Ocenění

Neobyčejná literární bouře (recenze)

Autor | Aktuality | Úterý 28 června 2016 20.05

Román Kyberbouře svým názvem připomíná spíš science fiction osmdesátých let než současnou tvorbu. Obsahově jde ovšem o aktuální dílo propojující krizi virtuálního světa s extrémní situací v reálném světě. Obrázky ze sněhem zapadaného Manhattanu nám každoročně dávají vědět, že kdesi na světě je termín bílé Vánoce stále ještě v kurzu. Co kdyby se ale o vánočních svátcích s pořádnou sněhovou nadílkou kromě jiných problémů ještě vypnul proud a už by nenaskočil? Na venkově jsou možná delší výpadky proudu běžné, ale ve městě, které nikdy nespí, znamená byť jen hodina bez proudu mnohem víc než jen nebezpečnou komplikaci. Paniku navíc ještě znásobí zpráva o šířící se virové epidemii…

Kyberboure_obalka

V jádru má Kyberbouře z letos vydaných titulů blízko k Apokalypse Z: Začátek konce. Možná trochu překvapivě, řeknete si, ale těch tematických průsečíků je ze začátku víc než dost. Stejně jako zmíněný zombie román zachycuje i tento katastrofický technothriller boj o přežití den po dni, hodinu po hodině. Skutečný a zhoršující se stav věcí se lidé dozvídají skrze média, jejichž objektivní informační síla je naprosto mizivá. Sněhová bouře a mráz nahrazují zombíky, kterým se ovšem obyvatelé New Yorku postupem času a strádáním čím dál víc podobají. Manhattan se stává pastí, v níž se vedle lidských životů bojuje i o lidské duše. Vymlácená výloha a vyrabovaný obchod s potravinami je jen nevinný začátek. Kde ale leží hranice, kdy se člověk přestane dělit s ostatními a začne se starat jen a pouze o sebe?

Ačkoli je autor románu Matthew Mather profesně zaměřený na počítačovou bezpečnost, hlavní postavě tyto znalosti překvapivě nepropůjčil. Vypravěč je obsazen do role ochránce rozklížené rodiny, jehož největší starostí je zajistit bezpečí svých nejbližších a obstarat pro ně dostatek jídla. Teprve vedlejší postavy byly obtěžkány specializacemi, jakými jsou třeba odborník na komunikační protokoly nebo novinář sledující činnost hackerských organizací. Mohlo by se dle žánrového zařazení zdát, že román bude přímo prošpikován technickými vychytávkami, ale není tomu tak. Nejmodernější technologie nacházejí v prostředí, kde téměř nemají šanci fungovat, nové využití, ale přesto je jejich význam ve srovnání s těžko ukojitelným hladem upozaděn.

Cyberstorm

Zprávy z televize nebo rádia, pouliční drby a všudypřítomné dohady činí z hlavního hrdiny nespolehlivého vypravěče, jehož pohled na události je pokřivený nastalým informačním chaosem. Kyberbouře nabízí fascinující prožitek, kdy si jednoho dne lidé posílají příspěvky na sociálních sítích, aby se druhý den probudili v době kamenné, do níž jsou ale vrženi značně znevýhodněni, protože nemají ani ten pitomý kyj. V knize stačí obrátit jen pár stránek, aby se vcelku spokojený a pohodlný život proměnil v zoufalé přežívání ze dne na den. Vyprávění si nenapomáhá nelogickými zkratkami, naopak nechává čtenáře si všechen ten zmar krok po kroku prožít.

Kyberbouře sype sůl do mnoha otevřených a neléčených ran moderního světa a dokáže tyto problémy zabalit do čtivého, napínavého a drsného příběhu, jenž čtenáře vybízí přečíst ještě alespoň jednu kapitolu před spaním. Vědomí toho, že se podobná událost může odehrát ve světě Internetu bez hranic prakticky kdykoli, přidává k výsledku ještě pořádnou dávku nervozity. Z Matherova románu proto dokáže v několika okamžicích slušně mrazit a já jen doufám, že se s tvorbou tohoto autora v českém překladu nesetkáváme naposledy.

Matthew Mather: Kyberbouře

brožovaná, překlad Miroslava Polová, obálka Renata Brntická, 312 stran, 299 Kč

Související odkazy:

Uvítejte příchod ničivé Kyberbouře! (ukázka)

TRITON-logo

1 306 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.