Ocenění

Mistři animované fantastiky 50 – Don Bluth

Autor | Aktuality | Sobota 17 října 2015 8.55

Jubilejním padesátým dílem naší série se poprvé více přiblížíme fenoménu studia Walta Disneyho a připomeneme jednoho z režisérů, jehož jméno s ním bylo dlouhá léta spojeno. Přestože patřil mezi úspěšné tvůrce, nakonec musel kvůli dokončení jednoho pozoruhodného dílka studio opustit. Jeho jméno tak najdeme nejen u typicky rodinných Disneyovských počinů, ale díky onomu rozhodnutí i na snímcích, které se v lecčems animovanému mainstreamu vymykají. Osoba Dona Blutha ovšem není zajímavá pouze pro filmové fanoušky, významnou součástí jeho kariéry bylo i animování počítačových her, které se později nejen díky jeho práci staly dosti populární. Shrňme tedy krátce jeho bohatou kariéru a připomeňme největší úspěchy i filmy, které by naší pozornosti neměly uniknout.

tajemstvi-nimh

Vliv Dona Blutha, rodáka z Texasu, na vývoj americké animované produkce rozhodně není zanedbatelný, jeho kariéra režiséra se ovšem nevyvíjela ze začátku příliš slibně. Už od mala byl fanouškem kreslených filmů a hlavně těch z produkce Walta Disneye. Poprvé mohl naplnit svůj sen stát se animátorem už za studií na vysoké škole, když získal místo právě ve slavném studiu. Odešel z něj jen o dva roky později, aby odjel na misii do Argentiny. Po návratu dokončil studia a k Disneymu se vrátil. Pracoval například na Medvídkovi Pú, Robinu Hoodovi či Záchranářích. Brzy ovšem zatoužil po vlastním projektu. Nespokojený s vývojem produkce u Disneyho se rozhodl založit studio vlastní, zkusit štěstí a oživit poctivou ruční animaci prvních kreslených snímků. Přelomovým se pro něj stal rok 1982.

Když Disney odmítl jeho adaptaci příběhu Roberta O´Briena Mrs. Frisby and the Rats of NIMH jako příliš temnou, zaměstnal Bluth v dosud malé společnosti Don Bluth Productions přes sto animátorů a snímek uvedl na stříbrná plátna sám. V osmdesátých letech bylo The Secret of NIMH (Tajemství N.I.M.H., 1982), Bluthův celovečerní režijní debut, nejdelším animovaným filmem, který nebyl produkován společností Walta Disneye, a tak se stal nejen vážným konkurentem, ale časem i kultovní záležitostí. Tajemství bylo také prvním animovaným filmem, na němž pracoval uznávaný skladatel Jerry Goldsmith. Uznání a úspěch na sebe sice nenechaly dlouho čekat (Saturn Award pro nejlepší animovaný film), ovšem složité období ve filmovém průmyslu vrcholící nejen stávkou animátorů znemožnilo nově vzniklému studiu další práci a poslalo mladou společnost do konkurzu. Ačkoliv plánoval další projekt, nakonec musel Don Bluth počkat a dokonce filmový průmysl na čas opustit.

Je třeba připomenout, že jeho dalším projektem byla práce na známé a dnes už kultovní hře Dragon’s Lair od společnosti Cinematronics. Dalším osudovým setkáním ale pro něj bylo seznámení se Stevenem Spielbergem. Jejich společný projekt An American Tail (Americký ocásek, 1986) vypráví příběh malého myšáka putujícího do Ameriky, o které věří, že v ní nežijí kočky. Ve své době nejvýdělečnější animovaný film z jiné než Disneyho produkce podpořil skvělou a oceňovanou hudbou James Horner.

Úspěšnou spolupráci se Spielbergem rozvinul i v dalším počinu The Land Before Time (Země dinosaurů 1 – Jak to všechno začalo, 1988). Hlavním hrdinou je dinosaurus Nožička, který se vydává na cestu do Velkého údolí. Potká nejen kamarády, ale naučí se i mnoho důležitých věcí. Takřka ihned po uvedení do distribuční sítě společnosti Universal zaznamenala Země dinosaurů obrovský úspěch. I když se postupně objevilo několik dalších pokračování, Don Bluth se na žádném z nich nepodílel a ve spolupráci se Spielbergem nadále nepokračoval.

All Dogs Go to Heaven (Charlie: Všichni pejskové jdou do nebe, 1989), další z projektů Dona Blutha, je originálním příběhem rošťáckého psa Charlieho, který po smrti zaprodá duši a vrací se zpět na zem. Počin, jehož hlavního hrdinu hraje Burt Reynolds, nebyl zpočátku tak úspěšný, jak si tvůrci představovali, ovšem zaznamenal fenomenální oblibu u diváků ve chvíli, kdy byl distribuován na videokazetách. Ani další z projektů Dona Blutha sice nepostrádají kouzlo a neotřelost, tak úspěšné už ale nebyly. Posledním větším hitem byla Anastasia (Anastázie, 1997), kterou pomáhalo spolufinancovat studio Fox. Zatím posledním Bluthovým snímkem je Titan A.E. (2000), který se ovšem stal kasovním propadákem.

Kariéra Dona Blutha byla pestrá na spolupráci se zajímavými lidmi, úspěchy střídaly prohry, ovšem i přes to všechno se vypracoval v jednoho z nejvlivnějších režisérů animovaných snímků, muže, který zdařile konkuroval obřímu studiu Walt Disney a který znovuoživil nejen klasickou animaci, ale i samotnou produkci dalších studií. V současné době navázal na dřívější autorskou práci a věnuje se především lektorské činnosti při školení budoucích animátorů. Ať už tedy patříte mezi fanoušky animované fantastiky či ne, pokud hledáte příjemný a neotřelý kreslený rodinný snímek, filmy Dona Blutha rozhodně neodkládejte.

769 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.