Lords of the Waterdeep: Netradiční pohled na svět D&D
Společnost Wizards of the Coast je známá především mohutnou licencí fantasy oblíbeného prostředí Dungeons & Dragons. V posledních letech se kromě klasických RPG a počítačových her s plnou parádou pustila i do her společenských. Zatímco klasické hraní tzv. dračáku či DnD připomínají hry z kooperativní série Dungeons & Dragons či bitevní série Dungeon Command, my se dnes podíváme na zcela odlišný pohled na svět Forgotten Realms. Svět velkolepé fantasy a heroických dobrodružství ve spojení s tradičně laděnou euro hrou dalo v minulém roce vzniknout hře Lords of the Waterdeep. Ovládnete perlu mezi městy nejznámějšího fantasy světa?
Klenot mezi městy
Lords of the Waterdeep je hra pro 2 až 5 hráčů s herní dobou okolo jedné hodiny, která je postavena na principu worker placement. To znamená, že hráči posílají své panáčky (dělníky, služebníky apod.) na různá pole na herním plánu, čímž získávají rozličné zdroje, akce a výhody. Záludnost spočívá v tom, že počet vašich přisluhovačů je omezený a polí, která byste chtěli využít, je mnohem víc. Navíc vám mohou některá pole zabrat vaši soupeři. Cílem je získat co největší vliv a věhlas ve městě Waterdeep, čehož hráči dosáhnou hromaděním zlata, hrdinů, ale především plněním veřejných úkolů i tajných cílů. Ve větší krabici, která připomíná knihu, najdete ve výborném pořadači herní plán města Waterdeep, barevná a přehledná pravidla, 5 hráčských karet představujících různé frakce, 100 dřevěných kostek ve čtyřech barvách (hrdinové), 5 dřevěných žetonů na počítadlo bodů, 25 dřevěných postav v pěti barvách hráčů, 1 dřevěného vyslance a 1 poručíka. Dále pak dřevěnou věžičku označující prvního hráče, 11 karet tajných cílů, 50 karet intrik a 60 karet úkolů. Tím ale ještě nekončíme, protože v krabici je ještě 24 dílů budov, 45 žetonů ovládání budovy v pěti barvách, 50 čtvercových peněz a 10 půlměsícových peněz s hodnotou pět, 36 žetonů vítězných bodů ve tvaru drahokamu a 5 žetonů sta vítězných bodů.
Geniální uspořádání ulic
Ve hře jsou celkem tři druhy karet – úkoly (Quest), intriky (Intrique) a tajné cíle. Úkoly představují dobrodružství a služby, které mohou hráči plnit pro získání vlivu a věhlasu, který je zde chápán jako vítězné body. Jsou celkem pěti druhů, což může mít vliv na některé skryté cíle nebo karty intrik a každá karta úkolu má kromě typu a ilustrace také prvky potřebné ke splnění (Requires), odměnu (Reward) a tematický text. Ke splnění úkolů je vždy třeba hrdinů a v některých případech také peněz. Odměnou jsou pak vítězné body, případně další hrdinové nebo peněžní odměna. Několik málo karet úkolů nese označení Plot quest. Tyto karty vám kromě bodů dávají při splnění také nějakou zvláštní výhodu do konce hry – např. dalšího přisluhovače, kterého můžete umístit na herní plán, možnost využít už obsazené pole apod. Obecně se jedná o významné výhody, které hráči chtějí splnit co nejrychleji, aby z nich mohli těžit po zbytek hry.
Dalším typem karet jsou intriky. Karty intrik mohou uškodit soupeři, pomoci hráči, který je zahrál, nebo obojí najednou. Některé intriky vám tak přidají hrdiny nebo peníze, jiné vám dají hrdiny a umožní ostatním hráčům dát vám stejný typ hrdiny, za což dostanou vítězné body. Součástí intrik jsou také karty typu Mandatory quest. Jde o kartu úkolu, který sice není tak těžké splnit, ale odměnou je velmi málo bodů a hráč, kterému takovou kartu dáte, musí tento úkol splnit přednostně před kterýmkoliv jiným. Jedná se tak o zpomalení hráče a vyčerpávání jeho zdrojů. Posledním druhem karet ve hře Lords of the Waterdeep jsou skryté cíle. Těch je celkem jedenáct a dokážou opravdu zamávat s konečným výsledkem hry. Na začátku hry dostane tajně každý hráč jednu takovou kartu, která mu říká, za co dostane na konci hry další vítězné body.
Od blyštivých věží po pach stok
Na začátku hry si každý hráč vybere jednu z frakcí (v zásadě výběr barvy) a dostane odpovídající hráčskou kartu, žetony vlastnictví budov, dřevěné figurky služebníků, z nichž jednoho umístí na herní plán. Každý hráč dostane veřejně dvě karty úkolů, skrytě dvě karty intrik a jednu kartu tajného cíle a peníze. Na herní plán umístíte zamíchané balíčky intrik a úkolů, ze kterého vyložíte vrchní čtyři karty tvořící počáteční veřejně dostupné úkoly. Na každé z osmi čísel tvořících počítadlo kol umístíte přesně tři žetony vítězných bodů. Poté zamícháte žetony budov a umístíte je na určené místo v pravém dolním rohu, odkryjete tři vrchní dílky a položíte na ně po jednom žetonu vítězných bodů z čísla jedna na počítadle kol.
Boj o nadvládu
V kole se hráči střídají v umísťování svých sluhů na pole herního plánu a postavené budovy, za což dostávají odpovídající zdroje nebo akce. Na každém poli je okénko s tvarem figurky sluhy, přičemž počet takovýchto okének ukazuje, kolik figurek je možné poslat na toto konkrétní místo. Jakmile jsou všechna okénka obsazena (a většinou bývá pouze jedno), nemůže na toto místo nikdo další poslat figurku. Takto se hráči střídají, dokud každý z nich neumístí všechny své sluhy na herní plán a nevyhodnotí se všechny z toho plynoucí akce. Poté končí kolo, hráči si vezmou zpět své sluhy a začíná kolo další. Hráči mohou tímto způsobem získávat hrdiny reprezentované barevnými kostkami – fialová pro kouzelníka, oranžová pro válečníka, bílá pro klerika a černá pro zloděje. Odměnou jim mohou být také peníze, nové karty intrik a úkolů, možnost zahrát intriky a kupovat si budovy. Když si hráč koupí budovu, umístí ji na libovolné k tomu určené volné pole na herní desce a do vykousnutého rohu umístí svou značku vlastnictví budovy. Karty budov jsou rozdělené na dvě hlavní části, v horní je napsáno, co budova dělá, případně jaké zdroje se na ni po vyložení a na začátku každého kola umístí. V dolní části je uveden majitel a vedle toho zdroje, vítězné body apod. Budovy fungují tak, že pokud na ni hráč pošle svého sluhu, dostane zmíněné zdroje a majitel budovy za její využití také něco dostane. Toto ovšem neplatí, pokud budovu využije její majitel, v tom případě obdrží pouze zdroje budovy, nikoliv odměnu.
Pro zisk vítězných bodů jsou nejdůležitější karty úkolů, které může hráč plnit pouze při umístění sluhy na herní plán. Pokud má hráč po umístění sluhy a vyhodnocení pole dostatek zdrojů pro splnění některého ze svých úkolů, může zdroje utratit a úkol splnit, za což dostane odpovídající počet vítězných bodů, což si označíte na přehledné stupnici od nuly do sta po obvodu herního plánu. Pokud by se vám při hraní stalo, že některý hráč překlene hranici jednoho sta, může pokračovat dál po stupnici a pro zapamatování slouží žeton sta bodů v jeho hráčské barvě. Jakmile skončí kolo, vezmou si všichni hráči zpět své sluhy a trojice žetonů vítězných bodů z dalšího kola na počítadle se rozdá po jednom bodu na každou z vyložených budov. Pokud je takto rozmístěno páté kolo, vezme si každý hráč z herního plánu svého sluhu, který byl na začátku hry umístěn pod počítadlo, a od této chvíle může umístit o jednu figurku více. Takto se pokračuje až do konce osmého kola, kdy končí hra a sčítají se vítězné body. Ty hráč dostane za splněné úkoly, dále jeden bod za každého hrdinu, který mu na konci hry zůstane, a jeden bod za každé dva peníze. Poté dostane body za svůj tajný úkol. Kdo má nejvíce bodů, vyhrává hru.
Chcete vládnout?
Lords of the Waterdeep je velmi příjemná hra pyšnící se jednoduchými pravidly a ikonografií, rychlou hrou, herní dobou kolem čtyřiceti až šedesáti minut, skvělými a vysoce kvalitními komponenty a výborným pořadačem. Přestože je hra v angličtině, tvoří většinou doprovodný atmosférický text a na kartách intrik se opakují především klíčová slova nebo fráze, která si rychle zapamatujete. Možnou výhradou některých hráčů je malá přítomnost fantasy motivů, zvláště pokud od hry nesoucí značku Dungeons & Dragons čekáte máchání mečem a vrhání ohnivých koulí. Pro tyto hráče jsou však určeny hry ze sérií zmíněných v úvodu článku. Pokud hledáte jednoduchou hru s hezkým zpracováním a fantasy tématem, kterou si zahrajete s kýmkoliv a nezabere vám půl dne, může být Lords of the Waterdeep určena právě vám. V letošním roce navíc vydali Wizards of the Coast rozšíření jménem Lords of Waterdeep: Scoundrels of Skullport, které do hry přináší možnost hrát v šesti hráčích a zároveň obsahuje dvě malá rozšíření – podzemní kobky plné obtížných, ale velmi dobře oceněných úkolů a také přístav vnášející do hry korupci. Nejde o převratné změny herního konceptu, ale o příjemné obohacení hry.
Lords of Waterdeep
počet hráčů 2 až 5, délka hry 60 minut, doporučený věk 12+ let, hra pouze v angličtině, cena od 1 050 Kč
1 163 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora
doufám že časem se překlad ukáže
Neoficiální překlad je k nalezení na Zatrolených hrách, kde je přeloženo i rozšíření.