Z odvážného chlapce legendou… (recenze)
Český čtenář se naposledy ponořil do Středosvěta Stephena Kinga před třemi lety v doplňujícím díle Temné věže s poetickým názvem Závan klíčovou dírkou. A byl to skutečně skvělý výlet, v němž se věrní příznivci série mohli opět setkat s Rolandem Deschainem coby ostříleným pistolníkem a s jeho ponurým dystopickým světem. Nakladatelství Crew nám nyní přináší komiksové zpracování série v podobě knihy Zrození pistolníka, v originále vydané v roce 2007. Úvodní svazek pětidílného komiksového zpracování původně čtvrté knihy Čaroděj a sklo se vrací do Rolandova mládí a díky náskoku, který originál mezitím nabral, se můžeme těšit na tempo dvou knih ročně, přičemž po uzavření první minisérie nás čeká šestidílné zpracování první knihy Pistolník a posléze zpracování dalších dílů…
S Rolandem se setkáváme v době, kdy podstupuje zkoušku mužnosti a přeměny v pistolníka, následně sledujeme jeho putování na panství Mejis s jeho prvním Ka-tet, osudovým společenstvím. Škarohlíd může namítnout, že komiks pouze kopíruje literární předlohu, ve skutečnosti ji však obohacuje o mnoho obrazů, jež byly čtenářům doposud skryty, a každý, kdo původní Temnou věž četl, chápe, že právě v Hambry se odehrálo mnohé, co z Rolanda učinilo to, čím se později stal. Pro čtenáře, kteří se s pistolníkem setkávají díky komiksu poprvé, jsou tyto střípky z Rolandovy minulosti klíčové pro pochopení jeho motivace k putování k Temné věži.
Přitom všem je navíc úžasné sledovat činy impulsivního čtrnáctiletého chlapce a důvody, jež ho promění v zarputilého zabijáka, jenž je pro svůj cíl ochoten obětovat cokoli a kohokoli. V příběhu nalezneme přátelství i lásku, konflikty, intriky i souboje a v neposlední řadě nepřeberné množství emotivních okamžiků, ovšem namísto knižních měsíců strávených v Mejisu se nám ve snad až přílišném spěchu dostává stejných událostí, jen se však odehrají v rozpětí pouhých několika dnů. Jde o oběť, kterou muselo komiksové zpracování zaplatit, ale nedá se říct, že by to výsledné dílo příliš poškodilo.
Kresby jsou úchvatně naturalistické, plné jemných detailů a hry stínů, důraz je kladen na postavy v popředí, přičemž pozadí kreseb je zpravidla pouhou jednobarevnou směsí odstínů. Výsledkem je poutavý kontrast, s nímž se v komiksu zase tak často nesetkáte. V závěru knihy potěší vedle ukázek z množství různých návrhů obálek (připomenou Leoneho spaghetti westerny s Clintem Eastwoodem v hlavní roli) také skicář černobílých kreseb a především náhled na náročný postup kolorování jedné z nich. Vítaným zpestřením jsou i mapy Nového Kanaánu a Panství Mejis, jež by si jistě zasloužily přetisknout i v literární podobě ságy. Opomenout bychom jistě neměli ani dopis Stephena Kinga, díky němuž si můžeme udělat jasno, jaké stanovisko mistr k této formě svého díla zaujímá.
Nakladatelství Crew si dalo skutečně záležet a Zrození pistolníka otisklo se slušivou pevnou vazbou a přebalem, ostatně jak se na podobně výrazné dílo sluší. Scénáře se ujal věhlasný Peter David za pomoci odbornice na mytologii Středosvěta Robin Furthové, a jestli se příběhu dostalo nadmíru kvalitní péče, pak o vizuální stránce v podání kreslíře Jae Leeho a koloristy Richarda Isanova to zřejmě platí dvojnásob. Pokud vás tyto řádky ke koupi nepřesvědčily, zaběhněte do nejbližšího knihkupectví, nalistujte druhou kapitolu a vězte, že vykreslení samotného Karmínového krále je oživenou noční můrou, kterou by ani sám Stephen King lidským očím nepřiblížil lépe. Pokud vás však nepřesvědčí ani to, pak už nic. Já se budu mezitím netrpělivě těšit na druhou knihu a po kingovsku se s vámi rozloučím přáním dlouhých dnů a příjemných nocí, kéž se vám daří dobře…
Temná věž: Zrození pistolníka
scénáře Peter David, kresba Jae Lee
vázaná, překlad Linda Bartošková, 240 stran, 489 Kč
1 219 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora