Ocenění

Mistři animované fantastiky 46 – Aristomenis Tsirbas

Autor | Aktuality | Pátek 18 září 2015 9.05

Jak jsme už naznačili v minulých dílech série, současná generace tvůrců animované fantastiky vyrůstá z různých uměleckých oborů. Mezi nejčastější patří obory výtvarné, ovšem potkáme i takové, kteří začínali v reklamním průmyslu nebo i v samotných odvětvích průmyslu filmového. V dnešní době moderní animace je potom asi jednou z nejobvyklejších cest kariéra s počátky v oboru vizuálních efektů. A přesně takovou také zvolil další z režisérů, jehož počiny bychom rádi představili, Aristomenis Tsirbas. Tento autor, producent a animátor má sice zatím ve filmografii pouze jeden významný počin, upozornil ale na sebe několika krátkometrážními snímky i spoluprací na slavných Hollywoodských trhácích. Připomeňme tedy nejen je, ale i ocenění, která za tak krátkou dobu stihl nasbírat.

057_terra

Tsirbas se narodil v kanadském Montrealu a na Concordia University vystudoval filmovou produkci. Po studiu začal pracovat jako grafik a střihač a po několika letech se přestěhoval do Los Angeles, kde rozšířil řady specialistů na vizuální efekty. Pracoval jako člen týmu na seriálech Star Trek: Deep Space Nine nebo Star Trek: Voyager, v roce 1997 se podílel i na trikové části velkofilmu Titanic, o několik let později i na seriálu Star Trek: Enterprise nebo snímku Hellboy. Současně s posledními jmenovanými pracoval i na reklamních spotech pro velké značky, které ho přivedly až k tvorbě vlastních krátkometrážních animovaných snímků. Mezi lety 2000 až 2003 jich natočil hned několik a je třeba podotknout, že se staly velmi úspěšnými. Patrně nejoceňovanějším se stal The Freak (2002), který bodoval nejen v Palm Springs, ale i v Hollywoodu či na Sundance. Jen o rok později Tsirbas uvedl počin Terra (2003), který předznamenal jeho celovečerní animovaný debut.

Najde se mnoho fanoušků, kteří po zhlédnutí režisérova celovečerního animovaného debutu vzpomenou velkorozpočtový Avatar, a je třeba podotknout, že jejich postřeh je více než trefný. Dva roky před premiérou slavného snímku o dobývání mimozemské planety Pandora natočil kanadský tvůrce značně podobný počin v animované verzi Battle for Terra (Bitva o planetu Terra 3D, 2007). Je zajímavé, že část fanoušků považuje Terru i Avatara nejen za podobné, ale i kvalitativně na stejné úrovni, najdou se ovšem i tací, kteří Terru vyzdvihují výše. Nadšení z originálních nápadů i kvalitního provedení sdílely poroty i diváci filmových festivalů. Premiéru na stříbrném plátně si Terra odbyla na MFF v Torontu a uznání si vysloužila i v evropských kinosálech. Pokud vás tedy zajímá srovnání slavného Avatara, o kterém zlí jazykové tvrdí, že měl ve snímku Aristomenise Tsirbase předlohu, rozhodně Terru nesmíte minout.

V průběhu dalších let Tsirbas zmírnil své tvůrčí tempo a další krátkometrážní počin uvedl až o dva roky později. Anthro (2009) je příběhem o uměle vytvořené bytosti humanoidního typu, která se vymkne lidské kontrole. S dalším, zatím posledním snímkem Exoids (2012) byl sice úspěšnější, ovšem očekávání fanoušků se nenaplnila, druhý celovečerní snímek je prozatím pouze v rovině spekulací.

Ačkoliv se svými počiny posbíral Aristomenis Tsirbas přes tucet festivalových cen a jeho celovečerní debut okouzlil množství fanoušků animované žánrové fantastiky, prozatím je o jeho dalších plánech známo pouze to, že pracuje na prodloužené verzi snímku Anthro, u kterého dosud není známo ani předpokládané datum premiéry. Držme tedy palce, ať se projektu podaří sehnat investory a ať je doveden ke zdárnému konci.

910 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.