Ocenění

Zápisky žánrového rodiče – Batman vs. Superman (film)

Autor | Aktuality | Sobota 13 srpna 2016 16.00

S nástupem úspěšných filmových adaptací komiksových příběhů se tvrdý konkurenční boj dvou vydavatelských gigantů Marvel a DC Comics přenesl i na filmová plátna. Pnutí, které tak v posledních letech sledujeme, úspěšně pohlcuje mladší i starší generace fanoušků a baví nejen srovnáváním s původní předlohou. Ať už tedy patříte do jakéhokoliv tábora příznivců, neuškodí, pokud se pozastavíme nad jedním z počinů a poukážeme na zajímavý efekt, jímž je distribuce prodloužených verzí adaptací na Blu-Ray a DVD nosičích. I když se tomu nechce věřit, několik scén či jinak postavený střih může zasáhnout diváka natolik, že příběh jako celek přehodnotí. Zážitky ze stříbrných pláten (ať už v jakýchkoliv rozměrech) sice můžeme považovat za silné a zábavné, pokud však postrádají srozumitelnost, zůstanou jen prázdnou atrakcí. Co na to mladší generace?

Batman-vs-Superman

Posuzovaným počinem se pro tentokrát stal snímek Batman vs. Superman: Dawn of Justice (extended version, 2016), velký opus DC Comics, jenž byl uveden na plátna režisérem Zackem Snyderem. Projekt, který v průběhu svého zrodu několikrát výrazně měnil scénář i rozpočet a byl silně poznamenán konkurenčním bojem, projekt, který měl neznalému diváku osvětlit nejen svět DC hrdinů, ale také je představit v co nejatraktivnějším světle. Už jste zřejmě měli příležitost přečíst si desítky rozmanitých názorů na tento film, nyní vám nabízíme pohled mladé generace znalé obou sestříhaných verzí.

Jedinec B – Já nevím, ale mně se to celkem líbilo. V kině jsem čekala, kdy už tedy bude slibovaný souboj, a pak se to semlelo tak rychle, že už mě závěrečná příšera film spíš otrávila. Pořád se tam řešilo něco, co vůbec nebylo k pochopení a člověk ani neměl čas poznat padoucha. Ale i tak, bylo i kino dobré. Z hrdinů se mi líbil víc Batman. Sice tam byla hromada jeho divných vizí a snů a taky ta blbá lekačka, ale vypadal na rozdíl od Supermana normálně. Lois mi v kinoverzi fakt vadila. Když jsem viděla prodlouženou verzi, pochopila jsem víc věcí. Superman už nevypadal jako namachrovanec a Lois byla snesitelná. Stejně byl ale Batman lepší. Wonder Woman byla perfektní v šatech. Jak se převlékla, zklamala. Na Dark Phoenix prostě nemá, byla jak cirkusačka. Je tu ale jedna postava, která se mi líbila ze všech nejvíc v obou verzích a kterou musím zmínit. Neměla žádnou superschopnost ani vztah k hrdinům a přesto jí mám nejradši. Byla to senátorka Finchová (Holly Hunter). Já vím, že to měl být film o svalouších, co se tlučou, ale tahle žena se mně osobně líbila z celého filmu nejvíc. Byla poctivá a nenechala se vodit Lexem Luthorem za nos. Její schopnost říkat věci bez obalu na obě strany, byla na snímku to nejlepší. Kam se na ní prostě hrabou. Pro mě jednička.

Jedinec A – V kině to byla fakt otrava. Člověk teda čekal, až se začnou prát a nakonec z toho byla minutová bitka. O čem to teda bylo? Je to smutné, ale opravdu jsem příběh pochopila až v prodloužené verzi. Jednak nechyběly potřebné souvislosti a bylo i víc fajn hlášek, ale také to celkově bylo srozumitelnější. K hrdinům nevím, co říct. Batman je jednoznačně nejlepší. Někdy je elegantní, někdy ne, hlavně je ale na padouchy o dost tvrdší než Superman a já myslím, že to je správně. Lois tedy byla skutečně příšerná. Dělala vyloženě ujeté věci a působila jako zblbnutá slepice. Je fakt dobře, že v prodloužené verzi neměla tolik prostoru. Co se týče hlavního padoucha Luthora, tak toho jsem nepochopila vůbec. Prostě magor.

Hlasy mladé generace fanoušků tedy rozhodně hovoří ve prospěch Batmana, shodují se na nepříliš podařeném stylu vyprávění u verze uvedené v kinosálech a nešetří nekompromisními soudy celkově. Bohužel se ale obě recenzentky shodly i v tom, že je snímek příliš nemotivoval k tomu, aby s nadšením očekávaly další příběhy uvedených hrdinů. Další z počinů universa DC Comics má ovšem pod taktovkou někdo jiný než Zack Snyder. Uvidíme, zda se mu podaří komiksové hrdiny přiblížit publiku lépe, nebo zda na pozadí tak vykresleného světa opět vyniknou (bezděčně) spíše civilní postavy snažící se se situací vyrovnávat po svém.

Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti

USA, 2016, 151 min (extended 181 min)

Režie: Zack Snyder

Scénář: Chris Terrio a David S. Goyer

DC_Logo_RGB_031816

1 171 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 3 »

  1. Komentáře by Kim — 14.8.2016 @ 21.13

    Film má pár nejasností a vyložených hloupostí.Plus to že kdyby Lutorův mazlíček (který je vyloženě nepovedená odrůda skřeta ze středozemě)vyhrál nad Supermanem zničil by celí svět. Docela mne pak i vadilo rychlé otočení Batmana při vyslovení jména Supermanovi matky.
    Jinak Batman je zahraný výborně a takhle si ho představuji že má být. Film má užasnou muziku z které místy mrazí.
    Kdybych to měl hodnotit od jedné do deseti, 8/10 by bylo spravedlivých.

  2. Komentáře by standa.e — 15.8.2016 @ 19.49

    No, já viděl prodlouženou verzi. Při sledování mi přišla celkem OK, základní premisa také… Fandil jsem samozřejmě Batmanovi (podle mě nejlíp ztvárněnej Batman). „Efekt Martha“ byl vysvětlen tím, že oba hrdinové měli matku (v případě Supermana nevlastní) stejného jména – Martha. No a tím byla celá věc personifikovaná. Superman přestal být v očích Batmana arogantním frajírkem bezohledným vůči okolí. Do toho přízrak vraždy Waynových rodičů… Možná pocit viny, že jako kluk nedokázal své matce pomoci… Prostě takhle nějak to asi tvůrci mínili. Neříkám, že to při tom nevyznívalo v danou chvíli… zvláštně.
    Mě při tom sledování spíš stále vrtalo hlavou to senátní přelíčení se Supermanem. Možná jsem sledoval nepřesně (a nehodlám sledovat znovu), ale stále mi nedochází, proč tak srdceryvně řešili, že Superman údajně zlikvidoval celou bandu teroristů… Když samy USA na tyto teroristy poslaly drona i s vědomím, že to odnesou neviní (dokonce přímo občanka USA). OK, kompetenční spor. A strach z „nezničitelného“. Beru. Ale ty srdceryvný pseudohumanistický kecy kolem (a měla je i Lois, která tam navíc u toho byla) v kontextu chystaného útoku speciálních sil a drona… To jsem vážně nepobral. I když říkám, se základní premisou souhlasím a jsem i rád, že zazněla a že rozvíjela finále Muže z ocele.

    Poněkud zbytečná mi ovšem přišla scéna s vraždou Batmanových rodičů. Byť měla význam a byla efektně natočená, přemýšlím, k jakému divákovi směřovala. To jako dneska ještě někdo netuší, co se jim stalo? Myslím, že prostor, který tomu věnovali, šel využít na doladění příběhových trhlin. Byl to zároveň i dost kontrast k tomu, že nás zároveň bez jakýchkoliv keců a vysvětlování vrhli rovnou do finále Muže z ocele (a vlastně během celého filmu v tomto směru nevysvětlili nic).

    Ale jinak jsem měl zvláštní pocit většího uspokojení, než u Marvelovek, což mě překvapilo. U nich už začínám být nějak… otupělý.

  3. Komentáře by Martin Sust — 15.8.2016 @ 21.17

    Pokud jde o vraždu rodičů, jistě je to už hodně známá záležitost, ale nelze na to nahlížet z pohledu nás, znalých. Spolu s Man of Steel je to v podstatě restart univerza a poprvé se objevujte Batman. Takže ta scéna je tam za mě v retrospektivě ok, hlavně že to není další origin, to už by přece jen bylo příliš zase pro nerdy.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.