Kdo je tvůrcem tajemné Lady Mechaniky? (recenze)
Ani v letošním roce není nouze o zajímavé počiny jak na poli knih, tak i komiksů, ovšem pro steampunkové fanoušky je bezesporu jednou z největších událostí vydání komiksové knihy Lady Mechanika a tajemství mechanické mrtvoly, která se nedávno dostala na pulty knihkupectví díky nově založené edici Argomiks od v poslední době ve fantastickém žánru tak progresivního nakladatelství Argo. Nebojácná hrdinka s neznámou minulostí pátrá po tajemství svého původu ve světě plném parních výdobytků, děsivých technologií a zlotřilých padouchů. Uzavírá nečekaná spojenectví a prohlubuje stará přátelství, to vše v graficky podmanivém „guilty pleasure“ stylu kreslíře a scenáristy Joea Beniteze…
Lady Mechanika patří mezi celosvětově nejznámější steampunkové komiksové počiny a na své představení českým čtenářům si počkala dlouhých sedm let. Už v roce 2010 ji americký autor Joe Benitez uvedl prvním dílem (číslo 0: Démon ze Satanovy uličky), který se záhy vyprodal. První tři čísla Lady Mechaniky vyšla ještě u Aspenu, od čtvrtého je pak Benitez začal vydávat pod vlastní značkou Benitez Productions, získal tím mimo jiné tvůrčí svobodu, aby si mohl komiks dělat po svém. Už v té době nebyl v komiksu žádným nováčkem, podílel se například na komiksech The Darkness, Supergirl a mnoha dalších pracích pro vydavatelské stáje Top Cow Productions či DC comics. Lady Mechanika využila soudobé steampunkové vlny, a tak na sebe další pokračování nenechala dlouho čekat. Benitez obdržel za svůj počin hned v roce 2011 cenu Airship a komiks si získal obrovskou popularitu i mimo steampunkovou subkulturu.
Vzhled lady Mechaniky je inspirován celosvětově známou britskou modelkou Kate Lambertovou, známější pod jménem Kato. Tato módní návrhářka a přední steampunková modelka značně ovlivnila svou značkou Steampunk Couture vzhled alternativního oblečení (mimochodem její věci můžete zakoupit i u nás na Draculaclothing.com), a i jiné její projekty (zvláště ty erotické) pomohly steampunku proniknout do světa. Kato je dnes jednou z nejznámějších steampunkových osobností a inspirace její osobou je v Lady Mechanice hodně patrná.
U nás se na poli steampunkových komiksů proslavila především Liga výjimečných od Alana Moora a také Grandville Briana Talbota. Z původních českých počinů je třeba zmínit komiks Semper Levis: Ve smyčkách hada tvůrčího dua Gutwirth a Kocián, který vycházel v časopise ABC a souborně byl vydán v roce 2016 u nakladatelství Edika. A právě Ve smyčkách hada je takovou českou odpovědí na Lady Mechaniku, najde se v něm mnoho zjevných inspirací, a i když má komiks řadu nedostatků, stále je zajímavým dílem hodným pozornosti. Ale raději zpět k samotné Lady Mechanice. V případu mechanické mrtvoly nám autor nastíní pozadí, kulisy a pak už hned vklouznete do víru děje, řešíte případ a postupně odkrýváte zápletku. Detektivní linka vede čtenáře poměrně jednoduchou cestou, ale pozadí je dostatečně propracované, aby si autor vytvořil prostor i do dalších dílů, kde se seznámíme s minulostí a zázemím postav.
Obálka limitovaného vydání prvního svazku Lady Mechaniky…
Ústřední postavou příběhu je pochopitelně proslulá lady Mechanika, žena s biomechanickými končetinami trpící amnézií. Nepamatuje si nic, dokonce ani své jméno (jako Mechaniku ji pojmenovali podle místa, kde ji našli), neví ani, kdo z ní udělal to, čím je. Neustále se snaží rozplést svou minulost, spojit si souvislosti se stopami, které stále objevuje, a zároveň se musí přizpůsobit době, v níž to jako žena nemá úplně jednoduché. Vytvořila si nový život jako soukromý detektiv, kde také využívá své neobyčejné schopnosti. Díky tomu se mimo jiné dostane k případu tajemného démona, z něhož se nakonec vyloupne polomechanický výtvor. Po střetu Mechaniky s konkurenčními lovci se roztáčí kolotoč, získá nebezpečného nepřítele a brzy se vydá na stopu nálezu mrtvého těla dívky, která je Mechanice v ledasčem podobná, což by mohlo poodkrýt tajemství o tvůrci těchto podivných výtvorů…
Děj se odehrává na přelomu alternativního 19. století. Benitezův svět využívá vizuální eleganci viktoriánské doby a umně ji kombinuje s vědecko-fantastickými technologiemi ve steampunkovém pojetí. Co se týče charakterů postav, tak i zde se využívá takřka tradičních steampunkových archetypů, ovšem Benitez je dokáže podat živě a přesvědčivě a v podstatě představuje čtenáři hru, kterou čtenář sice očekává, ale podává ji s lehkostí a vynalézavostí. Mechanika je samostatnou silnou ženou, která se snaží vyrovnat s prázdným místem ve svém životě tím, že si vytvořila nový. Je hrdinkou, která naplno využívá své nadlidské schopnosti, ale zároveň není nepřemožitelná ani nedokáže vyřešit všechno sama. Má své starosti i své problémy a snaží se s nimi vyrovnat. Autor jí zároveň ponechává ženskost a důvtip, který využívá stejně jako pomoc svých přátel, zvláště když proti ní stojí nejeden protivník.
Grafická stránka je přirozeně největší devizou komiksu, a ještě víc tomu nahrává krásné zpracování nakladatelství Argo. Najdeme zde celostránkové a někdy i dvoustránkové ilustrace vyobrazené ve velkém formátu, kde naplno vynikne detailnost a promyšlenost Benitezovy kresby. Jediným nedostatkem je autorova občasná chaotičnost v návaznosti jednotlivých panelů a souvislostí, ale přes to se čtenář během vteřiny přenese. Série měla původně mít šest dílů, přičemž ten pátý Lady Mechanika: The Clockwork Assassin je v originále plánován na letošní léto. Zbývá se jen těšit na pokračování Lady Mechanika: The Tablet of Destinies a nechat se unášet steampunkovým skvostem vstříc dalším dobrodružstvím.
Lady Mechanika a tajemství mechanické mrtvoly
scénář a kresba Joe Benitez
vázaná, přeložil Richard Klíčník, 168 stran, 598 Kč
Související odkaz:
Lady Mechanika se představuje… (ukázka)
2 197 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora