Warcraft bratrstvím spoutaný (recenze)
Je to už rok, co předcházen napjatým očekáváním vtrhl do našich kinosálů snímek Warcraft s podtitulem První střet, a i když bezesporu nešlo o nejlepší fantasy, co jsme kdy viděli, úplný průšvih to nebyl a ostudu herní předloze neudělal. Podle tržeb ze Spojených států by se mohlo zdát, že půjde na drahnou dobu i o Poslední střet, ovšem ve světě si film posléze výrazně polepšil, především pak s tučným přispěním Číny v podobě 220 milionů dolarů. Nedávno se nejen herním fanouškům dostal díky nakladatelství Crew do rukou komiksový prequel k filmu vydaný pod názvem Warcraft: Pouta bratrství. Stojí útlá brožovaná kniha za koupi? Překonává snad svého filmového bratříčka, anebo je odsouzena upadnout do ticha věčného zapomnění?
Scénář napsal dle námětu Chrise Metzena čtenářům xbéčka dobře známý Paul Cornell (autor povídkové série se špiónem Jonathanem Hamiltonem či románové série městských fantasy chystané Argem). Příběh o desetiletí předchází filmovému ději a ukazuje nám ústřední postavy Aliance a jejich vztahy. Seznamujeme se s mladým (tehdy ještě princem) Llanem a budoucím velitelem Lotharem i samotným Medvihem, který zrovna dokončil svůj výcvik Strážce. Vše začíná, když se tato trojice vydá na odvetnou výpravu na území trollů v odpověď na útok decimující vesničany v okolí Stormwindu. Hrdinové Aliance se střetnou i s magií posedlým šamanem, kterého ovládá mocný fel. Po úspěšném zákroku Strážce se bratrstvo vrací spokojeně domů, nicméně v troskách trollího obydlí se to hemží novými trollími válečníky. Jejich vůdce nachází v sutinách tělo mrtvého otce – šamana, a tak se kolo otáčí a jede se nanovo, jen s výměnou stran. Nový vůdce se rozhodne seskupit vojsko a pomstít se Stormwindu, což je v kostce celý příběh komiksových Pout bratrství.
Hlavní postavy čelí důsledkům svého unáhleného jednání a musejí se postavit mnohem větší hrozbě, než původně zamýšleli… Příběhová stránka viditelně trpí jednoduchostí a předvídatelností víc než film, navíc se dá jen těžko věřit, že hlavní postavy komiksu v budoucnu dospějí do tak zajímavých charakterů, jakých se nám dostalo v hereckém podání zkušeného Travise Fimmela, charismatického Bena Festera a hloubavého Dominica Coopera. Volně přejděme ke grafické stránce komiksu. Čtenář už při otevření knihy zjistí, že na kresbě a doprovodných pracích se podílela úctyhodná skupina umělců. Pro komiksové fajnšmekry mohou být některá jména známější – Eddie Nunez (Wolverine, Spider-Man), Roy Allan Martinez (Wonder Woman, Smallville), Alé Garza (Deadpool, Robin) atd., ovšem žádnou hvězdu mezi nimi nenajdete a pro většinu domácích čtenářů zřejmě půjde o jména docela neznámá. Pokud se někde sejde tolik kreslířů, malířů a grafiků, mohli bychom očekávat přímo obrazové orgie. Zdá se ale, že množství může být leckdy spíše na překážku, protože kresba vyhlíží celkově příliš pastelově a unyle (ostatně sami můžete posoudit dle ukázky).
Příběhovou snahu o realističnost kresba spíše podkopává, což ve výsledku působí jako divoká směs krvavé fantasy a pohádky. Komiks tak lze doporučit spíše mladším čtenářům zvyklým na nudný mainstream, v němž jsou jednotlivá okna vyplněna spoustou barevných spršek a výtvarníci si příliš nelámou hlavu s hrou stínů a světel či s propracovanými detaily. To se bohužel podepisuje i na orientaci v postavách. Už jen hlavní postavy prince Llana a velitele Lothara se až náramně podobají – podobné rysy v obličeji, střih vlasů, postava, oba zakuti v oceli. A tak čtenáři nezbývá nic, než si čas od času zalistovat zpět a zjistit, která z postav měla vlasy tmavě hnědé a která černé. Na druhou stranu, od komiksového Warcraftu se jen těžko dalo očekávat víc než průměrné čtivo, které sice neurazí, ale těžko se k němu budete ještě vracet…
Warcraft: Pouta bratrství
scénář Paul Cornell, kresba Mat Broome, Michael O’Hare, Eddie Nunez aj.
brožovaná, překlad Martin D. Antonín, obálka Kevin Tong, 112 stran, 279 Kč
1 006 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora