Osobnosti žánru doporučují (Ríša, Lukačovičová, Pavlovský)
Máme je rádi a vážíme si jich. Jsou to osobnosti domácí žánrové scény a jejich práce nám přináší jen a jen radost. Jenže co oni sami považují v žánru za to nejpozoruhodnější? Co by nám chtěli doporučit? Půjde o knihy, které bychom od nich nečekali? Půjde o knihy, které jsme snad sami dosud přehlíželi, a přitom bychom moc rádi věděli, co na nich věhlasné osobnosti zaujalo? V dalším článku naší nové série jsme požádali Vlada Ríšu, Lucii Lukačovičovou a Jiřího Pavlovského o to, aby čtenářům doporučili trojici knih fantastického žánru. Nemuselo jít o tituly, které snad pokládají za nejlepší, každopádně jde ale o knihy, které mají rádi a neváhají se o to s námi podělit…
VLADO RÍŠA DOPORUČUJE
Vyber tři knihy, které máš rád? Naštěstí mě Martin oslovil docela brzy, protože výběr se bude zužovat a zužovat. Když jsem si procházel předchozí díly, několikrát jsem v duchu zasakroval: Hergot! Tuhle bych tam asi dal taky. Naštěstí výborných knih je hodně a tak jsem zalovil (vzhledem ke svému věku) v poněkud starších vodách. A to jsem ještě vynechal Verna, Lema, Wellse, Strugacké (Piknik u cesty) a mnoho dalších. Nakonec jsem se rozhodl pro ty následující a třeba si je někdo přečte.
ONDŘEJ NEFF: DVORANA ZVRHLOSTI
Pod názvem Dvorana zvrhlosti se skrývá výbor nejlepších povídek z Neffových sbírek z osmdesátých a devadesátých let minulého století. Výbor není koncipován jako čistá sci-fi, nalezneme zde např. i upířiny, fantasy a povídky překračující žánr. Nacházejí se zde i dvě, podle mne vůbec nejlepší Ondřejovy povídky a to Největší vodvaz v dějinách svangu a Bílá hůl ráže 7,62.
JOSEF NESVADBA: TARZANOVA SMRT
Soubor třinácti vědeckofantastických povídek. Upoutají stejně nevšední fabulační schopností a námětovou rozmanitostí, jakož i citlivým smyslem pro problémy moderního člověka a světa, v němž žije a svými činy a myšlením spoluvytváří. Byly vynikající nejen ve své době, ale jsou nadčasové. Díky své profesi psychiatra dokázal Josef Nesvadba vytvořit příběhy, z nichž stále ještě mrazí. Dodnes u mě vede Blbec z Xeenemünde. Mnohé povídky byly úspěšně zfilmované.
RICHARD ADAMS: DALEKÁ CESTA ZA DOMOVEM
Příběh skupinky králíků, která vytuší smrtelné nebezpečí, opustí svůj domov a vydají se na dalekou cestu do neznáma. Spousty nepřátel, mnoho nebezpečných situací a jejich vlastní bezbrannost v nelítostném a drsném světě jim nedodá ani chvilky klidu. Když se přátelé dostanou na místo, které by mohlo být jejich novým domovem, zjistí, že se i přes zdánlivé bezpečí jedná o smrtelnou past. Nakonec se jim podaří uprchnout a vybudovat nový domov, čekají je však další obtíže. Ovšem hrdinové příběhu se nevzdávají a díky své prohnanosti vítězí nad každým nebezpečím a nepřítelem. Geniálně napsaná kniha pro děti i dospělé, nebo spíš možná naopak – pro dospělé a i děti.
LUCIE LUKAČOVIČOVÁ DOPORUČUJE
JORGE LUIS BORGES: SPISY I – FIKCE, ALEF
„Věci, které mají tu strašnou vlastnost,
že se na ně nedá zapomenout…“
– Jorge Luis Borges: Záhir
Borges byl pozoruhodný argentinský spisovatel, esejista, básník a knihovník, který strávil posledních přibližně třicet let svého života slepý, což ho nezastavilo a nezlomilo. Borges se s oblibou, možná až posedlostí, vrací neustále k tématům masek, zrcadel, labyrintů, pouští, pokřivených snů, snové reality, magických knih a knihoven, nadpřirozené moci slova a jazyka. Jeho povídky je potřeba vstřebávat a vychutnávat, ne se je pokoušet hltat ve spěchu – to by bylo jako obrátit do sebe na ex drahé víno. Jsou to texty, které nejsou nabité divokou akcí, ale není v nich nouze o napětí, krutost postav, zvláštní obrazy, úvahy a šílenství. Od doby, kdy jsem přečetla příběh Záhir, nemůžu na Borgesovo dílo zapomenout. Mimochodem, ve Spisech I je zahrnuta povídka Tajný zázrak, která se odehrává v Praze.
J. R. R. TOLKIEN: LEGENDA O SIGURDOVI A GUDRÚN
Bez oka bojovník
budící bázeň,
sveřepý beze slov
stanul mu v cestě
– J. R. R. Tolkien: Sigurdovo narození
Vždycky mě lákala dvojjazyčná vydání téměř čehokoli a Legenda o Sigurdovi a Gudrún rozhodně stojí za pozornost. Nejedná se o příběh ze Středozemě, ale o Tolkienovo zpracování staré severské legendy, jejíž veršovaná varianta se dochovala jen ve zlomcích – zato v prozaické verzi zůstal dostatek materiálu, aby se měl Tolkien o co opřít. V tomto příběhu naleznete všechno, čím staré severské legendy hojně oplývají: vraždy, incest, prokletí, intriky a křivé přísahy. Dodatečnou zábavou při čtení může být lovení prvků, na které lze narazit v „Pánovi prstenů“ nebo v „Silmarillionu“. Od meče, jenž byl zlomen, přes dračí kletbu, až po hrozivého starce (ano, uznávám, že Gandalfovi oproti Ódinovi trochu přebývá jedno oko).
JONATHAN STRAHAN SEST. NEJLEPŠÍ SCIENCE FICTION A FANTASY 2011
„Kdo je Miriam?“
„Já. Mohla bych být Miriam.“
„Ano, mohla byste být Miriam.“
– Robert Shearman: Obnova
Jména. Přiznávám, že zpočátku mě tahle sbírka oslovila hlavně pestrými jmény autorů, která prozrazovala, že pocházejí z nejrůznějších koutů světa, nebo přinejmenším vyrůstají z dědictví různých kultur. Nnedi Okoraforová, Hannu Rajaniemi, Caitlín R. Kiernanová… Tak jsem se pohroužila do mozaiky slov a každému mohu doporučit, ať to zkusí také. Sborník ukazuje přehlídku způsobů, jakými myslí, píší, sní a představují si velmi různí lidé. Je to studna různorodých podnětů. Některé texty vycházejí z naší známé reality (a jejího předpokládaného vývoje), jiné jsou od ní až nepříčetně daleko, směrem k hlubinám psychedelična. Přítomnost povídek od mých osvědčených oblíbenců (např. Neila Gaimana) už byla jen příjemnou třešničkou na dortu.
JIŘÍ PAVLOVSKÝ DOPORUČUJE
Vybírat nejlepší knihy je jako sledovat předem jasný boj nadšení mládí (ještě obaleného křupavou krustou nostalgie) s cynismem dospělosti. Čím je člověk starší, tím víc má načteno a už ví, jak co funguje a dokáže rozpoznat autorovy triky a odhalit jeho slabé stránky. Místo oslnění pak jen pokýváte hlavou a řeknete, no jo, dobrý, ale čekal jsem, že budeš tvrdší, Batmane. Postavy má autor všechny na jedno brdo, finále je slabší, zvrat jsem očekával a na straně 345 má zbytečný odstavec. Takže když jsem se snažil vybrat nejlepší knihy a přestože i dneska nacházím věci, které se mi líbí (věci od Martina, Abercrombieho, Reynoldse, Stephensona), pořád mi v hlavě vyskakovaly tituly, které jsem četl před dávnými lety. I když možná, kdybych dnes našel odvahu je přečíst znovu, tak bych taky už jen pokýval hlavou a řekl, ale jo, ale na straně 345 je zbytečný odstavec.
RAY BRADBURY: MARŤANSKÁ KRONIKA
Výborně vyvážená sbírka. Ray Bradbury je jako agent záškodník, který se vám vždycky dokáže dostat do zad a vy netušíte, jestli v ruce drží nůž, drbátko, nebo se jen tak chce přitulit. Horory, komické i poetické příběhy se tu míhají jako kulička v rukou zkušeného skořápkáře a ať vsadíte, co vsadíte, Ray Bradbury vás vždycky oškube.
PHILIP K. DICK: UBIK
…ale v podstatě cokoliv, třeba Oko na nebi, Marťanský skluz v čase či Temný obraz. Nebo jakoukoliv z jeho povídkových sbírek. Je fakt, že Dick mi sedl od samého začátku. Narušování reality, bizarní nápady, světy, ve kterých nemůžete věřit ani klice u dveří. Minimální technika, jen střet normality s něčím šíleným. Dick je asi nejvíc moje krevní skupina – a hlavně vám umožňuje užít si tu pravou feťáckou paranoiu, aniž byste pak museli krást autorádia.
HENRY KUTTNER: ROBOTI NEMAJÍ OCAS
Tohle nedávám ani tak za kvality (byť je má), jako z radosti, že to u nás vyšlo. Sheckley a Kuttner jsou u nás neprávem opomíjení velikáni – možná proto, že humoristické sci-fi příběhy a nápadité hříčky s pointou zase tolik netáhnou. A co by si zasloužilo vysoké hodnocení víc, než příběhy vynálezce, který dokáže vynalézat pouze totálně namazaný… a bohužel si ráno nikdy nepamatuje, co to vlastně vynalezl? Navíc jsou tam rozhodně nejroztomilejší dobyvatelé Země v dějinách science fiction.
Související články:
Osobnosti žánru doporučují (Kadlečková, Němec, Procházka)
Osobnosti žánru doporučují (Nováková, Podaný, Kopřiva)
Osobnosti žánru doporučují (Herec, Vrbenská, Šlechta)
Osobnosti žánru doporučují (Rečková, Králik, Renčín)
Osobnosti žánru doporučují (Veselá, Hokr, Kyša)
Osobnosti žánru doporučují (Pavelková, Kotrle, Linc)
SPECIÁL: Redakce webu XB-1 doporučuje (Buriánková, Kubátová, Bílek)
2 413 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora
Bradbury a Tolkien jsou stálice, ale velmi mě potěšilo doporučení jednoho z mých oblíbených spisovatelů J.L. Borgese. Tato rubrika je moc zajímavá.
Příští týden pro vás budeme mít přehledy oblíbených knih od Petry Neomillnerové, Michaela Bronce a Jana Hlávky a myslím, že o překvapení rozhodně nebude nouze…
btw – viete, že Gaiman má na Kickstarte Kuttnerovych Hogbenov? http://www.kickstarter.com/projects/195826489/the-hogben-chronicles-of-henry-kuttner