Ocenění

Doctor Who aneb Větší uvnitř (recenze)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 16 srpna 2018 21.05

Doctor Who nám po vánočním televizním speciálu zregeneroval a tentokrát na sebe vzal netradiční ženskou podobu. Doposud vyzkoušel už dvanáct mužských tváří (třináct pokud počítáte Válečného) a jedna z nejvíce oblíbených byla desátá inkarnace, kterou ztvárnil známý britský herec David Tennant. Ten na televizních obrazovkách zraje jako víno, což nedávno dokázal v roli zabijáka Kilgrava z marvelácké Jessicy Jones. Na přetřes přichází právě proto, že nakladatelství Crew začalo vydávat komiksy z doktorova universa a kromě donedávna aktuální Dvanáctky se hodlá věnovat i oblíbené Desítce. Komiksová kniha Revoluce hrůzy je sestavena hned ze dvou příběhů a fanoušek se nestačí divit, jak dobře byla dodržena atmosféra, nadhled i charakter samotného Doktora. Pomrkávání tvůrců na znalce seriálu je však decentní, potěší například „záběry“ na Plačící anděly, Cybermeny, Oody nebo samotného Vládce…

DrWho10-revoluce

Právě vydávaná komiksová dobrodružství desátého Doktora začínají po nedobrovolném rozloučení se společnicí Donnou Noble. A kdykoli Doktor cestuje sám, vyplouvá na povrch jeho temná stránka. Naštěstí vstoupí do jeho Tardis Gabriella Gonzalezová, a to hned v prvním z příběhů, který nás zavede na Zemi, kde ulice opanuje nevýslovný děs. Rozličná monstra a znetvoření lidé se pohybují městem a mezi nimi lze zahlédnout klidného muže v modrém obleku a dlouhém kabátu s nasazenou helmou, okuláry a nespočtem antének. Další příběh dokáže rozmanitost doktorova univerza. Na Zemi se totiž ani neohřejeme a už jsme v jiném čase a v jiné galaxii, kde se Doktor pokouší setkat se svou přítelkyní Zhe, umělkyní, která pouhou myslí dokáže měnit a vytvářet objekty. Ovšem místo vyhlášené umělkyně naleznou proměnlivý dům hrůzy a strážce, kteří se návštěvníky snaží zabít v domnění, že se je pokoušejí nahradit v učednické pozici.

Scénář k Revoluci hrůzy napsal zkušený Nick Abadyis, který za sebou má i oceňovaný grafický román Lajka a byl tedy sázkou na jistotu. Přestože je znát, že se jeho scénáře od těch seriálových v mnohém liší, odvedl důkladnou práci. Doktorův charakter, jak už bylo řečeno, vystihl skutečně dokonale a slova, která vypouští z úst do komiksových bublin, jsou uvěřitelná a leckdy i vtipná. Dalším esem se ukázala být Elena Casagrandeová se zkušenostmi s Hulkem, Akty X či Star Trekem. Její kresbu následně oděla do barev Arianna Floreanová a ve výsledku je na co se dívat, a to především pro odvahu variovat styl. Vedle standardní kresby tu totiž narazíte i na groteskní až karikaturní úseky, s jejichž pomocí komiks nahlíží do těžce zkoušené mysli nové Doktorovy společnice, která se snaží vyrovnat s neuvěřitelnými věcmi, jež se kolem dějí.

Revoluce hrůzy po všech stránkách naplňuje očekávání. Dokazuje, že se svými sto dvaceti osmi stranami je stejně jako Tardis větší uvnitř, skrývá totiž velikost samotného Doctora Who. Je humorná, udržuje si patřičný nadhled a navíc je i děsivá, což potěší milovníky seriálových dílů Blink nebo Listen. Není v ní nouze o technické serepetičky, sonické šroubováky i jiná udělátka. Jediné negativum snad tkví v cílové skupině. I když kniha obsahuje vysvětlení, kdo je Pán času a je opatřená také originálním a úžasným popisem jeho světa, četbu si těžko užije kdokoli mimo fanouškovskou základnu. Whoviané se ovšem rozhodně mají do budoucna na co těšit. Laťka je nastavena hodně vysoko…

Dr. Who: Revoluce hrůzy

 

scénář Nick Abadzis, kresba Elena Casagrand

brožovaná, překlad Jiří Pavlovský, obálka Alice X. Zhang, 128 stran, 329 Kč

crew-logo

1 379 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.