Ocenění

Zápisky žánrového rodiče – Daleká cesta za domovem (kniha)

Autor | Aktuality | Pátek 5 října 2018 13.00

K nadčasové literární klasice se v průběhu života vrací nejeden čtenář, a tak vítejme nová vydání podobných děl, často v krásné úpravě, v novém překladu a s ilustracemi. Nakladatelství Argo nám podobné knihy nabízí poměrně často; nedávno jsme se tak dočkali i slavného díla Richarda Adamse Daleká cesta za domovem, jehož netradiční hrdinové mají neodolatelné kouzlo. Svým zvláštním způsobem jsou totiž opravdu jedineční. Vždyť jaký další román, jenž se navíc stal předlohou animovaného filmu, seriálu a dokonce i počítačových her, má jako hlavní postavy králíky? Člověku nezasvěcenému či neznalému může v prvním okamžiku myšlenka číst knihu o králičím putování připadat skutečně šílená, ovšem pokud knihu otevře, rychle zjistí, že obsahuje mnohem víc. Všechny tři jsme se tedy znovu vydaly na cestu s Pětíkem a Lískáčem, abychom objevily, čím k nám kniha v dnešní době promlouvá…

Daleka-cesta-za-domovem

Avšak nejen chlupatí hrdinové, dokonce i kniha sama má svůj příběh. Podobně jako výše zmíněná, přirozená prvotní reakce možného čtenáře, smýšlelo totiž i sedm nakladatelů, kteří rukopis Daleké cesty za domovem Richarda Adamse odmítli. Na kvalitu díla vsadil až osmý a později rozhodně nelitoval. Sám autor ovšem příběhu o cestě několika králíků rovněž příliš nevěřil. Vzniklo totiž jako pouhé vyprávění pro dcery, které nakonec otce bohudík přemluvily, aby vše sepsal a pokusil se vydat. Díky tomu se během poměrně krátké doby stala ze státního úředníka a vysloužilého vojáka spisovatelská legenda a z králíků celosvětově známí hrdinové.

A co tak přelomového objevíte v okamžiku, kdy knihu otevřete? Jednoho rána se objeví na louce v blízkosti sandlefordské králičí kolonie cedule, která nevěstí nic dobrého. Nápis na ní ovšem není schopen nikdo přečíst. Jediný Pětík, drobný ale vnímavý králík, vycítí blížící se katastrofu a snaží se přesvědčit kamarády, aby utekli hledat nový domov. Ovšem utéct nebo se jen pokusit přesvědčit ostatní, že by se kolonie měla odstěhovat, není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Nakonec se mu podaří přesvědčit jen pár kamarádů a společně se vydají na cestu. Svět ale není králíkům nakloněn. Potkávají nebezpečné tvory, překonávají překážky a dokonce se musí postavit i jiným králíkům.

Na cestě k novému domovu se naučí spolupracovat s jinými zvířaty, lstí se dostávat ze složitých situací, podporovat jeden druhého a naslouchat slabším. Potkají dokonce i několik starých kamarádů, kterým se podařilo ze staré louky na poslední chvíli utéct před krveprolitím, které Pětík předpovídal. Neučí se ale jen oni, učí se dokonce i čtenář, který nenásilnou a poutavou formou zjistí o životě divokých králíků mnohem víc než ve školní lavici. Když se jim pak konečně podaří najít nové místo, kde chtějí založit novou kolonii, musí si vybojovat nejen klid a bezpečí, ale utkat se o ramlice s nelítostným a krutým generálem Čistcem.

Jedním z výrazných a originálních prvků knihy jsou zajímavá mytologická vyprávění o bájném králičím hrdinovi El-hréranovi, kterými si malí cestovatelé dodávají odvahu pokračovat dál nebo se jimi inspirují. Příhody se dají číst i samostatně jako pohádky a otevírají tak další možnost, jak ke knize přistupovat. Zároveň pak slouží i jako předěl v dlouhém vyprávění, kde není nouze ani o napětí a akci, a čtenáři tak nabízí vítané osvěžení. Vlastně by se dalo napsat, že tím, kým jsou, jsou malí hrdinové vlastně předurčeni k tomu bát se o život, vyvarovat se nebezpečí či se umět zorientovat během zlomku okamžiku. A tak jsou pro ně chvíle, kdy si příběhy o El-hréranovi vyprávějí, nejen poučné či inspirativní, ale zároveň jsou i chvílemi klidu a spočinutí. Co tedy v knize zaujalo mladé recenzentky?

 ♦ ♦ ♦

Jedinec A – prvorozená z dvojčat, 14 let, je spíše skeptického charakteru, tíhne ke komiksům (a to zejména stripům Peanuts), v oblibě má klasické pohádky, tvorbu Tima Burtona, ale i klasické sci-fi.

Mojí nejoblíbenější postavou je Pětík. I když patří k nejmenším a nejslabším, jeho schopnost vidět budoucnost či předpovídat věci se ukáže jako nejdůležitější zbraň pro přežití. Nejen na samotné cestě, ale i při hledání domova či jeho obraně. Nejvíc jsem si užila období „cesty“ a také to, jak autor dokáže vybudovat atmosféru i pocity na velmi malém prostoru prostřednictvím několika slov. Zvláštní kapitolou jsou potom samostatné příběhy o El-hréranovi, které si čtenář může opravdu vychutnat. Vtipný byl příběh o Požehnání a pak o Dohodě s Černým králíkem z Inlé. Ale ten už mi přijde trochu drsnější. Kniha vás doslova unese na jedné dlouhé vlně událostí.

Jedinec B druhorozená z dívek dvojčat zcela propadla žánru epické fantasy, který doplňuje četbou Terryho Pratchetta, ovšem nepohrdne ani dobrou hard sci-fi.

Nejlepší mi přišly králičí legendy a vyprávění. Hlavně ty o Černém králíkovi. Kniha celá mě chytila natolik, že jsem kvůli ní propásla i jeden ze svých nejoblíbenějších filmů. Nejvíc k srdci mi rozhodně přirostla ústřední dvojice Pětík a Lískáč. Oba dva se skvěle doplňují. Pětíkova schopnost vycítit či uvidět nebezpečí dřív, než přijde, zachrání kamarádům nejednou život, ovšem Lískáč se ukáže být skvělým velitelem i ve velmi nebezpečných situacích. Občas sice Pětíka přehlíží, což se mu následně nevyplácí, ale určitě patří i přes svůj kožíšek mezi nejlidštější vůdce literárního světa.

♦ ♦ ♦

Poměrně obsáhlá kniha v sobě skrývá nejen nadčasovou klasiku, která je knihomolům a znalcům žánrové literatury dobře známá, ale i drobné příběhy pohádkového typu, mnoho poznatků ze života králíků a dokonce i část králičího jazyka. Argo dalo knize nejen kvalitní pevnou vazbu, ale i příjemnou sazbu, která se bude dobře číst i dříve narozeným, a civilní, nicméně půvabně působící ilustrace. Daleká cesta za domovem je kniha, která může růst s celou rodinou (a právě proto potřebuje kvalitní vazbu). Ať už ji totiž otevřete, abyste přečetli jeden z pohádkových příběhů nejmenším, nebo se sami zamyslíte nad autorovým popisem různých králičích kolonií či snad nad samotnými charaktery, pokaždé k vám promluví. A vždy jinak. Děti silně reagují nejen na El-hréranovy příběhy, ale také na postavu Pětíka, který, ač nejslabší a nejmenší, zůstává díky citlivosti a vnímavosti nejdůležitější postavou, či na zkušenosti králíků, které sbírají na cestě a které je učí spolupráci, kamarádství, odvaze i obezřetnosti. Dalekou cestu za domovem se vyplatí přečíst a prožít společně napříč generacemi. A pokud chcete zážitek ještě umocnit, nastartujte hrududu a vyrazte číst někam na kraj lesa. Lepší kulisy nenajdete.

Richard Adams: Daleká cesta za domovem

vázaná, překlad Jitka Minaříková,

obálka a ilustrace Andea Tachezy, 400 stran, 398 Kč

argo-logo

1 508 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.