Vědmák ve skleněném domě (recenze)
Geralta z Rivie nemusíme na stránkách věnovaných fantastice představovat. Knihy Geraltova duchovního otce Andrzeje Sapkowského si u nás i světě našly množství oddaných fanoušků a dočkaly se zpracování v podobě filmu, seriálu a neméně oblíbených počítačových her. Ani deváté umění nezůstalo pozadu. V letech 1993 až 1995 se objevil šestisvazkový komiks, který scénářem zaštítil, spolu s Maciejem Parowskim, samotný Sapkowski a o kresbu se postaral Bogusław Polch. V letech 2011 až 2012 se také u nás objevil i komiks, který byl doplňkem k vydání počítačové hry Zaklínač: Vrahové králů. Námětem se tehdy na komiksu pojmenovaném Zaklínač – Zájmy státu znovu podílel Andrzej Sapkowski.
V loňském roce se předlohy chopilo americké nakladatelství Dark Horse a v tvůrčím tandemu Paul Tobin a Joe Querio dalo vzniknout nové pětidílné minisérii. Aktuálně se na našich knižních pultech, díky nakladatelství Crew, objevila česká mutace tohoto počinu, pojmenovaná Zaklínač – Skleněný dům. Už při zjištění, že takovýto komiks vůbec existuje, se na mysl nutně vkrade otázka: Jak si zaoceánští tvůrci s populárním světem a postavami poradili? Nepovažuji se za skalního fanouška knižního Zaklínače, ale v jistém období jsem ho hltal stejně jako mnoho podobně postižených čtenářů. Po letech jsem se chtěl k zaklínačské sérii vrátit, ale přiznávám, že už mě četba nebavila a knihu jsem odložil. S počátečním pesimismem jsem tedy přistoupil i k četbě amerikanizovaného zmutovaného vědmáka.
Je otázkou, jak budou ke Skleněnému domu přistupovat zarytí uctívači literární předlohy. Je to sice dlouho, co jsem knižní sérii četl, ale přesto mi v komiksu některé věci, jako třeba chování se hlavního hrdiny v určitých situacích, s předlohou neladily. Avšak jedním dechem dodávám, že nové komiksové zpracování přesto považuji za vydařené. Autoři se primárně nesnaží adaptovat knižní předlohu, ale s využitím daných kulis a hlavní postavy vypráví vlastní příběh. A to se jim daří, atmosféra Sapkowského světa byla jen málokdy tak temná a hororově podmanivá jako v jejich komiksovém podání. Geralt hned v úvodu potká rybáře Jakuba, v jehož společnosti se dostane nejprve do bludného lesa a poté i k prokletému domu. Rybářova mrtvá žena, přeměněná v démonickou bytost, jim ukazuje cestu, která vede až do příbytku s množstvím zdánlivě opuštěných pokojů.
Na relativně malém prostoru se odehrává promyšlený příběh bez hluchých míst. Tvůrci dokázali vyvolat hutnou a ponurou hororovou atmosférou a postupně odhalují vše, co by čtenáři nemělo zůstat zatajeno. Vše do sebe v průběhu děje hezky zapadá, byť s explozí originality se určitě nesetkáme. Obálku má sice na svědomí slovutný Mike Mignola, ovšem Queriova kresba má s tímto uznávaným kreslířským matadorem mnoho styčných bodů. Některé obrazové výjevy jakoby vzdávaly hold opusům o démonu s upilovanými rohy a i scénář samotný má v podstatě mnohem blíže k okultně mýtickým Mignolovým příběhům než k atmosféře, kterou do svých knih vnesl Andrej Sapkowski.
Nemyslím si, že by komiks nebyl pro příznivce Zaklínače přínosem, nakladatelství Crew zkušeně vsadilo na dobrou kartu. Okruh Geraltových fanoušků se během let nebývale rozrostl a i příznivci komiksu si přijdou na své. Příběh bezpochyby funguje i sám o sobě bez znalosti literární předlohy. Naopak, dost možná si ho užijete ještě o mnoho víc, protože v něm nebudete hledat chyby a odchylky od literárního charakteru Geralta z Rivie. Nezbývá než se těšit na další ponurou sérii, která už v originále vychází pod názvem Fox Children.
Paul Tobin & Joe Querio: Zaklínač – Skleněný dům
brožovaná, překlad Martin D. Antonín, obálka Mike Mignola, 136 stran, 329 Kč
1 972 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora
Je to dobře načasované. Do měsíce vyjde na PC Zaklínač 3 Divoký hon.Tak že pro milovniky Zaklinačova světa, jasná volba jak zaplňit volnou chvilku před hrou.
Tak tak 🙂