Tenhle kameňák vás prostě uzemní! (recenze)
Kameňák je pravděpodobně jedním z nejočekávanějších komiksových titulů letošního roku. Nejenže se točí kolem jednoho z nejznámějších a nejvyhledávanějších superhrdinů všech dob, samotného Batmana a jeho nejvysmátějšího nepřítele, padoucha Jokera. Ale navíc jsou pod ním podepsána samá komiksová esa! Scenáristy jako je Alan Moore nebo Ed Brubaker snad ani nemusíme představovat. Kreslíři Brian Bolland a Dough Mahnke mají mezi komikovými fanoušky také potřebně hřmotný zvuk. A tohle všechno je nám předloženo v jediné knize, kterou nedávno vydalo nakladatelství Crew. A pro začátek si odpusťte tu hloupou otázku, jestli tolik velkých jmen v jedné jediné knize může znamenat i po čertech dobrý komiks, jo?
Kameňák a další příběhy, jak zní celý název komiksu, je jednoduše sázkou na jistotu, která snad ani nemůže někoho zklamat. Dva povedené příběhy, které jsou batmanovským nadstandardem, doplňuje jako třešnička na dortu ještě jeden pořádně šťavnatý kraťas. Ale pěkně popořadě. Prvním na řadě je Muž, který se směje. Pokud se bavíme o pořádně usměvavém týpkovi v Gothamu, tak jím samozřejmě nemůže být nikdo jiný než nadmíru sympatický psychopat Joker. Tenhle příběh má na svědomí Ed Brubaker, kterého můžete znát jako autora titulu Captain America: Zimní voják, jenž vyšel v rámci aktuálně vydávaného Ultimátního komiksového kompletu. Nebo také z jednoho z nejlepších u nás vydaných loňských titulů, temné gangsterky Criminal. Parťákem, který mu v tomto příběhu sekunduje více než zdatně, je kreslíř Dough Manke, jehož mohou fanoušci znát především díky jeho poctivé práci na legendárním komiksu Maska. Příběh samotný je o fenomenálním nástupu Jokera do světa gothamského zločinu. A samozřejmě o jeho prvním setkání s temným ochráncem Gothamu, Batmanem. Komiks přímo navazuje na opus Batman: Rok jedna. Tajemný psychopatický cynik ve fialovém kvádru se zelenými vlasy si totiž vezme za cíl, že zlikviduje všechny společenské špičky v tomto městě. Už to samo o sobě je samozřejmě podnětem, který si zaslouží Batmanovu pozornost. Pokud je ovšem na Jokerově seznamu i Bruce Wayne, pak začíná jít do tuhého. Napínavý a pořádně akční příběh v Brubakerově podání chytí za srdce všechny milovníky Temného rytíře. Cit pro zápletku a její vyvrcholení má náš pan scenárista v malíčku. Navíc se mu povedlo zachovat batmanovskou atmosféru v ponurých kulisách Gothamu, ale rovněž na příběhu zanechal punc osobitosti. Naprosto šílený Joker zachycený na stránkách Mankeho výbornou kresbou pak umocňuje už tak výborný dojem z výborného úvodního příběhu.
Druhý a neméně úchvatný komiks je Kameňák. Autorem je velezkušený scenáristický guru Alan Moore, jehož komiksy uctívají a milují fanoušci po celém světě. Kresbu má na starosti Brian Bolland, jenž v současnosti pracuje především jako tvůrce komiksových obálek. V barevném vydání Kameňáku si vydobyl i vlastní coloring, což není zrovna obvyklé. Jeho barvy dodávají příběhu onen pověstný vlásek, který ho vytáhl k dokonalosti. Tuzemští fanoušci mohou Bollanda znát z několika kraťasů uveřejněných v magazínu Crew nebo ze zahraničních věcí, kdy se podílel kupříkladu na seriálu Soudce Dredd či na maxisérii Camelot 3000. Moore není ani coby tvůrce Batmana nic dlužen své pověsti a i tentokrát stvořil pořádně ponuré dílo zachycené v temných kulisách gothamského podsvětí. Podíváme se do Jokerovy minulosti a zlehka nahlédneme i do jeho rozpolceného nitra. Pochopíme, jak se z něj stal jeden z nejbrilantnějších komiksových padouchů, a můžeme se těšit i na akčně detektivní spád příběhu. Moorovy scénáře jsou pověstné svou precizností a kladením důrazu na jednotlivé detaily. Ani tentokrát tomu není jinak a před námi se tak zjeví příběh, jenž se jako dětské říkadlo rýmuje s velmi zlověstnou a strašidelnou pointou. Není totiž úplně jasné, kde se nacházejí hranice lidského šílenství a co všechno musí jedinec podstoupit, než mu definitivně hrábne.
Třešničkou už tak dokonale vypečeném dortu je závěrečný příběh Dobrý člověk ještě žije. Ten si vzal pod palec Brian Bolland a to jak z kreslířské, tak i scenáristické stránky. Malá jednohubka, která rozhodně nezkazí funkci kvalitního dezertu po dvou skvělých chodech. Fanoušci mohou být potěšeni i z různých galerií, doslovů a pár maličkostí, které nám toto tuzemské vydání přináší. Netvrdím, že by si zapšklí rejpalové nenašli drobné náměty k vyslovení svých negativ, ale upřímně si myslím, že by to bylo jedině proto, aby si nezkazili své renomé ohrnutých nosů, než cokoliv jiného. Po Batman: Soví tribunál tady máme letos další pecku, která nadchne nejen všechny uctívače Temného rytíře, ale rovněž všechny milovníky komiksů všeobecně. Existují totiž komiksy, které až s nečekanou lehkostí boří bariéry mezi fanoušky mainstramu a všemi ostatními. To je možná ten největší kameňák, který se tomuhle dílku jednoznačně povedl.
Alan Moore, Ed Brubaker, Brian Bollan, Doug Mahnke:
Batman – Kameňák a další příběhy
vázaná, překlad Richard Podaný, obálka Brian Bollan, 132 barevných stran, 499 Kč
vydalo nakladatelství Crew
1 475 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora