Alita, anděl s polámanými křídly… (recenze)
V hromadách odpadu na vrakovišti najde kyberdoktor Daisuke Ido zachovanou hlavu a část trupu starého kyborga. Okamžitě si k uměle vytvořené dívce vytvoří citové pouto – opraví ji a dá jí jméno Alita (v originálu Garí/Gally – Crew se rozhodla přiklonit se k americké verzi jména zřejmě kvůli chystanému velkofilmu). Dívka si o svém předchozím životě nic nepamatuje, její hluboce zakořeněné bojové schopnosti však napovídají, že se nevyplatí ji naštvat. A proto se stane lovcem odměn… Crew se tedy po Ghost in the Shell pustila do vydávání další dospělé sci-fi mangy. Bojový anděl Alita, v Japonsku známý pod názvem GUNNM (ze složení slov „zbraň“ a „sen“), vycházel v rozmezí let 1990 až 1995 a elegantně navázal na popularitu kyberpunku, vyvolanou jejím známějším předchůdcem. Zvlášť na českém trhu s mangou se srovnání s GITS přímo nabízí – především proto, že ve stejném žánru zde nic dalšího nevychází…
Děj se odehrává v daleké budoucnosti v době, kdy se svět změnil v hromady sutin, šrotu a použitých dílů. V tzv. Vrakovišti se to hemží lovci lidí, kyborgy, chmatáky a obchodníky, jinak zde ale platí zákon ulice. Nad vším odpadem ční v nebesích utopické město Salem. A hezká jemná holčička, jak se Alita zpočátku jeví, se do tohoto nebezpečného světa vůbec nehodí. Hrdinka na první pohled vypadá jako porcelánová panenka a občas se tak i chová. Právě proto Alitino nalezení pudové bojovnosti zpočátku působí docela divně a nekonzistentně. Téměř celé první dvě kapitoly jako pozvánka do postapokalyptického světa příliš nenalákají, jsou příliš zkratkovité a motivy postav v nich ploché a nedotažené. Skoro jako by si Jukito Kiširo nebyl úplně jistý, kam chce příběh směřovat. K emocím? Akci? Psychologii? Než se mu podaří vše zmíněné funkčně skloubit, uplyne polovina knihy. Po prvním velkém boji s obávaným záporákem se Alitě totiž konečně podaří najít si v příběhu své místo, rozvíjet své schopnosti a alespoň zčásti objevit sebe samu.
Po příběhové stránce je Bojový anděl Alita 1 – Zrezivělý anděl v porovnání s GITS mnohem jednodušší. Kiširo čtenáře nezahlcuje množstvím postav, komplexností prostředí ani přehršlí technických výrazů. Pokud se tedy vyžíváte v hard sci-fi, Alita vás příliš neuspokojí. Zápletka je vesměs prostá bez detailních příkras v podobě nepřeberného množství „nepotřebných“ poznámek pod panely (těch zde najdete minimum) a geopoliticky-filozoficky-biotechnologického pomrkávání po čtenáři. Místo řady krátkých epizodek funkční policejní jednotky vám Kiširo servíruje jednolitý příběh děvčete, které ztratilo paměť. Na jednu stranu je tedy Bojový anděl Alita oproti GITS mnohem méně komplexní a coby univerzum chudší, na druhou stranu se snáze čte, protože jde hlavně po jedné linii.
Kresba je po většinu času jednoduchá, vyjma momentů, kdy chce Kiširo upoutat pozornost nějakým detailem nebo vylíčením prostředí. Alespoň ze začátku – v pozdějších kapitolách omnibusu už Kiširo dává větší důraz na protagonistku, kterou v mnohých panelech nakreslil zkrátka krásně. Akce zaujme spíše nápady než zpracováním, a to i přestože má Alita ovládat prastaré bojové umění kyborgů Panzerkunst, jenž nejen, že na papíře příliš nevynikne, ale navíc jej Alita brzy „nahradí“ vysoce funkčním vojenským robotickým tělem. Což je další (a rozhodně ne jediná) záležitost, co by si od Kišira zasloužila více realistickou péči. Podobně jako v případě vydání Ghost in the Shell, i načasování českého překladu Bojového anděla Ality komiksové nakladatelství Crew vychytalo na výbornou – v červenci 2018 přijde do kin americká filmová adaptace režiséra Roberta Rodrigueze se scénářem Jamese Camerona. A jen co vyšla první upoutávka, už vyvolává rozpačité reakce kvůli CGI provedení Ality.
Coby kybeprunková manga není Bojový anděl Alita špatný počin – záleží ale na náročnosti čtenáře. Děj příjemné odsýpá, odsýpá a nenudí. Na některých stránkách ale zůstává pachuť lehkého odbytí a zjednodušení, které Kiširovi prostě nesežerete. Před dvaceti lety, kdy se na člověka nevalilo jedno sci-fi za druhým, mohla Alita okouzlit dobrými nápady a jejich zpracováním. Dnes nezbývá než si povzdechnout nad pár nedotaženostmi a přejít je jako autorův záměr. I záře u nás nedávno vydaného Ghost in the Shell na Bojového anděla Alitu hází stín nedostatečnosti. Po dějové i výtvarné stránce má ovšem Kiširo vcelku dobrý rozjezd, i když… snad to v dalších dílech bude lepší.
Bojový anděl Alita 1 – Zrezivělý anděl
scénář a kresba: Jukito Kiširo
brožovaná, překlad Anna Křivánková, obálka Jukita Kiširo, 452 stran, 489 Kč
1 695 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora