Jak se krotí sopečné erupce (recenze)
Nakladatelství Gorgona, které se snaží publikovat neotřelá a zajímavá díla, přišlo letos s dalším odvážným počinem, v němž nám představuje steampunkové povídky autorů původem z Jihovýchodní Asie. Exotické mýty a legendy se vedle bojů s kolonisty a morálními tématy mísí v pestrém výběru dvanácti příběhů, přičemž každý autor je jedinečný jak svým pojetím, tak i zpracováním. Přestože je u nás steampunk už po delší dobu živoucí subkulturní záležitostí a v posledních letech se dokonce prodral na výsluní zájmu širší fanouškovské komunity, nabízet českému čtenáři něco tak specifického, jako jsou jihoasijské výhonky parou zahaleného subžánru, je v prostředí, kde si mnozí stále ještě stěží uvědomují, jak má steampunk vlastně vypadat, vskutku troufalé.
Antologie Krocení sopek je však zajímavá ani ne tak z hlediska zmíněného subžánru, jako spíše z hlediska mapování jihovýchodní asijské fantastiky, která je v českém překladu bohužel stále dosti vzácná. Najdeme v ní příběhy, z nichž některé nemají se steampunkem mnoho společného, ale i pár kousků, které jej plně využívají. Celkově však kniha představuje především odlišný pohled na fantasy žánr jako takový. Vítaným aspektem většiny děl je zasazení do asijského prostředí, jež je v mnohých případech zručně a živě vykresleno a zprostředkovává tak čtenáři nefalšovanou příchuť exotiky. Zdařile je v povídkách zakomponovaná i tamní mytologie a způsob myšlení.
Autorské přístupy se v jednotlivých příbězích liší a čtenář tak se zájmem mapuje neznámá území, nechybí vypointované příběhy s povedenými zápletkami a najdou se i povídky, kde se sází hlavně na prostředí a atmosféru. Kvalitu jednotlivých prací tak bude každý vzhledem k jejich různorodosti zřejmě vnímat dosti subjektivně, ovšem jako u každé dobré antologie, většina si zde ve větší či menší míře jistě přijde na své. Mezi nejvýraznější lze alespoň z mého pohledu zařadit Pracující ženu, v níž se setkáváme s obvyklými steampunkovými motivy, na dobrodružnou notu hraje titulní povídka Krocení sopek o vzduchoplavcích, kteří z rozběsněných živlů čerpají energii, a o bojích s kolonisty vypráví Poslední Aswang. Oproti tomu zde máme atmosférické povídky zdařile využívající jihoasijské prostředí jako Pavouka sem nebo Posvátný příběh k zamyšlení.
Opomenout nelze vkusné zpracování knihy s nádhernou obálkou Hài Hoànga a vnitřními mapkami. Čtenáři s hlubším zájmem o jihoasijskou fantastiku bezesporu ocení rovněž skvělý doslov velvyslance a někdejšího editora fantastické literatury Jaroslava Olši Jr., jenž nadmíru zkušeně přibližuje literární historii nám tak exotických krajin. Desátá kniha nakladatelství Gorgona je pro českého čtenáře atraktivním doplněním sbírky, jde o zcela unikátní titul, jenž se od tuzemského i angloamerického trhu liší v mnoha ohledech, a tak pokud pátráte po nových obzorech a zajímá vás, jak se píše v Asii, neváhejte obohatit svou mysl nevšedním zážitkem.
Krocení sopek
Fantastické příběhy z jihovýchodní Asie
sestavili Jaymee Goh a Joyce Chng
brožovaná, překlad Jan Kravčík, obálka Hài Hoàng, 336 stran, 329 Kč
Související odkazy:
Jihoasijské sny plné páry… (ukázka)
1 935 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora
Tak ja som to kúpil ako e-book a budem sa snažiť to behom najbližších týždňov aj prečítať. Už sa na to teším.
Mimochodem, už vyšlo číslo Plavu zaměřené na (Fant)Asii :): http://svetovka.cz/aktualni-cislo.htm
Vlastně… nechtěl by to číslo někdo recenzovat?
Asi budu za barbara, ale teprve teď jsem ten časopis objevila. Zase další mor na mě 🙂 . Jako výše zmiňovaná kniha. Vypadá zajímavě, už teď si představuji, kdy tak na ni asi dojde. Ale znamenám si.