Westernový Gotham podruhé… (recenze)
Je to už zhruba dva roky, co se u nás díky nakladatelství BB/art objevil první díl komiksové série All Star Western, která je součástí někdejšího restartu amerického nakladatelství DC známého pod názvem New 52. Zajímavě pojatý příběh scenáristů Justina Graye a Jamese Palmiottiho čtenáře zavádí do Gothamu, ovšem v dobách, kdy se po jeho ulicích proháněli drsní chlapi s kolty proklatě nízko. Do období Divokého západu jsme zamířili s pistolníkem se zjizvenou tváří Johanem Hexem, který nikdy nejde pro konečné řešení sporu daleko. Je rukou spravedlnosti požádán o pomoc s rozlousknutím jednoho prapodivného případu. Společnost v pátrání po zloduších prznících rozkvět města mu dělá doktor Amadeus Arkham, pán odlišného zjevu, chování i hodnot a jeden z průkopníků psychologie. Westernová detektivka měla akční náboj i půvab pulpové literatury, okořeněné odkazy mířícími k DC Univerzu. A rozhodně zaujala. Nyní přišel čas na druhý díl nazvaný Válka vládců noci.
Hexe a Arkhama jsme opustili ve chvíli, kdy odhalili skupinu únosců dětí, které byly nuceny k těžkým pracím při stavbě podzemního kanálu. Mozek gangu Thurston Moody ovšem stihl včas sbalit kufry a utéci do New Orleans. A přesně tam také začíná děj druhé knihy. Gothamský lékař je fascinován lidským nitrem a chováním z něj pramenícím a považuje drsného pistolníka za objekt vhodný svého zkoumání. Proto se jej drží jako klíště, i když si je plně vědom, že s tímto chlapem je vystaven situacím, ve kterých mu jeho noblesní mravy nejsou pranic platné. Město, o kterém se tvrdí, že v něm vzniknul jazz, se aktuálně ocitá uprostřed nepokojů. Teroristická skupina Sedmý srpen se vyhazováním připlouvajících lodí do vzduchu snaží o eliminovaní přistěhovalecké vlny, která v konečném důsledku znamená levnou pracovní sílu a snížení životního komfortu starousedlíků.
Do místní šlamastyky jsou hlavní postavy vtaženy díky Hexovým konexím z dřívějška, páru maskovaných ochránců spravedlnosti, kteří si říkají Nighthawk a Cinnamon. Na oplátku nabízejí pomoc při pátrání po Moodym. Během řešení obou případů narazíme na další podivný spolek, jenž si říká Soví tribunál a disponuje takřka nepolapitelným vykonavatelem svých rozkazů, Pařátem. Po neworleanské anabázi je třeba zamířit zpět do Gothamu, kde je společenská situace stále ožehavá. Kruté uskupení Bible zločinu, jež se nám představilo v první knize, totiž ještě zdaleka neřeklo své poslední slovo a soustavně touží po ovládnutí města. Dalším z těch, kteří mu svým smyslem pro spravedlnost stojí v cestě, je ctihodný občan s vlivem i penězi, Alan Wayne. Na scéně se objeví další z Hexových známých z minulosti, zjizvená kráska s páskou přes oko, Tallulah Blacková. Všechny indicie napovídají, že se strhne pořádná mela…
Už v závěru první knihy Pistolníci z Gothamu jsme dostali krátké bonusové příběhy, o hrdinech z časů Divokého západu, kteří zasáhli do toku fiktivních komiksových dějin. Představil se nám muž svázaný indiánskou kletbou El Diablo a čínská přistěhovalkyně, která vzhledem k událostem musela vzít zákon a pořádek do vlastních rukou, Barbary Ghost. Ve Válce vládců noci na čtenáře čekají příběhy o již zmíněné dvojici bojovníků proti bezpráví z New Orleans, bláznivé dobrodružství profesionálního pokerového hráče Bata Lashe, který vymetá nejen saloony, ale i dámské spodničky, a mysteriózní případ, jejž rozlouskne tajemný parapsycholog a vědátor doktor Terrence Thirteen. Co se týče těchto krátkých příběhů, přenechá Justin Norman, známý spíše pod pseudonymem Moritat, kreslířskou štafetu dalším tvůrcům. Čímž se nám dostává pestré vizuální palety příběhů, v nichž se (pokud se tak již nestalo) představené fantaskní postavy pravděpodobně časem zapojí i do hlavní dějové linie.
Až na občasné výjimky potvrzující pravidlo je děj vyprávěn doktorem Arkhamem, což je díky jeho uhlazeným mravům v ostrém protipólu s akčním spádem, avšak v celkovém kontextu vyprávění to působí zajímavě, hravě a svěže. První kniha byla žánrově blízko pravověrnému westernu, který zpestřovala přítomnost gothamských reálií. Ve druhém svazku se vyznění obrací o sto osmdesát stupňů. Najednou v příběhu najdeme množství zahalených ochránců spravedlnosti, případně podsvětí a některým dokonce k jejich superschopnostem dopomáhají magické amulety pocházející z mayských hrobů. K tajemným spolkům hýbajícím kormidlem příběhu přibude i Snyderův Soví tribunál a čím dál více cítíme rovněž přítomnost vlivu steampunku. Jako by těch vlivů bylo najednou až přespříliš a All Star Western díky nim dostává zcela nový kabát. Jestli to koresponduje s vašimi komiksovými chutěmi, musíte posoudit sami. Osobně jsem měl pocit, že se příjemná ostrá westernová chuť podávaná s nadsázkou a ochucená gothamskou mytologií z první knihy někam vytratila a je servírován chod vařený stylem špetku toho, špetku onoho, ať to víc chutná…
All Star Western 2: Válka vládců noci
scénář Justin Gray a James Palmiotti, kresba Justin Norman
brožovaná / vázaná, překlad Martin D. Antonín, obálka Ladrönn, 192 stran, 399 Kč / 599 Kč
990 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora