměj v časopise Ikarie 8/2004)
Dělení nulou (Division by Zero, 1991, první vydání česky)
Příběh tvého života (Story of Your Life, 1998, česky poprvé v časopise Ikarie 3/2001)
Dvaasedmdesát písmen (Seventy-two Letters, 2000, česky poprvé v časopise Ikarie 3/2002)
Vývoj lidské vědy (The Evolution of Human Science, 2000, první vydání česky)
Peklo je nepřítomnost boha (Hell Is the Absence of God, 2001, česky poprvé jako Bez boha je peklo v časopise Ikarie 2/2003)
Když se vám líbí, co vidíte: Dokument (Liking What You See: A Documentary, 2002, česky poprvé v časopise Ikarie 2/2010)
Poznámky k povídkám
Poděkování

—————————————————————————————————

Mimo sbírku vyšly tyto Chiangovy kratší práce:

What’s Expected of Us (2005, česky dosud nepublikováno)

O kupci a alchymistově bráně (The Merchant and the Alchemist’s Gate, 2007, česky poprvé v české edici magazínu F&SF 6/2007)

Výdech (Exhalation, 2008, česky poprvé v časopise Ikarie 11/2009)

Životní cyklus softwarových objektů (The Lifecycle of Software Objects, 2010, česky poprvé v časopise XB-1 4/2011)

Rozhovor s Tedem Chiangem

Proč jste se stal spisovatelem science fiction?

Největší podíl na tom má patrně trilogie Nadace, kterou jsem četl asi ve dvanácti letech. Nebyla to úplně první science fiction, kterou jsem přečetl, ale nesmazatelně se mi vryla do paměti a hluboce mě ovlivnila. Isaac Asimov a po něm i Arthur C. Clarke mě v mých dvanácti bezpochyby nasměrovali k tomu, abych se stal autorem science fiction.

Kdy jste se rozhodl stát se profesionálem?

To záleží na tom, co znamená stát se profesionálem. Povídky jsem začal nabízet k publikování, už když mi bylo patnáct let, ovšem trvalo mi ještě mnoho let, než jsem cokoli dokázal prodat. Science fiction nepíšu pro obživu, v tomhle ohledu jsem se profesionálem dosud nestal. Vždy jsem toužil publikovat, ale nechtěl jsem se psaním science fiction živit. Jako dítě jsem si představoval, že se stanu fyzikem a psát science fiction budu jen pro zábavu. S mými plány na práci fyzika to sice nevyšlo, ale se psaním science fiction pro zábavu ano.

Jak vznikají vaše příběhy?

Jakmile narazím na nějakou zajímavou myšlenku, zpravidla se jí zaobírám po nějaký čas a zapisuji si různé spekulace či třeba jen nápady, jak z ní vytvořit příběh, ale nezačínám psát, dokud nevím, jak příběh skončí. Obvykle napíšu konec ze všeho nejdříve, ať už jde o poslední odstavec příběhu nebo o odstavec, který mu o něco předchází. Když už mám v mysli uložený cíl, mohu kolem něj vystavět zbytek příběhu nebo vytvořit příběh takovým způsobem, aby k danému zakončení směřoval. Zpravidla napíšu jako druhou část úvod a poté následuje zbytek příběhu v téměř nahodilém pořadí. Prostě jen pokračuji v popisu scén do doby, než se začátek a konec propojí. Nejprve vytvořím klíčové body nebo scény, které považuji za významné, pak už je jen propojím.

Autorem rozhovoru je Avi Solomon. Se souhlasem autora převzato, zkráceno a upraveno z internetových stránek Boing Boing, 2010. Rozsáhlejší ukázku z rozhovoru najdete v dubnovém čísle časopisu XB-1.

2 409 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.