Ocenění

10x fantastika v krátkém filmu za rok 2016 – část I.

Autor | Aktuality | Pondělí 13 února 2017 20.20

Krátký film prodchnutý fantastikou bývá na rozdíl od jiných žánrů často jen odrazovým můstkem, s jehož pomocí se mohou tvůrci dočkat zájmu filmových producentů nebo dosáhnout na finančně výhodné reklamní zakázky. Dnešní technologie umožňují natočit film ve snové kvalitě díky relativně levným zařízením, digitální střižny jsou s omezeními dostupné i zdarma a k vytvoření ucházejících speciálních efektů už není zapotřebí ani zapojení ohromných renderovacích farem. Tvůrci si mnohdy vystačí s chytrým telefonem, notebookem, pořádnou porcí kreativity a fanouškovským nadšením. A divák je rád, že celý film proběhne v okamžiku nutném maximálně od přečtení nadpisu příspěvku ke stisknutí tlačítka Like.

rise-david-karlak

Následující výběr z nabídky volně dostupné filmové fantastiky zahrnuje pouze snímky, jež se svojí stopáží nepřekračují hranici deseti minut. Animované filmy s tímto limitem většinou nemají problém a vzhledem k výrobní náročnosti bývají mnohem kratší. Oproti tomu hrané filmy se svou délkou bojují docela často. Jen zřídka nabízí kvalitní herecké výkony, o zajímavých zápletkách a scénářích nemluvě. Buď se od úvodních animací a speciálních efektů rychle přesunou do maličké místnosti, kde postavy vedou únavný moralizující dialog, nebo se děj smrskne na obyčejnou honičku, v níž hrdinové prchají před precizně navrženým monstrem a nakonec se v něj třeba sami promění.

Rust

Robot-tatínek chce ukázat robotu-dítěti oceán… A to je vlastně všechno. Krása Rust tkví v jednoduchosti, čistotě provedení a síle okamžiku. Na emoce působí oba roboti během pouhých devadesáti vteřin překvapivě silně a diváka nakonec zanechají napospas pestré směsici pocitů. Doufejme, že o francouzském studentu počítačové animace Matthieu Druaudovi v budoucnu ještě uslyšíme.

Scavengers

Americké tvůrčí duo Joseph Bennett a Charles Huettner stvořilo vzdálenou planetu s nevšední a v každém okamžiku překvapivou biosférou. Dvojice opuštěných vědců zkoumá, kombinuje, chybuje a postupně nachází souvislosti, aby se konečně dobrala vytouženého cíle. Bez pozornosti by určitě neměl zůstat ani předchozí film Josepha Bennetta s neméně výraznou vizuální podobou – drsný vikinský příběh Odin’s Afterbirth.

Rise

Jediný hraný film v této nabídce si své místo zasloužil zejména účastí Rufuse Sewella a nedávno zesnulého Antona Yelchina. Lidé bojují proti robotům a roboti mají city. Nejedná se zajisté o nijak originální námět, nicméně vizuální stránka filmu je perfektní a pro režiséra Davida Karlaka může znamenat i vstupenku do Hollywoodu.

Keiro

Keiro je podmanivým příběhem konce dětství. Celkem šest francouzských studentů animace a vizuálních efektů školy ArtFx se postaralo o jeden z nepůsobivějších animovaných snímků loňského roku, který se překvapivě dosud nedočkal žádného významného ocenění.

Welcome to Paradise

Welcome to Paradise od čtveřice britských animátorů dává divákovi jasně na pamětnou, že každá legrace něco stojí a že cena může být opravdu vysoká.

1 872 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 3 »

  1. Komentáře by Kim — 13.2.2017 @ 20.35

    zatím jsem nepřekousal ještě Expansi a už jsou tu další lákadla

  2. Komentáře by Jana Dvořáčková — 15.2.2017 @ 19.56

    „Rise“ – pecka 🙂 .
    U animované sci-fi mám problém vnímat to, že jde o sci-fi. I když je to udělané fakt pěkně, mnohé příběhy mají i silný námět (nemyslím ty zde, ale obecně), mám nějaký blok co se spojení animované tvorby a sci-fi žánru týče. Třeba se přes to dostanu časem.

  3. Komentáře by LePorello — 16.2.2017 @ 11.18

    Ti Mrchožrouti jsou úžasní, úplně mi vyrazili dech. Díky moc!

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.