Motoko na stopě kyberzločinců… (recenze)
Druhý díl kultovní mangy Ghost In the Shell na sebe naštěstí nenechal dlouho čekat, Masamune Širó nám ho prostřednictvím nakladatelství Crew představuje s podtitulem Manmachine Interface. Dočkali jsme se tedy dalšího akčního dobrodružství Motoko Aramaki, která se tentokrát už pod novou identitou vydává po stopě kyberzločinců, s nimiž si není radno zahrávat, aby postupně rozpletla složitou síť nelegálních obchodů, jež ji dovedou skrze prohnilé korporace k velmi vlivným a mocným lidem. Děj se oproti svému předchůdci posunul zhruba o čtyři až pět let a po kulisách Sekce 9 se slehla zem. Motoko nyní díky rozšíření svých schopností pracuje jako bezpečnostní důstojník v obřím konglomerátu. Dokáže převádět své vědomí do různých kyborgizovaných těl a nabourat se přes kyberprostor téměř kamkoliv, což jsou dovednosti, které v drsném světě zločinu rozhodně využije…
Masamune Širó klade ve druhém díle větší důraz na technologie a jejich pokrok, připravte se tak na příval s tím spojené terminologie, v níž byste se měli alespoň povrchně orientovat. Samozřejmě nechybí ani filozofické přesahy, autor věnuje svou pozornost společenským otázkám možné budoucnosti, mezilidských vztahům, významu vědy obecně či polemice nad samotným lidstvím. Začátek příběhu působí poněkud zdlouhavě, snad kvůli štědré dávce vysvětlování, jež leckdy není k pochopení příběhu nutné. Přesuny Motoko do různých těl a prostředí vyžadují jistou pozornost, ne vždy jsou podány tak, aby nepůsobily lehce zmatečně. Autor vytvořil poměrně zajímavý koncept, který rozhodně nutí k zamyšlení, ovšem zpracování jednotlivých scén trochu zaostává.
Manmachine Interface se od prvního svazku v mnohém liší, což nemusí leckomu vyhovovat. Pokud vám první díl připadal obtížně pochopitelný, pak vězte, že zde je od vás vyžadována mnohem větší pozornost a trpělivost. I přes jisté nedokonalosti jde však o knihu, která by v knihovně žádného fanouška mangy neměla chybět. Zvláště vizuálně jde o skutečně okouzlující mangu, které vévodí typická Širóvova kresba, v níž už tradičně není nouze o plno lechtivých pohledů na Motoko ve všech možných podobách, oblečcích a polohách. Kniha je u nás k dostání v pěkně provedeném paperbacku se zajímavou obálkou. V květnu se můžeme těšit na třetí a poslední svazek série, ve kterém se pod názvem Human-Error Processor dočkáme čtyř kratších příběhů odehrávajících se v čase mezi dosud vydanými svazky…
Ghost in the Shell 2: Manmachine Interface
scénář Masamune Širó, kresba Masamune Širó
brožovaná, překlad Anna Křivánková, 304 stran, 499 Kč
Související článek:
Legenda zvaná Ghost in the Shell (recenze)
Ghost in the Shell: Ve šlépějích legendy (recenze)
1 436 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora