Ocenění

Prokleté knihovny vás chytí do spárů a nepustí (recenze)

Autor | Aktuality | Úterý 31 prosince 2013 7.30

Knihovny mohou být různé. Třeba i prokleté. A taková prokletá knihovna dovede nadělat spoustu problémů. Díky antologii povídek z dílen známých i méně známých českých autorů s názvem Legendy: Prokleté knihovny se však můžete na většinu ze zapeklitých nebezpečí, jež mohou poblíž nahromaděné síly slov vyvstat, připravit hezky v pohodlí domova třeba i s šálkem horkého nápoje. Kupříkladu zjistíte, že vypůjčené knihy není radno nevracet, protože by ostatní mohl přepadnout stesk a spolu s ním i náhlá touha po pomstě, a kromě jiného také konečně získáte odpověď na otázky, zda se může z knihovníka stát hrdina, nebo kam odchází spálené knihy…

Hned první povídka Mr. Icy od Martina D. Antonína čtenářům názorně ukáže, jak by to asi vypadalo, kdyby jim z toho čtení tak trochu přeskočilo. A to zrovna v okamžiku, kdy se mimozemšťané rozhodnou, že je na čase obsadit Prahu. Anebo možná celou Evropu. Ale jak už to bývá, nic zde není takové, jak se na první pohled zdá… Jak už je u Martina D. Antonína dobrým zvykem, humorem v příběhu nešetří, i když oproti jeho poslední povídce Svědectví kamene (která volně navazuje na povídku Drakobijec ze sbírky Legendy: Draci) je výsledek přece jen poněkud slabší, zvláště pokud preferujete trpaslíky a trolly před poněkud bláznivými lidmi. To druhá povídka Čestný dluh od Lucie Lukačovičové čtenáře vtáhne do tajemného domu, v němž má hlavní hrdina splatit dluh svého nemohoucího strýce a po jednu noc chránit jeho nestárnoucí přítelkyni. Na první pohled úkol věru jednoduchý, ovšem pouze do chvíle, než hrdina zjistí, kým strýcova přítelkyně ve skutečnosti je. Povídka je výjimečná zdařilými popisy, jež navozují skutečně tíživou atmosféru, ale ani o akci v ní není nouze. A když už píšu o tíživé atmosféře, pak nelze nezmínit povídku Povstaňte z popela od Michaely Portychové. Příběh sledující život dívky, kterou zajímají více knihy než lidé, mě na první přečtení sice příliš nezaujal, přesto se na něj pro jeho mrazivost zapomíná jen těžko; hlavně těm, kteří stejně jako podivná dívka z povídky preferují společnost knižní před tou lidskou.

Kromě už zmíněných spisovatelů se zde čtenáři mohou v povídce Svazek číslo 25 setkat i s Leonardem Medkem, kde autor čtenářům odhalí, co všechno se dá objevit v takové knižní pozůstalosti, anebo s Danielem Tučkou, jehož incendiarius ve steampunkové povídce z budoucnosti s názvem Hex Libris nenechá žádného milovníka knih v klidu. Do antologie přispěl také známý knihovník a mistr slov Míla Linc, nebo oblíbený Jiří Pavlovský, u jehož lehce hororové povídky Knihovník jsem si nebyla jistá, zda se smát, nebo se raději bát. Čtenářům XB-1 dobře známý Vlado Ríša do sbírky přispěl čtivou povídkou Griomoár, v níž sleduje osudy zlodějíčka, jenž se nechal při jedné ze svých výprav docela nešikovně chytit a aby své hříchy vykoupil, musí se vydat na lup ještě jednou, tentokrát s cílem získat zpět to, co bylo ukradeno samotné královně. Sborník obsahuje celkem dvacet povídek, z čehož kolem mě prošuměly pouze tři, aniž by na mě zanechaly jakýkoliv, byť alespoň negativní dojem a jen u těchto tří jsem se musela vracet ke svým poznámkám, abych si vůbec vzpomněla, čeho se týkaly. Čemuž se vzhledem ke jménům autorů, kteří do antologie přispěli, není moc co divit.

Na bezmála tisíci stranách nás autoři zavedou nejen do světa fantazie, známý překladatel Jan Kantůrek a autorka Františka Vrbenská čtenářům poví něco rovněž o knihovnách už známých a oba se nezapomněli podělit ani o své zkušenosti s knihami, které, jak se ve sborníku dozvíme, mohou být nejen příjemnými společníky, ale dovedou být i pěkně zákeřné a úskočné. Ať už máte rádi elfy, trpaslíky, upíry nebo snad jen knihy jako takové, v Prokletých knihovnách si dozajista přijdete na své. Snad jediným záporem antologie je její velikost, jež může být na druhou stranu i jejím kladem – pohodlným čtením na cesty rozhodně se svou úctyhodnou váhou není, čtenářům však na druhou stranu poskytne zábavu na řadu dlouhých zimních večerů. Knihu navíc ilustrovala Zdeňka K. Lukovská, a jak už to u knih od Strak na vrbě bývá, i tato je svým vzhledem a provedením výjimečná, dokonce bych se nebála říct, že je tou nejhezčí knihou, která se mi za tento rok dostala do ruky. Jako vánoční dárek už to knihu sice koupit nestihnete, ale sami sebe jí můžete obdarovat kdykoli…

Michael Bronec sest. Legendy: Prokleté knihovny

vázaná, obálka Jana Šouflová, ilustrace Zdeňka Lukovská, 550 Kč

Související články:

Máte odvahu na exkurzi Prokletých knihoven? (ukázka)

Michael Bronec: Vždy jsem chtěl žít dobrodružným životem…

1 831 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.