Ocenění

10x fantastika v krátkém filmu za rok 2017 – část I.

Autor | Aktuality | Pondělí 12 února 2018 9.00

Začátek roku obvykle doprovází různé přehledy toho nejlepšího z roku uplynulého a žebříčky nejlepších filmů bývají ty nejpopulárnější. Zpravidla tak jde o všeobecně dobře známé snímky z kinodistribuce. Zájem o krátkometrážní filmy je nepoměrně menší a orientace mezi nimi je tím mnohem obtížnější. Naštěstí existují servery jako Short of the Week nebo výběr toho nejlepšího a nejzajímavějšího s označením Staff Picks na portálu Vimeo, díky čemuž se může případný zájemce o tento typ filmů začít pomalu orientovat. Následující výběr rozdělený do dvou částí představuje jen nepatrný vzorek ze stovek filmů a filmečků, které se na internetu objevily v roce 2017. Každý z nich umí svůj příběh odvyprávět do pouhých deseti minut…

Adam-short-movie

Apocalypse Now Now

Na plnohodnotnou filmovou adaptaci románu Charlese Humana Apokalypsa na počkání (Plus, 2016) si budeme muset ještě pár let počkat. Tvůrci však již nyní představili koncept prostředí a příběhu v krátkém filmu, jehož režie se chopil Michael Matthews podepsaný také pod vřele přijatý jihoafrický western Five Fingers for Marseilles. Pokud bude celovečerní film schválen, scénáře by se měla ujmout scenáristka taktéž nadšeně přijatého sci-fi District 9 Terri Tatchellová. To je pozvánka do Kapského města, jaká se neodmítá.

Winston

Festivalovými vavříny ověnčený hororový snímek Winston inspirovaný povídkou Edgara Allana Poea dokáže na prostoru pouhých šesti minut vybudovat vskutku depresivní atmosféru. Americký výtvarník a filmař Aram Sarkisian byl za Winstona mimo jiné zaslouženě nominován na studentského Oskara.

Claire Obscur

Jedním z nejčastějších motivů krátkých animovaných filmů je strašení dětí v dětských postýlkách zřejmě inspirované úspěšnou pixarovkou Příšerky s.r.o. (za minulý rok např. film Natch). Dalším často viděným tématem jsou filmy vyrovnávající se se ztrátou milované osoby, mezi než lze z loňských kraťasů zařadit třeba výborný Farewell. Studentský projekt Claire Obscur má v tomto ohledu jistou výhodu, protože s úspěchem kombinuje obojí.

Mrtvý bod

Film Adama Ošťádala zanechává v našem výčtu sympatickou českou stopu, přičemž se obejde bez náročných vizuálních efektů a navíc je prostorově velmi úsporný.

ADAM: Episode 2 – The Mirror

V loňském roce jsem film ADAM ukazující zejména možnosti renderovacího enginu Unity nezařadil do výběru zejména proto, že sám o sobě měl význam čistě reklamní. O rok později se však Adama ujalo nově založené studio Neilla Blompkampa a přidalo hned dvě příběhové epizody, jež by stejně jako další krátké filmy z dílny Oats Studios (Rakka, Gdansk) rozhodně neměly ujít vaší pozornosti.

Související odkazy:

10x fantastika v krátkém filmu za rok 2016 – část I.

10x fantastika v krátkém filmu za rok 2016 – část II.

1 312 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.