Slovenská fantastika roku 2013
V tomto předvánočním období, kdy u většiny obyvatelstva stále ještě pracuje horečné přemýšlení na téma Co jen koupit pod stromeček? – Co si jen přát? možná přijde vhod pár tipů na dlouhé zimní večery z pera slovenských autorů. Vždyť je koneckonců závěr roku, a tak by se slušelo také trochu bilancovat, ne? Co se tedy na Slovensku urodilo v roce 2013? V první řadě Juraj Červenák pokračoval v psaní dobrodružství černokněžníka Rogana a jeho věrného vlčího průvodce Goryvlada v historicky laděné fantasy Zlato Arkony 2. I když se autor nechal slyšet, že si na chvíli potřebuje od fantastiky oddechnout, a tak se nám zaběhl k historické detektivce, věříme, že se k Roganovi ještě někdy vrátí a nenechá nás čekat příliš dlouho.
V minulosti ještě na chvilku zůstaneme. Na trhu se objevilo nové jméno: Henrich H. Hujbert a jeho nový hrdina jménem Rodan. Ale nenechte se zmást, s Roganem nemá mnoho společného. Román Morhen je sice zasazen do časů dávno minulých a, stejně jako Rogan, řádí v nakladatelství Artis Omnis, charakterizují ho však spíše lyricko-baladické popisy, slovanské zvyky, úcta k předkům a láska k rodné zemi. O akci ale nepřijdete. Mužský pohled na svět Artis Omnis vyvážilo ženskou něhou, citem a odkrýváním rodinného tajemství v knize Tajomstvo tvojho rodu od Michaely Elly Hajdukové, v níž mladá redaktorka časopisu v touze po skvělých článcích o rumunských hradech poznává charismatického cizince a nechává se pohltit nejen svými city k němu, ale i jeho děsivou rodinnou kletbou. Zvítězí láska, nebo šílenství? To je tedy otázka! Koncem roku Artis Omnis plánovalo rozšířit svou nabídku o sci-fi román Jany Plauchové – Večnosť omylov inspirovaný havárií raketoplánu Columbia. Jen předpokládám, že půjde opět o pořádné scifíčko, kterému autorka dělala čest svým loňským románem.
Sofia Vitalle není italská šlechtična, ale dvojice mladých autorek, která svou tvorbu nejprve představila na portálu Mám talent a po pozitivních ohlasech se jí podařilo vydat v nakladatelství Ikar svou prvotinu pod názvem Seduktor. Takže se můžeme začíst do příběhu pokušitele a svůdce Seda – padlého anděla, který má hříchem zničit sedm nevinných duší. Boj se zlem nabírá postupně na obrátkách, navíc hlavní hrdinka není žádná pipka a Sed není romantický krasavec, přece jen – vždyť je to neodbytný krasavec. Svou troškou do fantastické mlýnice přispěla i Lívia Hlavačková románem Gwind: Nezabiješ opět z nakladatelství Ikar, jenž čtenáře zavede do Společenství nájemných zabijáků a profesionálních vrahů. Hrdinka – obyčejné děvče se ocitá ve světě (je to minulost či alternatívní přítomnost nebo snad daleká budoucnost?) bez technických vymožeností, bezpečí a s pořádnou jazykovou bariérou, takže není divu, že pravidlům tohoto světa nerozumí a poruší to základní: Nikdy se nedívej vrahovi do tváře!
Mladším čtenářům je určen další román z nakladatelství Ikar – Za múrom od Vanessy Jóriové, se kterou jste se měli možnost setkat i na vyhlašování Ceny Fantázie 2013. V letošní sbírce Fantázia 2013 jí vyšla povídka. V románu se hlavní hrdinka při pátraní po svém otci dostává do krajiny „za zdí“, kde objevuje nádherný barevný svět plný exotických zvířat a rostlin. Poznává zlo, které se chystá zničit tuto svobodnou zem, a postaví se na její obranu. A opět romantika, tentokrát od Naty Sabové – známé autorky romantických fantasy románů, která v tomto roce z nakladatelství Motýľ přeletěla ke Koruně a vydala román Hry o lásku. Jde o příběh tajemné dívky, jejíž srdce se mladík Dade na záhadném ostrově Efra snaží doslova vybojovat. Šance jsou 1:11 a porotci jsou léčitelé, jasnovidci, média, psychokinetici a jiní podobně postižení nepřející. Nebude to mít věru lehké. Ale v tom je přece ta romantika, že?
Nové nakladatelství Koruna je fantastice příznivě nakloněno, vždyť v tomto roce vydalo i další titul – Arnarove deti – Sága o Vikingoch od Blanky Gondové. Čtyři příběhy třech sourozenců z Islandu v sobě mísí severské mýty, dobrodružství, lásku a exotické prostředí. Měňavci, čarodějnice, démonický duch a jeden pořádně odporný sebevědomý a zákeřný čarodějník, s těmi všemi se můžete střetnout na stránkách románu Vlčí brat od Kataríny Soyky, která v nakladatelství Hydra vydala už svůj třetí román. I tentokrát půjde o čarování a o lásku, ale hlavně o oddech a zábavu. Dynamický děj, rychlý spád, nepřetržitá akce – to je typická Soyka. Takže popisy zelenkavých větviček, z nichž se pomalu spouštějí paprsky letního slunce a padají vám za krk, nečekejte. Zato se pobavíte při záležitostech, které, pokud si čarodějnice nedá pozor, utečou ke svým majitelům i s dobře navařeným gulášem, anebo na získávání informací skrze spánek v cizích postelích. To by bylo něco!
Pokud vás to víc táhne k SF a máte rádi neobyčejné střetnutí třetího druhu a tajné služby, vyzkoušejte si způsob astrálního cestovaní skrze černou díru na druhý konec vesmíru. Spolu s Constantinem objevíte hned několik druhů Bytostí, které vám nedají pokoj, dokud k nim nepřivedete další a další a… Vždyť to znáte: host do domu… Trocha humoru, trocha lásky, exotický svět a způsob cestovaní, který by asi vyhovoval každému. Vždyť kdo by nechtěl omládnout porodem přes biomechanickou dělohu? Abyste dlouho nehledali, prozradíme vám, že román se jmenuje Astrálny pútnik a napsala jsem ho já, Lenona Štiblaríková. Má 620 stran a jeho koupí můžete podpořit buď výstavbu nového záchytného centra pro utečence z Mlhoviny Raka anebo nakladatelství Hydra.
Třetím letošním tahounem nakladatelství Hydra je antologie povídek českých, moravských a slovenských autorů okořeněná ilustracemi čtrnácti ilustrátorů – Fantastická 55. Mikropovídky a krátké povídky nabízejí široké spektrum témat, zpracování a prostředí, jsou napsány ve slovenském i v českém jazyce a myslím, že každý si mezi nimi najde toho svého „favorita“. U antologií se na chvíli zastavím, neboť tento rok k nim byl duch fantastiky milostivý a nadělil nám jich víc. V Artis Omnis vyšlo to nejlepší z českého a slovenského pochmurného undergroundu – Kniha Bolesti. Sestavil ji Mark E. Pocha, který má i ve Fantastickej 55 dvě povídky. Kousky v této sbírce spojuje bolest, bolest a příšerná bolest, ale nejen fyzická. Ještěže je jen na papíře, takže když na vás bude těch výkřiků a krve moc, stačí si založit stránku a přehoupnout se k vítězným povídkám Martinus Ceny Fantázie 2013 – Fantázia 2013, která díky Ivanovi Aľakšovi a Martinusu vyšla v listopadu. Najdete v ní scifíčka, fantasy, horor i humor, a dokonce (šeptem) i tu erotickou – a kdyby něco, tak tu jsem nečetla, a dokažte mi, že lžu! Když už sumarizuji tvorbu tohoto roku, nedá mi nevzpomenout také elektronický sborník eFantázia vol. 02 z nakladatelství Fantázia, který vyšel začátkem roku 2013 a najdete v něm povídky, které porotu v minulém roce zaujaly, ale nevešly se do tištěné sbírky.
Štafeta od stánku ke stánku na letošní Bibliotéce přinesla nečekaný úlovek – absurdní satirický fantasy román o byrokratické mašinérii a technice Škoricovník – Zlatá cesta tandemu ve složení: Martin Jurík a Michal Ružička z nakladatelství Marenčin PT a sbírku fantasy povídek Ďalší psí deň od Viktórie Laurent-Škrabalovej, vítězky Ceny Bibliotéky 2011, které vyšly dvě povídky i ve Fantázii 2007 a 2011. Román Vodka a chróm od Viliama Klimáčka nabízí čtenářům dva paralelní osudy jednoho člověka, které se odehrávají ve dvou různých realitách – ve skutečné a ve fiktivním totalitním státu Slovanská Karpatia. Komu je to málo a má chuť líznout si ještě něco z hororu, je tu volně dostupný elektronický časopis věnovaný jen a jedině strachu, děsu a hnusu – strašidelná Kobka. Listopadové a prosincové číslo bude věnováno Vánocům a příšernostem, které vás v čase svátků mohou postihnout. Nesmíme zapomenout ani na Jupiter – momentálně asi jediný slovenský SF časopis vydávaný elektronicky Martinem R. Králikem v nakladatelství Rogerbooks, jenž aktuálně nabízí steampunkové číslo a prý se můžeme těšit i na space operu!
Takže doufám, že jsem na nikoho nezapomněla. Abych to shrnula, máme tu: 11 románů, 5 povídkových sbírek a 2 časopisy – fantasy stejně jako SF. Horor je zastoupen povídkami. Výmluvy typu: Nemám co na sebe, přivádějí muže na pokraj zoufalství. Výmluvy typu: Slovenskou fantastiku nečtu, protože si z ní není co vybrat a vlastně ani nevím, co koupit, přivádějí k zoufalství zase mě. Takže – šup, šup – koukejte objednávat, nakupovat a hlavně hodnotit a šířit to naše – ryze slovenské, neboť kdo jiný to má číst, když ne my, vy, sousedé, rodina, kamarádi, přátelé či známí? A na závěr už jen maličká prosba: Pokud jste něco z výše uvedeného četli a líbilo se vám to, dejte to vědět nějakou recenzí, hvězdičkami anebo alespoň větičkou-dvěma na stránky knihkupectví, nakladatelství či na Legie.info anebo alespoň do komentářů k tomuto článku. Dny, kdy se vše dobré chválilo samo, jsou už pryč. Dnes máme kapitalizmus a ten chválí jen za peníze. A v čase Vánoc za přímo nekřesťanské peníze! Podobně prosíme napsat do komentářů, pokud ještě víte o nějakém slovenském nakladatelském počinu v žánru fantastiky za rok 2013, který v tomto článku nebyl zmíněn. Děkujeme.
Lenona Štiblaríková
převzato ze serveru Fandom.SK
1 357 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora