Vražední psychopati v New Yorku (recenze)
Crew v posledních letech oprášila hned několik dříve porůznu vydaných komiksů s mimozemským tvrďákem Lobem, na jehož krvavá dobrodružství hledí domácí fanoušci s nostalgickou slzou v oku. Znovu tak vyšel Kostěj nesmrtelný, následovaný sbírkami Bullíkův případ, Sedm zbytečných a naposledy Lobo versus Maska. Zájem o nekompromisní superhrdiny oživený filmovým úspěchem Deadpoola trendu navíc přeje. A kdo je ještě větší tvrďák a antihrdina než Deadpool? No přece právě poslední Czarnian, který se nerozpakoval vyhladit svou domovskou planetu. A co může být ještě větší zážitek, než postavit šíleně brutálního a nesmrtelného vesmírného lovce proti ještě šílenějšímu a podobně nezničitelnému protivníkovi?
Potrhlé charaktery Loba a Masky jsou tentokrát skvěle vystihnuty, za což můžeme vděčit především předním tvůrcům oblíbených násilníků. Scenárista Alan Grant tak v roce 1997 spojil své síly s Johnem Arcudim za účasti kreslířů Dougha Mahnkeho a Keitha Williamse. U nás se komiks poprvé objevil v crewním speciálu z roku 2004, tentokrát však vychází společně se sešitovkou Lobo spoutaný, které jsme se v řadové Crwi dočkali už v roce 1998 (scénář Alana Granta v tomto případě do okenék barevně vyplnil Rafael Garres). Tolik k nudné historii…
Lobo je v prvním z příběhů vytržen ze své dovolené kvůli nabídce, která se neodmítá. Jeden milion dolarů za zlikvidování teroristy, jenž se naposledy pohyboval v ulicích New Yorku. A protože Lobo zabíjí po celých planetách, jeden ubohý človíček vypadá jako tuze snadná práce. Jenže chyba lávky. Cílem je sice druhořadý zlodějíček, ovšem s nasazenou zelenou maskou na hlavě se z něj stává krutě nebezpečný protivník. A tak se ti dva mordují noži, sekerami, řetězy, vytrhávají si páteře, mění se v nachové King Kongy a vyhazují se do vzduchu, a to jen proto, aby nakonec spojili své síly a hledali Super Parchanta, který měl Masku nasazenou ještě před tímhle zlodějíčkem, protože právě na něj byla odměna vypsána. Kolotoč bestiálního zabíjení a groteskních situací se tedy znovu roztáčí s rychlostí krvavého zahradního ostřikovače. Oproti tomu se druhý příběh chlubí přímočařejší a ostřejší kresbou. Poté co se Lobo – zatčený za opilství a výtržnictví – u soudu vzpírá (zabíjení policistů a škrcení zmláceného soudce řetězem), je poslán za katr na dvacet tisíc let. A protože je předem jasné, že by se dobrovolně uvěznit jen tak nenechal, jde mu o něco docela jiného…
Je třeba si na rovinu říct, že Lobo nemusí sednout každému. Od začátku do konce se prakticky nedočkáme ničeho jiného, než nepolevující akce prosycené tvrďáckými až groteskními hláškami. Nemluvě o puberťáckém, leckdy až dětinském humoru, který nemusí pokaždé padnout na úrodnou půdu. Jednoduché fórky zabalené v brutální kresbě prostě neosloví každého, ovšem pro (věčné) adolescenty nadšené z originálně pojaté vulgarity a v neposlední řadě pro věrné Lobovy věrné fanoušky je to komiksový grál, na který nenechají dopustit. A proč by také měli? Těžko čekat, že právě po tomhle komiksu sáhne matka v domácnosti nebo intelektuál. A kdyby snad, je to čistě jejich volba.
Lobo versus Maska a další řežba
scénář Alan Grant a John Arcudi, kresba Doug Mahnke a Rafael Garrés
brožovaná, překlad Pavel Dort, 124 stran, 329 Kč
1 051 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora