Ocenění

TOP 10 skutečného milovníka komiksů podruhé!

Autor | Aktuality | Čtvrtek 19 prosince 2013 11.00

Rok se s rokem sešel a opět nastává čas bilancování a plánů do budoucna. Stejně jako loni jsem pro vás tedy sestavil „topku“ komiksů, které mě v roce 2013 upoutaly. Opět neobsahuje komiksové série, které se zatím nedobraly svému konci a až na jednu výjimku obsahuje pouze díla hraničící s nějakým druhem fantastiky. Čímž se mi do tohoto seznamu nevešla například nedávno vydaná historicky erotická Borgia, kterou rovněž vřele doporučuji. Musím konstatovat, že tento TOP TEN je seřazen podle abecedy, nikoli podle pořadí, jednoduše deset dobrých a přesných zásahů. Když jsem si udělal soupis, tak jsem zjistil, že bude obsahovat především dva osobní favority. Jeden je Američan a bydlí v Gothamu a druhý je ryze tuzemský, ještě nedospělý, pořádně hustý a cynický blonďáček. Nějak se to tak jednoduše sešlo, ale pokud má jít o to podle mne nejlepší, tak sem oba prostě patřit musí, i když rukou společnou zabírají značnou část mého seznamu…

Batman: Kameňák a další příběhy (Alan Moore, Ed Brubaker…)

Fenomenální věc, kterou vydala Crew. Může být „Báťa“ špatný, když si ho pod křídla vezme geniální a nedostižitelný Alan Moore či tvůrce série Criminal Ed Brubaker? Jednoduše nemůže! Muž, který se smál navazuje na Batman: Rok jedna a vypráví o prvním setkání Batmana s jeho nejznámějším a nejuctívanějším protivníkem Jokerem. Kameňák v režii Alana Moora pak dokazuje, jak může být Batman zábavný, i když přitom on sám může dojít až k samotné hranici šílenství. Naprosto přesně a výstižně definovaný Batmanovský komplex, který předurčil mnohé. Jako všichni superhrdinové i Batman trpí slabšími sériemi a příběhy, tady se ovšem bavíme o top záležitostech všech dob.

Batman: Soví tribunál / Soví město (Scott Snyder, Greg Capullo)

Jak vypadá moderní batmanovský příběh nám ukazuje Scott Snyder právě v tomto opusu, jenž jednoduše nemůže nudit nikoho, kdo má rád toho frajera v pláštěnce s netopýříma ušima. Parádně vystavěná akční detektivka, která chytne a nepustí. Crew se jednoduše letos vytáhla a všichni Batmani, které vydala, jsou bez diskuze kultovní. O to hůře se pak dívá na batmanovské série, které letos vyslal na trh BB art, bohužel. Scott Snyder už platí v Americe za značku, na kterou se vyplatí vsadit, a tuzemským komiksovým fanouškům to dokazuje nejen tímto dvoudílným příběhem, ale rovněž sérií Americký upír, jež u nás letos také začala vycházet. V obou případech jde jednoduše o pastvu pro mozek a samozřejmě i pro oči, protože Gregu Capullovi nelze jeho fenomenální kresbu, která tomuto dílu dodala patřičný šmrnc, jednoduše upřít. Gothamská legenda o Sovím tribunálu vchází do reality a proti tajnému spolku stojí jediný muž, Bruce Wayne. Nepůjde o jednoduchý boj a na jeho konci se může smát jen jedna strana. Nebo ne?

Fanouš: Tři úkoly pro Klytoru (Dan Černý)

Jedenáctiletý vymítač šmejdů všeho druhu se se svou první knihou dostal do mé „topky“ i loni a ani letos nemůže chybět. A to hned dvakrát! Takže na rovinu: Máte radí akční příběhy? Černý a místy až švejkovský humor? Husté hlášky? Nepřemožitelného akčního hrdinu? Mystéria a paranormální jevy? Duchy? Mimozemšťany? Zombíky? Fanouš je jednoduše skvělý mix nejen zmíněných ingrediencí, jenž útočí především na vaše bránice. U čtení vám dojde, že Mulder se Scullyovou byli normální loseři, stejně jako celá FBI! Kdyby tajné služby měly Fanouše s Klytorou, tak se všechny pochybné existence nejen této planety, ale celého vesmíru jednoduše třesou strachem!

Fanouš: Po záhadných stopách tajuplna (Dan Černý)

Pro mě osobně zatím nejlepší fanoušovina! Příběh má takový spád, že jej jen stěží stačíte sledovat a navíc jsou v něm zamíchány odkazy na velké záhady naší Modré planety. Dan Černý dokazuje, že i u nás může vznikat kvalitní, byť brakové a přiznejme si odpočinkové, čtivo, které především dokáže výborně bavit. A vtípek s alter egem, které pronikne do vlastního komiksu, byť v ženském provedení coby spisovatelka záhadologické literatury Ivana Mackerlová, je jednoduše výborný. Pokud vám v mládí imponoval A. C. Clarke či Däniken, v pubertě jste plesali u seriálu Akta X, tak jako cynického skoro čtyřicátníka vás Fanouš jednoduše musí zahřát u srdíčka. Moc se těším na další fanoušoviny!

Jeruzalém: Rok v rozděleném městě (Guy Delisle)

Pravidla jsou od toho, aby se porušovala, ne? Takže v tomto komiksu nehledejte nic fantaskního, ale hledejte v něm cestopis, životopisné údaje, naprosto úžasný pozorovatelský talent a hlavně tak krásný nadhled a smysl pro absurdnost každodenních situací, že si vyloženě pošmáknete. Jednoduše povinná žáležitost a basta! Guy Delisle je kanadský frankofonní animátor, který se zabývá rovněž kreslením autobiografických komiksů ze svého života a cest. A jde mu to náramně. Pokud občas toužíte sáhnout po něčem „jiném“, pak mohu jeho komiksy jen doporučit. Nemůže se vám stát nic horšího, než že si rozšíříte obzory.

Ragemoor (Jan Strnad, Richard Corben)

Máte taky rádi zápach starých ponurých hororů, z časů, kdy zombíci ještě odpočívali ve svých hrobech, zmutovaná zvířata se neměla čím zmutovat a o sériových vrazích s motorovou pilou se dosud nemluvilo? V tom případě je Ragemoor tím, co hledáte. Poe, Lovecraft či Stoker by u tohoto komiksu jistě plesali blahem. Příběh ponurého zámku, který žije svým životem a ze svých obyvatel si udělal sluhy, je parádní lekcí ze staré hororové tvorby, která se dnes už moc nenosí a přesto absolutně neztratila nic ze svého kouzla. Navíc co může být strašidelnějšího, než když na tajemné místo sedne prach a zabalí se do pavučin? Pojďte se bát jako za starých časů…

Sandman: Věčné noci (Neil Gaiman a další)

Pán snu zaútočil na můj přehled už loni, když uzavřel svůj desetidílný cyklus. Jenže najednou je tady díl jedenáctý a samostatný. Představí se v něm sedm Věčných sourozenců, v sedmi různých příbězích a z dílny sedmi různých kreslířů. Počítejte s tím, že tento Sandman je mnohem experimentálnější než všichni jeho předchůdci dohromady. Ale to nemusí být nutně na škodu, ne? Pojďme se ještě jednou ponořit do světa Věčných, který má svá vlastní pravidla, jež nám obyčejným smrtelníkům často mohou přijít krajně nepochopitelná a proto asi tak vzrušující. Doporučováno těm, kteří už za sebou mají celou sandmanovskou ságu, ti, kteří do ní zatím nepronikli, by měli spíše začít hezky od začátku než rovnou skočit do Věčných nocí.

Sherlock Holmes: Poslední případ (Petr Kopl)

Tvorbu Petra Kopla jsem znal už z jeho předešlých prací, ale až svým Sherlockem Holmesem mi vyrazil dech. Dlouho jsem neviděl pojmout literární klasiku tak svěže a osobitě. Přitom si zachovat potřebnou úctu k původní předloze a zacházet s ní jako v rukavičkách. Dát jí potřebný nadhled a osobní invenci a povýšit ji na něco nového, co však absolutně nepopírá kořeny, ze kterých vzešla. Fandové nejgeniálnějšího detektiva všech dob si pořádně smlsnou a komiksoví fanoušci si rovněž přijdou na své. A na své si přijdou i fanoušci Petra Kopla, kteří narazí na množství odkazů na jeho tvorbu. Klobouk dolů!

Ultimátní komiksový komplet (Různí)

Ultimátní komiksový komplet zaútočil na naše knihkupectví a rovněž i na novinové stánky ve velkém stylu. Fanoušci dostávají pravidelnou nálož superhrdinských opusů a buď si mohou vybírat, nebo jednoduše nasbírat celou rozsáhlou sérii. Osobně mi udělaly největší radost Zombie z Marvelu a zkrátka nepřijdou ani obdivovatelé Wolverina, X-manů, Daredevila, Spider-mana, Captaina Americy, Punishera, Ironmana, Avengers a mnoha dalších. Spíše než samotný obsah bych vyzdvihnul formu, kterou je tato série prezentována, a dobře zvládnutý marketing. Jen dál, jen houšť a více takovýchto počinů pro oddané fanoušky i komiksový potěr!

100x O sněhu: BubbleGun 8# speciál (Pavel Talaš a další)

Je mi jasné, že umístěním tohohle komiksu v „topce“ budu nařčen z přihřívaní si vlastní polívčičky. Pro ty, co se zrovna ztratili, na rovinu konstatuji, že jsem spoluvydavatel fanzinu BubbleGun a na projektu Pavla „PaTy“ Talaše 100x O sněhu jsem se podílel i pár scénáři. Ok, v podstatě máte pravdu. Jenže proč nevypíchnout komiks, o kterém si myslíte, že je dobrý a vtipný? Proč nevypíchnout něco, co jste si ověřil, že funguje a působí na čtenáře bez rozdílu věku? Proč nevypíchnout něco, s čím jste strávili část života a do jeho vydání jste věnovali dost energie? A hlavně je to můj výběr, ne? Takže pokud máte rádi stripy, tentokráte jednostránkové, milujete nebo nenávidíte (stejně jako hlavní hrdina) sníh a chcete si užít množství absurdního situačního humoru, pak by vám 100x O sněhu mohlo sednout.

2 590 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Komentáře by hromotlk — 20.12.2013 @ 19.19

    nad Fanoušom rozmýšľam už dlho, tento článok ma definitívne presvedčil…

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.